!
Четвъртък, 19 Септември 2024
05
септ
 

До 2050 г. в света над 130 милиона души ще са с деменция

Стартира кампанията „Да живеем заедно” за проблемите на хората с когнитивни нарушения

Сряда, 05 Септември 2018 | 12:24:48


Деменцията е най-инвалидизиращата проява на повечето невродегенеративни заболявания и се характеризира с упадък на множество когнитивни функции, достатъчно значим, за да наруши ежедневните дейности на засегнатите. С напре

Деменцията е най-инвалидизиращата проява на повечето невродегенеративни заболявания и се характеризира с упадък на множество когнитивни функции, достатъчно значим, за да наруши ежедневните дейности на засегнатите. С напредването на деменцията когнитивните и поведенчески нарушения водят до прогресивна загуба на автономията на болните. Проведено през последните години проучване установява, че 24 милиона души страдат от деменция, и че този брой ще се удвоява всеки 20 години. По литературни данни за 2015г. 47 милиона души по света живеят с деменция. Този брой се очаква да се удвои на всеки 20 години и ще достигне до 132 милиона до 2050 г. (Prince et all, 2015).  

През последните няколко години прогресиращите когнитивни нарушения са в центъра на интереса и на българското неврологично общество. Изработен е Национален консенсус за ранна диагностика и лечение на болестта на Алцхаймер и съдовата деменция под активното ръководство на проф. Трайков, чиято последна ревизия от 2007г. включва и други типове деменции. Екипът, ръководен от проф. Трайков към неврологичната клиника на УМБАЛ „Александровска”, разработва програми за ранна диагностика на деменция при различни неврологични заболявания и е признат като един от 40-те Centers of excellence в Европа за работа в областта на болестта на Алцхаймер. От октомври 2007 г. този изследователски екип е член на European Alzheimer’s Disease Consortium (EADC).

Резултатите от проведено в България епидемиологично проучване сочат, че болестността от деменция, равняваща се на 7.2%, е съпоставима със съобщената в проучвания с подобни по възраст и раса контингенти, проведени в Европа, Америка и Австралия. Болестта на Алцхаймер е най-честата причина за деменция (около 50-70% от случаите с деменция), засягайки до 30% от населението над 85-годишна възраст. Най-често срещаните подтипове деменции са БА, съдова деменция, деменция с телца на Леви, фронтотемпорална деменция  и деменция при болест на Паркинсон. С нарастване на очакваната продължителност на живота, болестта на Алцхаймер и другите форми на деменция представляват най-голямата грижа за здравето при възрастните и наред с това  - много сериозен социален проблем.

Тази година Българското дружество по деменции, Медицинският университет-София, Българската академия на науките, УМБАЛ „Александровска“, Българската организация „Живот с деменция” и Дом на киното в София организират кампания „Да живеем заедно”, която включва поредица от прожекции на игрални и документални филми, свързани с темата. Целта на инициативата е по-голяма информираност на обществото, разпознаване на ранните симптоми и създаване на приятелски настроена обществена среда към проблемите на хората с когнитивни нарушения.

 

ВХОДЪТ Е С ПОКАНИ
Регистрация и заявка за покани на
http://bit.ly/jiveem

Програма:

12 септември 2018 г.

18.30 ч. – Откриване на кампаниятаот член-кор. проф. Лъчезар Трайков, дмн - председател на Българското дружество по деменции, ръководител на Катедрата по неврология към МУ – София, завеждащ Отделението по диагностика и лечение на дегенеративни и съдови деменции в УМБАЛ "Александровска", зам. председател на Българското дружество по неврология

19.00 ч. – „А защо да не живеем заедно” – игрален филм, Франция – Германия, 2011, 96 мин.

Петима дългогодишни приятели, пет различни проблема, породени от остаряването. Филм за старостта може и да не звучи много забавно на някои, но всъщност комедийният ракурс прави "А защо да не живеем заедно?" много интелигентно и приятно преживяване. Тук кино-ветерани като Пиер Ришар, Джейн Фонда и Джералдин Чаплин се изправят пред задачата да изиграят собствената си възраст. Чувството за хумор стикова дружината и ритането на камбаната наистина ще бъде с финес. Но най-вече – в добра компания.

18 септември 2018 г.

18.30 ч. – Среща с екипа-дементолози, УМБАЛ „Александровска”:

Чл.-кор. проф. Лъчезар Трайков, дмн - председател на Българското дружество по деменции, ръководител на Катедрата по неврология към МУ – София, завеждащ Отделението по диагностика и лечение на дегенеративни и съдови деменции в УМБАЛ "Александровска", зам. председател на Българското дружество по неврология

Доц. Маргарита Райчева, дп – ръководител на Центъра за невропсихологични изследвания към УМБАЛ „Александровска”, доцент в Катедрата по неврология към МУ – София

Доц. д-р Шима Мехрабиан–Спасова, дм – европейски експерт в областта на деменциите, невролог в Клиника по нервни болести на УМБАЛ „Александровска”, доцент в Катедрата по неврология към МУ – София

Обсъждане на медицинските, социалните и психологическите аспекти на болестта на Алцхаймер; новите диагностични критерии и лечебни алгоритми в областта на деменциите; въпроси свързани със социалните програми, лекарствената политика и ангажирането на институциите в грижата за тези болни.

19.00 ч. – „Синдром” документален филм, България  (30 мин.)

Документалният филм „Синдром” е посветен на едно от най-тежките в социален и медицински аспект състояния – деменцията. Личната история е в епицентъра на повествованието. Филмът поставя въпросите за точната и навременна диагностика, адаптацията на хората с деменция, ролята на близкия човек в преодоляване на страха и тревогата от диагнозата „болест на Алцхаймер”.

19.30ч. –„Alive inside” – „Душата живее, 2014, американски документален филм (78 мин.)

Alive inside е вдъхновяваща история за музиката и паметта, която печели наградата на публиката за документални филми на Sundance Film Festival през 2014 г. Това е вълнуващ разказ за удивителните терапевтични въздействия на индивидуално подбраната музика при хора с деменция. Филмът представлява специален интерес и за професионалисти от здравната и социална система. 

20 септември 2018 г.

18.30 ч. – Среща с екипа-дементолози, УМБАЛ „Александровска”, ръководител чл.-кор. проф. Л. Трайков, дмн

19.00 – “Honig im kopf” - „Глава пълна с мед” – игрален филм, 2014 г., Германия

Семейна драматична и същевременно комедийна история, специален разказ за любовта между Тилда и нейния дядо Амандус, който преди да заболее от болестта на Алцхаймер е бил много обичан бонвиван и глава на семейството. Десетгодишното момиче намира много емоционален, чувствителен и хумористичен път към Амандус, който често е изгубен в своя свят.

Забележка: Възможни са промени в програмата.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
VA2x


Всичко за коронавируса
Още новини
Здравната комисия в НС при на второ четене общия законопроект за изменение на ЗЗ
19.09.2024 17:59:33 Надежда Ненова

Здравната комисия в НС при на второ четене общия законопроект за изменение на ЗЗ

Здравната комисия в НС при на второ четене общия законопроект за изменение на Закона за здравето ...

Още месец без износ на инсулини и някои антибиотици
19.09.2024 17:22:20

Още месец без износ на инсулини и някои антибиотици

Забраната за износ на инсулини, техни аналози и антиинфекциозни лекарствени продукти за системна ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...