„При отсъствие на личния лекар пациентите му да могат да се прегледат при всеки друг колега, а не само при посочен от него заместник, предлагаме да бъде включено в анекса към НРД“. Това каза пред БНР председателят на НСОПЛБ доц. Любомир Киров.
„Има колеги, които работят в отдалечени населени места. Няма наблизо – в съседен кабинет или сграда човек, който да поеме това заместване. Това е начин пациентите да имат сигурност, че могат да намерят лекарска помощ, когато е необходимо, така и лекарите да имат възможност по-спокойно да уредят своите отсъствия. Може да потърси всеки от най-близко разположените колеги“, обясни той.
Друга необходима промяна по думите му засяга начина на изписване на рецепти за хронични заболявания, като се даде възможност за изписване но служебни рецепти в тези случаи.
„Това означава удължаване на срока на съществуващата рецепта с не повече от 30 дни, ако пациентът няма някакви оплаквания и си приема редовно тези медикаменти. Предлагаме, ако лекарят отсъства, да може да се продължи за такъв кратък срок“, посочи доц. Киров.
Той коментира и темата за профилактичните прегледи и тяхното заплащане, като подчерта, че сдружението не подкрепя идеята за три различни цени на тези прегледи според нивото на обхвата, а настоява за една единна цена. По думите на председателя на НСОПЛБ това ще стимулира лекарите да привличат повече пациенти за профилактика.
„Има лекари, които правят много малък брой профилактични прегледи. И нулева цена да сложиш, тях това не може да ги притесни. Има някаква паралогика в това да се бута цената надолу, за да се поощрят тъкмо тези лични лекари да правят повече профилактични прегледи и ефектът ще се изрази в наказване на тези, които работят“, коментира доц. Киров.
В продължение на темата за профилактичните прегледи той се спря и на още една идея, този път свързана с провеждането на ехографско изследване на млечна и щитовидна жлеза при жените и на простата при мъжете.
От НСОПЛБ предлагат всеки сертифициран специалист, независимо от специалността си, да може да прави ехографски прегледи, което значително ще улесни хората от отдалечените населени места.
„В момента жените в някои населени места трудно си записват час за такова изследване като профилактика срещу рак на гърдата“, даде пример доц. Киров.
От сдружението също така се обявяват против намерението на здравното министерство да осигури достъп на пациентите до личните им здравни досиета, като задължи личните лекари да сдвояват мобилните си устройства с телефоните на пациентите.
Пещерски юнак, говориш глупости и не ставаш за това за което мислиш, че ставаш! Само с даване на акъл няма да стане. Всеки специалист трябва да си работи това за което е учил. Много ви се иска на вас джипките сигурно да станете и хирурзи :) и образни диагностици и ортопеди и всичко, само, че няма как.
Хора, чували ли сте за аналог на виа.грата, който е 3 пъти по-ефективен и напълно безопасен на всяка възраст, а и лекува мъжки болести. Лично го тествах и сега го препоръчвам на всички, мега готино нещо е, прочетете сами какво може:----->> mub.me/bioex
"в наказване на тези, които работят" .Абе чиче. посещението на пациент за профилактичен преглед активен процеса ПО НЕГОВА ИНИЦАТИВА .не е по желание на личния му лекар. Така ,както не може да накараш един автомобил сам да отиде на Годишен Технически Преглед .Докога ще четем глупавите ви съждения. В Германия никой лекар не брои таблетки и опаковки ,кой кога си ги е взел по колко опаковки да получи, кога ще ги изпие, каква му е отстъпката ,кодове, ,условности и т.н .Лекарят прави там дизайна на терапията, пациентът си ги купува от аптеката с тази първа рецепта и си ги продължава ,събира си касови бележки и фактури от аптеката и отива в здравния фонд ,където служител му възстановява 25-50-100% от сумите ,колкото му се полага. Ако на месец лечението му е с 2 опаковки ,а си е купил 3 то фондът му възстановява полагаемите суми по количествата ,които са предписани с онази единствена рецепта. Диспансерното наблюдение е на 6 месеца и тогава се е правят корекции или не. А тук в българската кочинка лекарят е просто складов работник на НЗОК ,брои таблетки ,дози, опаковки и носи и финансови глоби за евентуални грешки .,ако е изписал 10 таблетки повече. Разбирате ли колко са зле нещата в тази кочинка. Принизили сте лекарите до СКЛАДОВИ РАБОТНИЦИ. И мнозина от тях нямат никакво време за профилактични дейности. ИЗЯЛИ СТЕ ИМ ВРЕМЕТО ЗА ТОВА и най-=бюрократично сте ги заровили в идиотизми. Пък ще им казвате и че не работели и да бъдат наказвани за бездействието на трети лица ,което е и юридически неграмотно. Я си
А ти бе, чиче, прочети Закона за здравето - профилактичният преглед е задължителен, даже и глоба са налага. Това, че не се прилага законът е друга бира.
Като е задължителен за теб, волът ти защо не ходиш, бе? А?