При твърде високите температури организмът е подложен на стрес и това удря по имунната система, което ни прави по-податливи на инфекции. Това каза пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му у нас започват да циркулират типично летни вируси, повечето от които разстройват стомашно-чревния тракт. „При някои от тях това е доста краткотрайно, в рамките на един-два дена минава, дори и без кой знае какво лечение. Още повече, че при вирусите, за разлика от бактериите, нямаме специфични средства. При вирусите по-скоро се лекуват симптомите и се помага най-общо на организма“, коментира той.
Доц. Кунчев отбеляза, че в летния период срещаме редица причинители на заболявания като кърлежи, комари. „И това като го комбинирате със струпването на много хора на едно място – което значи много интензивни контакти – като го комбинирате с този стрес от температурите, води до една по-голяма чувствителност и по-често възникване на такива заболявания“, обясни той.
Главният държавен здравен инспектор отбеляза, че кърлежите сега носят немалка опасност от зараза. „Личи си и по броя на някои от заболяванията, специално лаймската болест и марсилската треска. Дължи се на това, че тази година поради доста влажната пролет имаше зеленина, високи треви, храсти, а там, където има такива условия, плюс животни, са идеалните условия – има какво да ядат кърлежите. И когато човек попадне в тази среда, може да стане жертва“, каза той.
Инфекциите идват 90% от храната, а също и от замърсени ръце, ако те не се мият често. Морската вода обаче трудно може да предизвика инфекция, стана ясно още от думите на доц. Ангел Кунчев. „Да придобиеш инфекция от морската вода е по-скоро екзотика. Няма как да погълнеш такива количества, че да доведе до инфекция, и то ако вътре изобщо има такива организми, а вече масово няма“, категоричен бе той.
Основното остава личната хигиена, посочи още специалистът и припомни основното правило, свързано с храната: термична обработка с последващо хладилно съхранение. „Не живеем в стерилна среда, навсякъде има бактерии. Въпросът е ще им дадем ли възможност да се развият така, че да станат опасни за нас“, заяви той.
Доста тен е събрал този "доцент". Да каже колко партии смени!!!
Aaa, незнаех, че кърлежите ядат трева....Браво Кунчев, ти си уникат...
Този е пълен профан......и срам за лекарската гилдия с неговото говорене на ангро....
Не сте прав. Тези квалификации прилягат много повече за немалко пишман доктори в МЗ, ИАМН, НЗОК и прочие администрации, но не и за доц. Кунчев. Много европейски страни ни завиждат за неговата компетентност, но ние, българите, не умеем да ценим своето.