Конкретният механизъм, по който ще бъдат задължени лечебните заведения да гарантират минималните нива на възнаграждения на лекари, професионалисти по здравни грижи и санитари, заложени в КТД, ще бъде договорен в Националния рамков договор за 2023-2025 следващата седмица. Това каза председателят на Надзорния съвет на НЗОК и зам.-министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски пред Zdrave.net.
По думите му анализът на база възнагражденията в болниците до момента показва, че повечето лечебни заведения могат да достигнат този праг без сътресения. „Предложили сме да има гратисен период от 6 месеца, за да могат болниците да осигурят тези заплати, където е необходимо. Целта ни е да постигнем справедливо и достойно възнаграждение за всички работещи медицински специалисти. Имаме предложение и на маржа в заплатите като най-високата заплата да е до 10 пъти по-висока от най-ниската“, каза доц. Околийски.
По отношение на възраженията на общинските болници, които се притесняват, че може да не успеят да достигнат заплатите по КТД, доц. Околийски заяви, че е получено уверение от Министерството на финансите, че ще се осигури помощ там, където е нужно. „Имаме гратисния период, в който да бъдат изчистени тези проблеми, да бъдат достигнати праговете и да се навакса със заплащането. Има и възможност за лечебните заведения в отдалечени, труднодостъпни райони или единствени изпълняващи съответната дейност в общината, както и за приоритетните болници“, каза той.
Според предложението в НРД НЗОК ще финансира медицинския персонал с 2 млн. лв. за периода септември-ноември 2023 г. В срок от 40 работни дни от обнародването на Рамковия договор, по писмено предложение на директорите на РЗОК, съгласувано с РЛК на БЛС, лечебните заведения, които извършват медицински дейности в отдалечени, труднодостъпни райони или единствени изпълняват съответната дейност в общината, ще бъдат включени в списък. Те обаче ще получат заплащане по методиката, само ако са отчели оказаната от тях медицинска помощ по договора си с НЗОК за съответния месец.
Включването в списъка се извършва, ако лечебно заведение е отдалечено от най-близката друга МБАЛ над 60 минути със специализиран медицински автомобилен транспорт, намира се в район с неблагоприятен географски терен – планински, полупланински и/или с неблагоприятна пътна инфраструктура и време за достъп до най-близката друга МБАЛ над 60 минути със специализиран медицински автомобилен транспорт, единствено изпълнява съответната дейност в общината, а броят на наетия медицински персонал, работещ в клиники/отделения по договор с НЗОК, е в съотношение не повече от 2:1 спрямо броя лекари.
От НЗОК са приели и увеличение на средствата за общопрактикуващите лекари при достигане на 46% от профилактични прегледи в пациентската им листа и втори път – при достигане на 60%. Ще бъдат използвани всички възможни канали – НЗИС, системата на НЗОК и дори вайбър групи, за да бъдат информирани пациентите за профилактичните прегледи, които им се полагат.
„В момента в Министерството на здравеопазването работим върху актуализирането на клиничните пътеки, който са недофинансирани, и новите цени тепърва ще бъдат обсъждани“, каза още доц. Околийски.
Гарантират в НРД възнагражденията на медицинските специалисти
23.08.2023 19:18:58Насрочиха наново заседанието на Надзора на НЗОК за НРД
21.08.2023 12:53:39Подписват НРД през септември
11.08.2023 12:45:05