Само 38% от хората, които трябва да си направят задължително профилактични прегледи, ги правят, въпреки че ще плащат по-висока здравна вноска. Това означава, че някъде комуникацията се къса, защото този профилактичен преглед е единствено в техен интерес. Това каза зам.-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски пред БНТ.
„С профилактичните прегледи хората могат да разберат какво е здравното им състояние и ако има наченки на проблем, да се реши още в началото, а не да се извърви дългия път до развитието на болестта и след това да се лекува скъпо. Това, което не се случва досега в здравната ни система е диалога между правителството, Министерството и хората в риск от хронични незаразни болести. И най-вече причината за това е липсата на здравно образование в чужбина“, допълни той.
По отношение на разпределението на средствата в бюджета на НЗОК доц. Околийски заяви, че най-голямо ще е увеличението за конкретни дейности в извънболничната помощ. „Тя е с най-голямото увеличение – 24%. На тристранния съвет бяха изразени плахите надежди на партньорите – работодатели, пациентски и съсловни организации, че сега е момента да се подкрепят медиците в извънболничната помощ и трябва да се постигне по-добър баланс“, коментира той.
Доц. Околийски уточни, че става въпрос за повече пари за направления, за медико-диагностични дейности, повече услуги за бременни жени, за майките и децата. „Въпросът е тези прегледи да се ползват“, подчерта той.
По думите му се мисли за платформи, чрез които да може всеки да контактува с личния си лекар и чрез които да подобри комуникацията както за профилактичните прегледи, така и за ваксинацията. „Трябва да се навакса с имунизационния календар, защото има спад за традиционните ваксини при децата и има риск от избухване на морбили, и на др. заразни заболявания.
По отношение на доплащането, доц. Околийски заяви, че анализ показва, че от 2013 г. досега е нараснал 2 пъти бюджетът на здравеопазване, но въпреки това българите не са по-здрави. „Това е така, защото не е ефективно лечението и прилагането на лекарствата. Доплащат се 44.5% от средствата в системата и огромната част от това доплащане е за лекарства. Касата реимбурсира 20-30% или не покрива медикамента. Като в тотото – хората участват с малки суми, но редовно и не ги усещат тези средства, но постепенно така се натрупва доплащане от 3,5 млрд. лева. Това води до катастрофални разходи за най-бедните семейства“, допълни председателят на Надзорния съвет на НЗОК.
Профилактиката, капиталовите разходи, е-здравеопазването – акценти в дискусията по бюджета на МЗ
06.07.2023 18:43:18 Ирина ПекареваЗдравната комисия прие бюджета на НЗОК извънредно
06.07.2023 17:57:13 Надежда НеноваД-р Маджаров: Делът на лекарствата в бюджета заплашва да превърне държавата в една голяма аптека
04.07.2023 12:12:17