!
Сряда, 11 Септември 2024
05
септ
9
 

Доц. Калпачки: Едва 50% от хората с инсулт стигат до болница с линейка в първите часове

Четвъртък, 05 Септември 2024 | 11:20:01
9

Едва около половината от пациентите с инсулт стигат до болница с линейка в първите часове след инсулта. Част от хората избират да изчакат, губят най-важните часове – началото на симптомите, и отиват при лекар в следващите няколко денонощия. Малка

Едва около половината от пациентите с инсулт стигат до болница с линейка в първите часове след инсулта. Част от хората избират да изчакат, губят най-важните часове – началото на симптомите, и отиват при лекар в следващите няколко денонощия. Малка част от хората си остават вкъщи, а някои от тях умират в първите едно-две денонощия.

Това коментира пред БНР ръководителят на най-големия специализиран център за лечение на инсулт в столичната УМБАЛ „Св. Анна“ доц. Росен Калпачки.

Той очерта няколко проблема, свързани с лечението на инсулт у нас. Освен факта, че само около 50% от хората с инсулт стигат до болница в първите часове с линейка, като проблеми той посочи практиката да се „крият“ легла от страна на някои болници, които не желаят да поемат подобно натоварване, липсата на строук-центрове, липсата на рутинно съвременно лечение, както и липсата на регистър на пациентите с инсулт.

„Има такава практика – да се крият легла, за да не се поемат такива тежки случаи. Избягвам да нарека тази практика съществена, първо, защото ние говорим предимно за София и не ми се иска да сравняваме София с България. В останалата част от страната болницата, която поема такъв случай, е една, най-много две от града. В останалите за такава практика няма как да говорим. Но факт е, че особено в извънработно време – след петък на обяд до неделя, по празниците – общо взето пациентите с инсулт се приемат в една, две, максимум три софийски болници. Не е справедливо, защото напряга тези екипи, напряга възможността да се оказва адекватна помощ и доста изкривява усещането на хората, че могат да бъдат обслужени в европейска столица по европейски начин през 21 век“, коментира доц. Калпачки.

И към момента строук-центрове, определени като такива, у нас няма, отбеляза той. По думите му в цялата страна реално като строук-центрове работят структури в две лечебни заведения – една във Варна и в „Св. Анна“ в София. „Това са неврологичните звена или болниците в България, в които се провежда съвременното лечение. А там, където е рутинно съвременното лечение, не са повече от десет“, посочи специалистът.

Доц. Росен Калпачки обясни и каква организация би била добра за страната ни по отношение лечението на инсулти. По думите му у нас трябва да има два вида центрове – първични и всеобхватни.

„Първични трябва да са болниците, в които един пациент може да получи съвременно лечение от най-масовия тип – венозна тромболиза. Лечението, което в целия свят се счита за стандарт – ако пациентът дойде навреме, да получи една инжекция, която в повечето случаи е достатъчна да се направи така, че инсултът да не доведе до инвалидизация. Всеобхватните центрове са такива, в които може да се проведе и малко по-специализирано лечение, то е в много по-редки случаи, в които се налага тромбът да бъде отстранен чрез влизане в тялото през артериите му, на място и със специални устройства тромбът да бъде изсмукан, премахнат на място“, обясни той. По думите му, тъй като тази процедура е рядка, трудна и скъпа, е редно да се провежда в два до четири центъра в страната.

Липсата на регистър за пациентите с инсулт също спъва успешното масово лечение, смята специалистът. По думите му регистърът би помогнал и на острото лечение, не само на проследяването.

„Защото в момента организацията, които ние мечтателно описваме с първични и вторични центрове, може да бъде въведена единствено ако има кой да контролира потока. Защото в момента също много болници са заявили, че лекуват или ще лекуват пациенти по съвременния начин, но всъщност това не се случва. Така че регистърът би бил контролният механизъм, за да може такова лечение да започне да се провежда рутинно. А иначе по отношение на проследяването, за огромно мое съжаление трябва да кажа, че в момента проследяването на тези пациенти е изцяло пожелателно, изцяло в рамките на съответния център, който ако иска вика пациентите си да види какво е станало с тях, или просто ги оставя в амбулаторната практика, при което този център губи всякаква връзка с това какво се е свършило“, коментира доц. Калпачки и допълни:

„Регистърът навсякъде е някаква административна мярка, която задължава всички работещи с тези пациенти да вписват цялата медицинска документация на едно място и тя да е достъпна по всяко време от всички. Това много прилича на създаващата се в България НЗИС. Но такава система е налице, но до нея например нямат достъп районните центрове за спешна помощ. Т.е. тази информация, освен че трябва да се натрупва и всеки да е задължен да отразява какво прави с пациента си, трябва да е и достъпна по всяко време, и разбира се, регистър означава чисто софтуерно да се обособи място, някакъв вид облачно пространство, в което пациентите с инсулт по някакъв начин да бъдат сортирани и да може да се прави справка с бърз поглед върху тяхното състояние“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Lm2x

Елена 06.09.2024 09:54:52

А какво става,когато два поредни дни водиш баща си със симптоми на инсулт в Спешен център Добрич,не го преглежда невролог,връщат го в вкъщи,на третия ден той вече припада пред спешна помощ вече Варна,и в крайна сметка си отива след 20 дни. Риторичен въпрос.

Гост 06.09.2024 15:36:10

Така става като няма невролог. За в бъдеще по-често няма да има специалист, отколкото да има.

Операционна сестра 08.09.2024 12:01:22

Когато дадете същото внимание и уважение на невролога, каквото давате на автотенекеджията, фаянсаджията, козметичката и фризьорката си, тогава ще имате невролози! Ясна ли бях?

05.09.2024 23:11:57

Много добре си е научил урока д-р Калпачки и много добре ги обяснява нещата, но тъй като бях при него и в частния му кабинет, а след това по принуда и в болницата, мога да уверя читателите, че е един обикновен търговец, който си е избрал перфектния предмет на търговия.

*** 05.09.2024 22:21:13

Бащата на пръстовият отпечатък е вечното "синьо" - мислете! Заплатите започват от 2 500лв. за ново започнал специализант.

Весела 05.09.2024 21:12:32

Моя баща 2016 г лично го закарахме в окръжна болница с инсулт на 1 вия част от инсулта.Даже съпругата на доц. Калпачки беше кардиоложката на баща ми, която каза,че ще го приемат веднага.Е да, ама не! Ние пристигнахме там много бързо, обадих ме се на доцента който каза идвам, и така 6 часа го приемаха защото не ставало пръстовия отпечатък, а "доцентът"не благоволи да слезе!Резултатът от това "бързо"приемане беше парализа без възможност за мърдане от леглото. Заради него намразих Окръжна болница! За престоя там няма да коментирам. Трагедия! Доц.Калпачки е един лъжец!

Милена Маринова 05.09.2024 21:04:50

Ние сме много доволни от малка болница в гр.Тетевен ,в която баща ми се възстанови след 3 - ти интулст с масивен мозъчен кръвоизлив и води нормален живот. Благодаря!!!

Боко 05.09.2024 20:25:18

Абсолютно сте прав,докторе.А защо невролозите по малките болници ,продължават да си взимат заплатите,а не искат нищо да лекуват?В линейката и за София....ни не можем....а на банкомата да ходят могат....

Гост 05.09.2024 11:57:45

Какви са заплатите на младите лекари, извършващи тромболиза.


Всичко за коронавируса
Още новини
Лекари и студенти от МУ – Варна се включват в Международен конгрес на лекарите писатели
10.09.2024 17:21:30

Лекари и студенти от МУ – Варна се включват в Международен конгрес на лекарите писатели

В периода 11-15.09.2024 г. във Варна ще се състои 66-ият Международен конгрес на лекарите писател ...

Китай се отваря за инвестиции в болничния сектор
10.09.2024 16:59:42

Китай се отваря за инвестиции в болничния сектор

Китай обяви, че ще разреши създаването на изцяло чуждестранни болници в 9 региона на страната, вк ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...