„Рязката смяна на температурите, която е характерна за времето в момента, особено влияе на разпространението на инфекции и това се отнася не само за респираторните инфекции, но и за тези, които засягат горния и долния гастроинтестинален тракт“. Това каза пред Нова телевизия инфекционистът д-р Трифон Вълков.
Трябва са знае обаче, че и вирусите, причиняващи грип, и вирусът, причиняващ COVID, могат да предизвикат симптоми като гадене, повръщане и диарийни изхождания, припомни той и предупреди, че дори често този тип оплаквания – само от страна на долния гастроинтестинален тракт като болки в корема и диария, могат да бъдат единствените симптоми на такава инфекция.
Д-р Вълков подчерта, че не е привърженик на теориите за определени диети или храни, за които се твърди, че имат превантивен ефект и могат да предпазят от инфекции.
„Единственият начин за превенция на такъв тип заболявания остават ваксинациите”, категоричен бе инфекционистът. По думите му никога не е късно човек да си направи противогрипна ваксина или ваксина за коронавирус. Така той опроверга твърдението, че има подходящи и по-малко подходящи периоди за ваксинация и подчерта, че няма място за колебание относно ползата от ваксините.
Д-р Вълков засегна и темата за усложненията от вирусните инфекции, като обърна внимание, че те могат да възникнат винаги, а така също и припомни, че хората с хронични заболявания по правило са по-предразположени към всички видове инфекции, не само респираторни.
Според специалиста в медицинската общност все още няма единно мнение и ясна дефиниция на пост-COVID – синдрома, наричан още „дълъг COVID“.
„Много клиницисти го приемат като „диагноза по изключване“, каза още д-р Вълков.
Той опроверга теорията, че студът е този, който ни разболява. „За да се заразим с нещо, около нас трябва да има източник на инфекция”, подчерта инфекционистът. Той отбеляза, че човек може да е заразен дори преди да развие симптоми, а липсата на обоняние не е задължително белег, че сме се заразили с COVID – това може да е сигнал, че сме се заразили с някакъв вирус.
„Вече има бързи тестове, които дават отговор в рамките на няколко минути. Това е най-сигурният начин да разберем дали носим вируса“, посочи специалистът.
В заключение той отново подчерта, че ваксините си остават най-добрият начин за предпазване от инфекции и добави, че пикове на някои инфекции могат да се наблюдават и в други сезони, какъвто пример има в минали години с коронавируса.
Има ясно описание на пост-Ковид синдрома по света....У нас нищо няма, защото няма ясни отговорности и т. нар. Експертни съвети към МЗ са само на хартия. Повечето съвети са пълни с вкаменелости, които даже английски незнаят за да прочетат как е по света.