„Ако бъде затегнат контролът върху издаването на помощните средства, което явно е необходимо в момента, това би забавило изключително много процеса. Там има много други нерешени проблеми в момента“. Това каза пред Нова телевизия съветникът на здравния министър доц. Антон Тонев.
Припомняме, вчера пловдивската прокуратура съобщи, че е разкрита престъпна схема на медици за източване на НЗОК с фалшиви документи за помощни средства за инвалиди по сигнал на РЗИ-Пловдив. До момента е установено, че за последната година са издадени 8007 протокола, по които са изплатени 5,2 млн. лева. По случая са задържани 8 души, от които петима лекари, участвали в експертни комисии.
Пред Нова телевизия от НЗОК заявяват, че през април 2023 г. са изготвили доклад-анализ, изпращани са писма и сигнали до Министерството на здравеопазването във връзка с дейността на МЦ „Медлайф”. От страна на Касата и РЗИ са поискани проверки относно спазването на нормативната уредба.
Цялата система работи при относително бавни срокове, каза по повод сигналите и резултатите от тях доц. Тонев. „Трябва да е ясно, че става въпрос за престъпления по Наказателния кодекс. Има две институции – РЗИ и РЗОК, които са хванали, че има извършени злоупотреби. Дали е имало чадър над центъра, ще може да кажат правораздавателните органи“, каза още доц. Тонев. По думите му предстои да бъдат проверени всички частни центрове, в които има създадени такива комисии.
„Не съм чувал за други фиктивни центрове, особено с такава дейност. Това е съвсем нова схема. Основният консуматор на парите не е медицинският център, а магазинът за помощни средства“. Това пък каза пред bTV бившият директор на „Пирогов“ доц. Спас Спасков.
„Най-вероятно схемата е голяма, тъй като самата процедура, която трябва да извърви пациент, който желае да получи такива помощни средства, изисква да се подадат съответните документи. Има лекарска комисия от специалисти, които са издавали тези протоколи и са удостоверявали определени обстоятелства. След което се изисква пациентът да се яви лично, за да получи тези помощни средства и да подпише приемо-предавателен протокол. Очевидно това не се е случвало“, заяви и адвокатът по медицинско право Мария Шаркова.
Променя се механизмът на контрол и тъй като е неспецифична дейност на НЗОК, в началото е нормално контролът да бъде леко занижен. Което пък позволява появата на такава схема в действие, каза още Спас Спасков.
Според Мария Шаркова в схемата не са били включени хора от Здравната каса. По думите ѝ подобни схеми са възможни заради усещането за безнаказаност в такива ситуации. Тя припомни редица разкрития за фиктивни хоспитализации, за които все още няма резултат от разследването на прокуратурата. Според адвокатката е нужен по-голям контрол с активното участие на пациентите. Шаркова допълни, че у нас е много занижен контролът по отношение на личните здравни данни. „Най-ужасното в тази схема е, че хора, които са истински нуждаещи се, остават без елементарни помощни средства. Неведнъж съм сигнализирала Комисията за личните данни. Ако бъдат наложени санкциите, ще се отразят сериозно на лечебните заведения“, каза още тя.
„Много е важно да се намери допустимият компромис, за да не страдат от завишения контрол истински нуждаещите се“, каза и Спасков.
"Специалист по всичко" и по нищо. Бившият директор и собственик на болници!
Частната болница не е една-няколко са!
Частната болница на Спасков кога ще я проверят както трябва?
Какъвто Хинков такъв и консултантите му. Всички са в МЗ да лапат само пари и да се разхождат по медиите и да приказват празни приказки.
Все пак се вслушайте в думите на доц.Спасков. Магазините за помощни средства са основните консуматори на парите. Вината не е толкова на центъра
Този е достоен за медал за особен принос за неразбиране на здравеопазването в з България!
Хинков и Околийски също му партнират по неразбиране на здравеопазването.
Някой знае ли тоя Околийски точно по какво е доцент и какво работи?
Масонът като какъв го каните?
Лисва само Ококорената Мария Петрова!