КНСБ са готови за ефективни стачни действия на национално ниво, ако скоро не се подпише нов, актуален КТД в сектор „Здравеопазване“.
Публикуваме цялата позиция на синдикалната организация без редакция:
Изпълнителният комитет на ФСЗ-КНСБ изразява изключителна тревога и загриженост по повод развитието на ситуацията, в която се създават изкуствени пречки за подписването на Колективен трудов договор (КТД) за отрасъл "Здравеопазване“ и нежеланието на работодателите в отрасъла да водят конструктивен и партньорски социален диалог.
Ето и хронологията на събитията:
За първи път от 2000 г. насам, когато беше сключен първият КТД от д-р Иван Кокалов, председател на ФСЗ към КНСБ, д-р Теодора Вълчева, председател на Медицинската федерация при КТ "Подкрепа", и министърът на здравеопазването д-р Илко Семерджиев, станахме свидетели на безпрецедентен отказ на работодателите да сключат КТД, като действието на последния изтече през месец април миналата година.
С промяна в ЗЗО (ДВ, бр. 13 от 2023 г., в сила от 07.02.2023 г., чл.55, т.3б) законодателят вмени задължението за БЛС и НЗОК подписаните Национални рамкови договори да съдържат и изисквания относно основните трудови възнаграждения на медицинските специалисти, работещи в лечебни заведения за болнична помощ в изпълнение на договори с НЗОК.
На заседание през месец май 2024 г. на Отрасловия съвет се получиха няколко писма от представители на работодателите: г-н Кирил Домусчиев, председател на КРИБ, проф. д-р Красимир Иванов, който като председател на Асоциацията на университетските болници заедно с д-р Неделчо Тотев, председател на сдружението на общинските болници в страната, от името на Българска стопанска камара, изразяват негативно отношение към преговорите и категорично нежелание да участват в заседанията на съвета, като предложиха нелегитимни и дори явно противоречащи на актуалното законодателство предложения. Основното им такова "предложение“ е за създаването на работни групи, които да извършват анализ на състоянието на всяко отделно здравно заведение и пр., което се явява по съществото си явна злоупотреба с правото и е извън контекста на общите правни принципи, регулиращи не само трудовото законодателство, но и организацията на здравеопазването в страната. Тези принципи са императивно дефинирани и в чл.52 от Кодекса на труда (КТ), и в чл.55, ал.2, т.3б от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).
Друго "предложение“ беше синдикатите да направят анализи и да представят данни за общите приходи на лечебните заведения – дейност, която не влиза в правомощията на синдикалните организации. Нещо повече – съгласно чл.52 от Кодекса на труда, работодателите предоставят "своевременна, достоверна и разбираема информация за икономическото и финансовото си състояние, която е от значение за сключването на колективния трудов договор. Вместо такава информация представителите на синдикатите получиха обяснения с общи фрази и оплаквания, че приходите най-вече на общинските болници са малко и това не позволявало работните заплати да нарастват.
В средата на 2024 г. се проведе заседание, на което присъстваха представители на някои работодателски организации, които изразиха готовността си да изкажат своето становище след приемането на консолидирания държавен бюджет и бюджета на НЗОК за 2025 г.
След приемането на бюджета за 2025 г. и няколкомесечното напомняне от страна на синдикатите за срещи за ОКТД представителите на работодателските организации най-после се съгласиха на среща в рамките на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество. На тази среща представителите на работодателските организации настояха да се създадат работни групи по категории лечебни и здравни заведения (ЛЗ и ЗЗ).
Постигна се договореност в края на поредицата срещи всяка група да представи своя проект за нов ОКТД.
Веднага сме длъжни да кажем, че на срещата за "областните“ МБАЛ присъстваха представители на частни болници и категорията държавни ЛЗ не беше представена.
Представителите на общинските болници, които по техни думи представляват 70 общински ЛЗ от общо 121 такива в страната, д-р Неделчо Тотев (МБАЛ Чирпан) и д-р Кети Маналова (МБАЛ Казанлък), заявиха предварително, че постигането на нивата на основни работни заплати, предложени от синдикатите, щели да доведат до фалит на общинските болници.
В други предложения нивата на заплатите за различни категории персонал и лечебни заведения са значително намалени.
Изпълнителният комитет на ФСЗ-КНСБ категорично не е съгласен с предложените от работодателските организации занижени нива на работните заплати. Очевидно е, че непостигането на минималните работни прагове, които да стимулират работещите в отрасъла, ще доведе до отлив на желаещи да работят и ще накара мнозина медицински специалисти да потърсят своето призвание и достойно заплащане в чужбина.
Липсата на Отраслов КТД води не само до замразяване на доходите на работещите в някои лечебни заведения, но и до невъзможност да се получават социални придобивки, които бяха регламентирани в този договор – допълнителни дни платен отпуск, други допълнителни трудови възнаграждения, застраховки и др.
Налице е ощетяване на работещите и накърняване на техните права от антисоциалната политика, водена от работодателите, включително и от представителите на общинските болници.
ИК на ФСЗ напомня, че Европейският комитет на регионите с Резолюция относно инициативата за укрепване на социалния диалог (2023/C 188/02), препоръчва на държавите – членки да полагат повече усилия за укрепването на социалния диалог, тъй като ЕК има за цел да постави социалния диалог в центъра на процеса на вземане на решения на европейско и национално равнище. В Резолюцията се разглежда необходимостта от силен социален диалог на всички равнища и се представят насоки относно най-добрите начини за укрепване на социалния диалог и колективното договаряне. Инициативата на Комисията е и мярка за прилагане на принцип 8 от Европейския стълб на социалните права (ЕССП), съгласно който трябва да се провеждат консултации със социалните партньори относно разработването и изпълнението на икономическите политики, политиките по заетостта и социалните политики.
ФСЗ винаги е реализирала дейностите си в контекста на социалния диалог на принципите на социално партньорство, обществена дискусия, защита на социалните и граждански права на работещите и изграждане на обществено приемлива и устойчива здравеопазна система, предоставяща услуги с високо качество. ФСЗ винаги е изграждала и поддържала режим на доверие с работодателите и равнопоставени партньорски отношения.
ИК на ФСЗ напомня отново категорична позиция, а именно, че в случай, че не се изготви и сключи актуален отраслов КТД и държавата - в лицето на МЗ, продължи пасивната си политика, ще организираме ефективни стачни действия на национално ниво, защото въпросът е от жизнена важност не само за работещите н здравната система, но и за цялото българско общество.
Дали ще съм жив да видя истинска, ЕФКЕТИВНА СТАЧКА в здравеопазването ?! Наслушахме се на заплахи - СТАЧКА ВЕДНАГА ! Още другата седмица : КНСБ, ПОДКРЕПА, БАПЗГ, ЗАЩИТА, Младите лекари и специализанти ! Само всички заедно можем да променим статуквото - ако и сега се огънете, и не последва СТАЧКА - всички ние, работещите ще бъде дълбоко разочаровани от синдикати и съсловни организации !
Ами чирпанския мериджей Неделчо, който гушка по 15 бона месечно, да напуска! Освен в "Чистота" с неговия "необятен" интелект, никъде другаде на биха го взели на работа! А тази Кети, не я познавам, но вероятно е същия "капацитет" - то читав доктор за шеф не го слагат!
Правилно си написал...