„Основният проблем както навсякъде, така и при нас, са кадровите дефицити на лекари и медицински сестри. Разбира се, това е един изключително сложен проблем, много трудно решаващ се във времето, но всеки трябва да се справи в конкретната ситуация да има пълни 24-часови графици с лекари и сестри, за да може населението по никакъв начин да не усеща дефицитите в системата“. Това каза пред БНТ директорът на МБАЛ „Д-р Никола Василиев“ – Кюстендил д-р Александър Величков.
Въпреки тези проблеми обаче в Детското отделение на болницата работят нови трима млади специалисти, похвали се началничката на отделението д-р Мая Кирова.
За здравето на децата в Кюстендил тази събота пък ще се погрижат и специалисти от столицата.
„Едни от най-добрите специалисти по детски болести ще извършат безплатни прегледи тази събота. Лекарите са част от програма „Детско здраве“ от болница „Пирогов“ и Столичната лекарска колегия. Те ще бъдат тук по инициатива на кмета на града инж. Огнян Атанасов“, разказа зам.-кметът на община Кюстендил Николай Дончев.
„Тесните специалности по детски болести са изключително рядко застъпени в провинцията, така че е много добре, че лекари с различни тесни специалности, включващи акушерство и гинекология, ушни болести, очни болести, хирургия, травматология, гастроентерология и много други ще дойдат, тъй като това е едно улеснение за родителите, които могат да доведат децата си на преглед. В този смисъл посещението на 14 вида специалисти в Кюстендил е съвсем добре дошло за населението, като болницата е направила съответната организация на нейна база да могат да бъдат извършени тези прегледи“, допълни д-р Величков. Той се обърна към родителите с молба да носят медицинската документация на децата си, ако става въпрос за дете, което е с предишно заболяване.
„Профилактиката по принцип е важна, а при децата – особено. Така че всичко това се посреща с одобрение от обществото, помагат на медицинските кадри в болницата и общо взето е един важен, съществен напредък“, посочи той.
От своя страна д-р Кирова заяви, че очакванията на лекарите от Кюстендил са и тази година кампанията да бъде добре посетена. „Последната кампания беше през 2018 г. Тогава успяха да се прегледат над 500 деца, кампанията беше отчетена като изключително успешна както от майките, така и от нас, педиатрите“, коментира тя.
По думите ѝ се отчита положителна тенденция в отношението на майките към имунизациите. „Все повече жени желаят да имунизират – и то в срок – децата си и разбират колко важна е имунизацията на техните деца“, каза още тя.
Не е ли вече друг Директор на болницата?