!
Петък, 13 Декември 2024
01
юни
3
 

Доц. Попов: Наближаваме опашката на епидемията

Развенчан е митът, че болните умират от придружаващи заболявания, а не от COVID-19

Понеделник, 01 Юни 2020 | 10:54:24
3

"В епидемичния процес се наблюдава умора и наближаваме опашката на епидемията". Това каза в предаването „Неделя 150“ на БНР доц. Георги Попов, ръководител на Катедрата по инфекциозни болести във ВМА и член на Националния оперативен щаб. Спо

"В епидемичния процес се наблюдава умора и наближаваме опашката на епидемията". Това каза в предаването „Неделя 150“ на БНР доц. Георги Попов, ръководител на Катедрата по инфекциозни болести във ВМА и член на Националния оперативен щаб. Според него все още ще се появяват единични случаи, които един ден ще бъдат повече, друг по-малко, но краят на епидемията се вижда и „вече стабилно отиваме към епидемичната опашка".

Доц. Попов разказа за посещението на група български лекари за обмяна на опит в изследователския център на болницата в град Павия, Италия, където лекарите са натрупали „печално богат опит“, защото са работили в сърцето на Ламбардия - най-засегнатата област на страната.

"Над 5000 пациенти с Covid-19 са минали през тази болница, първият е постъпил на 20 февруари. Имат натрупан доста голям опит, а вече и публикации и в световноизвестни списания с висок импакт фактор. така че може да се вярва на научните им постижения. Това, което най-много ни впечатли, е лечението с конвалесцентна плазма.

Там са изработили методи за оценка на плазмата на донорите със скала за оценка съдържането на антителата. При ниво на антитела 1 към 40 плазмата е слабо имунна, при ниво 1 към 60 - средно имунна Тези донори, които са били с ниво на антитела в плазмата 1 към 160 са оценени като хиперимунни и тази хиперимунна плазма е прилагана при 48 пациента". Доц. Попов бе категоричен, че методът, който се прилага в България е дори по-добър, защото плазмата не се замразява, а се определят реципиента и донора, като донорът се предупреждава ден по-рано и се явява в клиниката точно, когато е запланувана манипулацията, за да бъде прясна плазмата. В Италия има стресова замразяване на плазмата при минус 70 градуса и съхраняване при минус 40 градуса.

Наблюденията върху изградения имунитет в преболедувалите коронавирусната инфекция са, че след около 3 месеца той се изчерпва, обясни доц. Георги Попов и допълни, че това са констатации на италиански учени. Той отново подчерта, че вирусът е много вирулентен и опасен, което трябва да напомня необходимостта от стриктно спазване на хигиенните и предпазни мерки и социална дистанция.

Има най-малко две хипотези относно това дали ще бъдем изправени пред втора вълна - едната е, че както SARS и MERS, и този нов коронавирус ще изчезне безследно. Другата е, че може да се появи отново в зимните месеци, поради това, че има доста неимунно население, обясни до. Попов. Той призна, че е привърженик на първата хипотеза.

Според доц. Попов вече е разбит митът, че пациентите умират от придружаващите заболявания, а не от Covid-19 и добави, че вирусът уврежда сериозно дори и здрави организми. Той даде пример от практиката на италианските си колеги, които при аутопсии са установили остра миокардна увреда при починали пациенти, като добави, че вирус е изолиран и в сърдечния мускул. Той акцентира върху категоричния извод на италианските си колеги, базиран на резултати от аутопсии, че коронавирусът поразява много други органи и системи, а не само респираторния тракт. 

 "Съчетанието на неподготвеността в началото, вирулентния вирус, концентрацията при изпълнение на служебните си задължения и възможността човек да се зарази извън работното си място - това смятам за фактори за заразяване на голям брой медицински специалисти", коментира той в отговор на въпроса защо се е стигнало до тази ситуация..

Специалистът бе категоричен, че здравната ни система се е справила отлично благодарение на това, че ударът не е бил толкова силен като в Италия и имахме опита на Западна Европа и Китай. Инфекционистите у нас са работили достойно и всеотдайно, но въпреки това е проличало как години наред инфекциозните ни лечебни заведения са подценявани, с остарял сграден фонд и застаравящ персонал. Той призна, че макар де са обръща внимание най-вече на коронавирусната инфекция, неговата клиника и в момента е пълна с пациенти, боледуващи от други инфекции - Марсилска треска, Лаймска болест, бруцелоза.

Доц. Попов изказа съмнение скоро да бъде създадена ваксина срещу коронавируса в кратко време, но изказа оптимизъм, че може и да няма нужда от тази ваксина.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
dXa1

Гост 01.06.2020 15:31:05

Гост 31.05.2020 20:40:40 Според Корнелия Нинова у нас скоро ще се осъзнае, че не може болниците да са търговски дружества и затова те трябва да са държавен приоритет. Гост 31.05.2020 19:27:58 "А всички, които търсят под вола теле и казват, че държавата иззема бизнеси, ще попитам означава ли това, че държавата няма право да има и държавни болници? Ако не бяха те, България как щеше да се справи с коронавируса?”, запита Валери Симеонов по Нова телевизия.

Гост 01.06.2020 15:27:09

стар доктор 30.05.2020 12:01:41 Принципите на либералния пазар са крайно противопоказни за прилагане в някои основни сфери на обществения живот като образованието, здравеопазването и спорта. Сега имаме частни училища, частни болници и спортни клубове които са "търговски дружества". Понастоящем много от създателите на Търговския закон /вкл. проф. Огнян Герджиков/ разбират тази грешка и считат че в тези сектори трябва да има повече държава. Съгласен 30.05.2020 04:37:17 Трябва да се преоцени досегашната стратегия на държавата в сектора здравеопазване. Време е за това да се застъпи за по-силна роля на държавта за разрешаване на евентуална нова втора пандемична вълна Гост 30.05.2020 04:27:34 В България от близо две десетилетия се разработва една незавидна система на здравни грижи и здравеопазване. Това започна с учредяването на НЗОК и с въвеждането на регистрацията на болничните здравни заведения по търговския закон. Постепенно се стигна до възможност на частните търговски дружества да инвестират в сектори, които носят повече приходи при опериране с публични средства от здравно-осигурителния фонд. Това доведе до рязкото намаляване на броя на реално обслужваните легла в другите обществени или публични болници. Така страната се изправи неподготвена да посрещне каквато и да било епидемична криза, поради намаление и броят на леглата в отделенията за инфекциозни болести. Наред с това се стигна и до драстично по-малък брой лекари, които да специализират било в сферата на инфекциозните болести или било в сферата на епидемиологията като здравни експерти в РЗИ към МЗ.ч

Гост 03.06.2020 09:56:30

Каскет, циклостилните форми на обръщение към трудЯщите се бяха в 1940 г Борбата с частника пък беше до 1989г . Вземете си актуализирайте BIOS-а на чугунения ви процесор и сорса на тъпата ви комунистическа операционна система Правец


Всичко за коронавируса
Още новини
 Наш учен e eдинственият изследовател в селекцията „30 под 30“ на Форбс с регистриран патент
12.12.2024 17:54:05

Наш учен e eдинственият изследовател в селекцията „30 под 30“ на Форбс с регистриран патент

Симеон Карпузов, изследовател в екип „Дигитално здравеопазване“ в института GATE към ...

 360 абсолвенти от МУ – Пловдив положиха Хипократовата клетва
12.12.2024 17:39:22

360 абсолвенти от МУ – Пловдив положиха Хипократовата клетва

„Запазете мотивацията, която ви е водила през годините на обучение. Бъдете етични в професи ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...