Жегите са изключително опасни най-вече за възрастните хора, децата под 5 години, бременните жени и пациентите със сърдечносъдови заболявания – те трябва да имат контакт с наблюдаващите ги лекари и да спазват техните препоръки. Това каза пред Нова телевизия кардиоложката д-р Адриана Динчева.
„Чистата вода е най-хубавото нещо за организма“, категорична бе специалистката.
Тя поясни, че горещините могат да доведат до дехидратация на организма, повишаване на артериалното налягане и топлинен удар, което е спешно състояние и за него следва да се търси помощ в Спешен център.
Кардиоложката подчерта, че хранителният режим през горещите дни е свързан с прием на достатъчно течности на първо място, след това с консумация на много плодове – пъпеши, диня; на зеленчуци, на бобови храни, както и с избягване на алкохол, в това число и бира, защото организмът ги възприема като храна, а не като течност. Същото се отнася и за газираните напитки и най-вече за кафето, като препоръката е да не се пият повече от 1-2 кафета на ден, да не се посяга също така и към много студени напитки.
Д-р Динчева посъветва да се избягват дългите разходки в най-горещите часове от деня.
„Когато има много високи температури, кръвта в организма започва да се движи по-бавно в кръвоносните съдове, а това може да доведе до инфаркт или инсулт”, предупреди специалистката.
Тя посъветва по-възрастните хора да прекарват повече време в домовете си, като помещенията са охладени, но ако се ползва климатик, той да не се настройва на много ниски градуси, за да не получи голяма разлика с температурите навън.
Д-р Динчева бе категорична, че родителите трябва да са особено отговорни към децата и да не допускат те да бъдат навън в часовете между 12 и 16 ч., когато е най-горещо.
А защо не минерална вода? С потта се губят и соли.