!
Четвъртък, 12 Декември 2024
14
юли
2
 

Доц. Околийски: Обществото трябва да бъде въвлечено в дискусията защо се разхлабват мерки

Вторник, 14 Юли 2020 | 09:23:54
2

„СЗО има много ясни предписания как се разхлабват мерки - това трябва да става мярка по мярка, и едно от най-важните неща, за които по-малко сме говорили, е комуникацията на риска - обществото да бъде въвлечено в дискусията за това защо се разхла

„СЗО има много ясни предписания как се разхлабват мерки - това трябва да става мярка по мярка, и едно от най-важните неща, за които по-малко сме говорили, е комуникацията на риска - обществото да бъде въвлечено в дискусията за това защо се разхлабват мерки или пък защо се връщат обратно.“ Това каза експертът в офиса на СЗО в България доц. Михаил Околийски.

Това, което се наблюдава напоследък, е липсата на такава добра комуникация с хората защо се взимат тези мерки. Това води до едно повишено недоверие към тях и необходимостта да бъдат съблюдавани, допълни той.

Според него трябва да има един непрестанен разговор, диалог. "Представителите на бизнеса не са по-важни от общественото здраве. И това, което се използва като аргумент за отварянето на нощните заведения, че така и така хората влизат в по-интензивен контакт един с друг, не е особено валидно, защото в нощните заведения особено след едно определено време човек занемарява мерките, даже да е имал някаква идея за протективно поведение и всъщност по този начин не се помага на борбата с COVID-19", категоричен беше доц. Околийски.

По думите му скептицизмът у хората се дължи на първо място с неслучващата се комуникация на риска, и второ: с умората в хората и търсенето на изход от цялата тази ситуация, пренасищането с послания, с усилия.

"Много хора погрешно си помислиха, че с идването на лятото вирусът ще изчезне, а се случва точно обратното и това е трудно да се асимилира от човешкото съзнание. Може би най-лошото предстои, затова СЗО се опитва по един съвсем рационален начин да сподели тази информация с хората, но се сблъсква с едно желание вече всичко да е минало. Това обаче е пожелателно мислене и ефектът му е, че в много страни от балканския регион, например, в Западните Балкани има много интензивно увеличаване на новодиагностицираните, но това се разгръща най-вече в САЩ и Латинска Америка, където за последната седмица случаите са се увеличили с 50%", коментира доцентът.

На въпроса ще се спазва ли стриктно въвеждането на нови мерки, както това ставаше през март, той отговори: "Винаги ще има хора, които спазват мерките, които ги спазват и в момента и въпреки че изразяват исканията си пазят дистанция. И други, които подценяват риска, особено млади хора, които мислят, че ще прекарат заболяването по-леко, но забравят, че прибирайки се вкъщи, се срещат с по-възрастните си роднини и ги вкарват в един много голям риск".

„Оказва се, че има научни доказателства за много малки капчици аерозоли, които предават вируса, но мнозинството от случаите се дължат на предаването на директни секрети – при викане, кашляне и кихане. На есен се очаква и сезонен грип, и трябва населението да се ваксинира. Хората трябва да са готови да се ваксинират, наблюдаваме в същия момент кресливи групи от антиваксъри, които даже са смесени с протестите. Това граничи с престъпни действия. Ваксинацията срещу сезонния грип ще помогне в борбата с коронавируса. Освен ваксинирането - борбата с другите заболявания, спирането на тютюнопушенето и опазването на чистия въздух също биха спомогнали много“, каза доц. Околийски.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Jf9w

Да да 14.07.2020 09:48:25

Този престъпник на снимката да се скрие!!!

futurehealth 14.07.2020 09:35:13

банка за стволови клетки https://www.future-health.bg/


Всичко за коронавируса
Още новини
Закриват детското отделение в столичната Втора МБАЛ
12.12.2024 15:25:41 Невена Попова

Закриват детското отделение в столичната Втора МБАЛ

Детското отделение на столичната Втора МБАЛ ще бъде временно закрито поради липса на специалисти ...

Шарков: Ако се остойностят реално дейности, бюджетът за болниците трябва да е 8 млрд. лв.
12.12.2024 14:36:56

Шарков: Ако се остойностят реално дейности, бюджетът за болниците трябва да е 8 млрд. лв.

„В централния бюджет 2025 държавата казва, че ще изразходи 20 млрд. лева повече, но се очак ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...