В България се създаде политика на неравнопоставеност на медицинските специализации и докато това не се спре, ще имаме проблеми. Това каза пред БНР доц. Йорданка Узунова, началник на Клиниката по педиатрия в УМБАЛ "Лозенец" и организационен секретар на Българската педиатрична асоциация.
Тя обясни, че в момента има много търсени специалности, като кардиология и инвазивна кардиолгия, и други, по-малки специалности, за които не могат да се намерят кандидати. По думите й, трябва да се намери политическо решение, за да се преодолее този дисбаланс.
Доц. Узунова бе категорична, че законът изисква специализантите да получават по 2,5 минимални работни заплати и болниците, които са акредитирани да обучават специализанти са абсолютно задължени да спазват това изискване.
Тя обясни, че има няколко варианта за започване на специализация:
"Болница, която иска да разкрие място за педиатър, обявява своето желание и ако е акредитирана от съществуващите медицински факултети и университети, може да поеме специализацията. Колегите се явяват на обявения конкурс и има комисия, която ги изпитва по определен конспект. Спечелилият конкурса започва специализация. Има няколко такива болници в София и те осъществяват 4-годишна програма за специализация по педиатрия“, каза педиатърът.
Другият начин е като МЗ обяви определени бройки по специалност, тогава министерството заплаща цялата специализация, а кандидатите също се явяват на конкурс, стана ясно от думите й.
„Възможен е и трети вариант - когато болница, която не е акредитирана, но има нужда от педиатър да сключи договор с акредитирана. Специализантът се задължава да се върне за определен срок във въпросното лечебно заведение", каза още доц. Узунова. .
"Местата по педиатрия не са произволен брой и не могат да са безлимитни. Не всеки специалист може да бъде ръководител на специализация. За да бъде такъв, той трябва да има най-малко 5 години стаж след завършване на специалността си, също така не може един специалист да обучава едновременно повече от трима специализанти“, обясни доц. Узунова.
Тя даде пример с болницата, в която работи, като поясни, че задължително всички специализанти, които се обучават в нея получават 2,5 минимални работни заплати. В същото време не всеки от тях остава на работа в нея, има такива, които след придобиването на специалност намират работя в други лечебни заведения и напускат по догвореност с ръководството на болницата.
В “Лозенец” работят шибани комундета
Добър ден, приятели! Лек и спорен ден! Какво казва Тошко Йорданов? "Заплатата ми е само 7-8 ХИЛЯДИ лева, когато е "най-спаднала". Не знам точно колко е!".