Ако всички нужни нормативни правила бъдат изготвени в рамките на годината, забраната за плащане на нови лекарства от страната на НЗОК може да бъде отменена и преди изтичането на 2018 г. Това заяви пред БНР председателката на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова.
По отношение на самата забрана пък тя заяви: „Да, тя е признание, че изпълнителната власт не е извършила всички действия, които да гарантират правилното разходване на средствата“, призна шефката на здравната комисия, като допълни, че за това е необходимо време и забраната ще даде тъкмо това време. Д-р Дариткова индиректно нападна бившия здравен министър Петър Москов, като коментира, че "въпреки бодряшкия реформаторски тон на някои бивши министри" много от работата, започната през 2015 г., просто не е довършена, и допълни: „Искам да кажа, че в миналия мандат изпълнителната власт не остави подредена нормативна база, която да позволи параметрите на бюджета по отношение на лекарствата да се разходват така, че да имаме гаранция, че българските пациенти наистина имат достъп до най-добрите медикаменти, но се лекуват и по съвременните терапевтични схеми, за да може изборът наистина да бъде основан на медицински доказателства“.
Във връзка с ветото на президента и мотивите към него тя коментира: „Размишлява се твърде сериозно върху възможностите да се постигне балансирано бюджетно салдо на касата и да се реализира еднакъв достъп на всички български пациенти до здравни услуги. В бюджета на касата се залагат предпазни механизми, които да гарантират този достъп, защото това е и основният акцент, който президентът поставя – да гарантираме еднакъв достъп. Само че еднаквият достъп не касае само медикаментозната терапия. Той касае достъпа до всички видове медицинска помощ.“
Тя отбеляза, че временната забрана в бюджета се налага, защото в последните години най-големите преразходи са в посока на лекарствените терапии и в този случай балансът с останалите пера в бюджета се постига трудно. „Защото тези преразходи трябва да се вземат от останалите възможности в бюджетната рамка. Затова търсим механизми, по които да балансираме разходите за лекарства“, обясни д-р Дариткова, като припомни, че единственото перо, по което няма наложени никакви ограничения, е това за лекарствата, така че подобна забрана се налага.
„Трагичното е, че при тези нови медикаменти в повечето случаи се касае за тежки, труднолечими и в повечето случаи онкологични болни. Така че ние не можем да се съгласим това ограничение да е за един толкова дълъг период.“ Това пък заяви зам.-председателят на здравната комисия д-р Георги Йорданов. По думите му, прогнозните средства за тези медикаменти не са толкова много, а в добавка новите медикаменти, които ще влязат, заменят сега съществуващи терапии. Той посочи още, че някои от медикаментите нямат замяна. „Така че ние сме съгласни с ветото на президента“, обобщи д-р Йорданов от името на БСП.
Евала на генерал Радев! Прецака плажуването на "златното пръстче" на Варадеро.
Ще съберете ли всички 122 депутати от коалицията за да отхвърлите ветото? Двама да ги няма на работа тоя ден и провал. Ще се отменят ваканции май.