Повече от 130 тежко болни деца, които се лекуват в Специализираната болница за активно лечение по детски болести „Проф. Иван Митев“, са транспортирани до други болници, защото в лечебното заведение няма скенер и рентген.
Образната диагностика на лечебното заведение е незадоволителна, а причините са различни, коментира пред БНР директорът на болницата д-р Благомир Здравков.
„В годините не е имало време и осъзнатост в необходимостта от съвременна образна диагностика в детската възраст. Затова нашата болница към момента разполага с един архаичен рентгенов апарат, който обаче не съответства първо на дозовите натоварвания за педиатричните пациенти и второ, той вече е до такава степен морално остарял, че много често няма резервни части за него, сервизирането е много трудно. Имахме период, в който дори се налагаше с портативни рентгенови устройства да се правят графиите на децата“, разказа той.
Д-р Здравков посочи, че в болницата много често има деца, които се нуждаят от скенер и магнитен резонанс, а поради липсата на такава апаратура в болницата се налага да бъдат трансферирани в други лечебни заведения.
„Всяко дете, при което се налага по-детайлно образно изследване, трябва да бъде транспортирано до друго лечебно заведение. С няколко лечебни заведения имаме договор и тези трансфери стават спрямо договорните отношения, но има и случаи, когато по спешност се налага през нощта да се трансферират деца. Тогава обикновено се обръщаме към колегите от „Пирогов“, каза още директорът на столичната Педиатрия.
За образните изследвания на деца обикновено се налага те да бъдат под анестезия и е много по-трудно, тъй като детето трябва да бъде преместено с необходимия транспорт, необходимата реанимационна техника за спешни случаи, необходимата анестезиологична екипировка и мониторинг, и всичко това се ръководи от един неголям екип, стана ясно още от думите му. „Да не говоря при затруднена метеорологична обстановка какво костват тези трансфери на екипите. Това се отразява изключително негативно и на родителите“, коментира д-р Здравков.
Той информира, че за апаратурата са нужни около 2 млн. лв. и лечебното заведение е пуснало апликационни форми за нея към Министерството на здравеопазването. „Обикновено тези пари се разпределят към края на календарната година в МЗ – т.е. мисля, че сега предстои този момент“, уточни директорът на детската болница.
Д-р Здравков коментира и детското здравеопазване като цяло, като заяви, че то трябва да е надпартиен приоритет, гарантиран със закон.
„За да стане това, не можем да очакваме, че една Национална детска болница автоматично ще реши всички проблеми в ресора. Трябва цялостно националната здравна мрежа да даде главен приоритет – особено при тази демографска криза – на детското здравеопазване и по места структурите да бъдат максимално подсилени и осигурени, за да може да се гарантира достъп на всяко дете и да не се получава това, на което сме свидетели ежедневно – как от цялата страна ни звънят различни хора, наши колеги, родители, които заради невъзможността да се окаже адекватна помощ на място на детето в конкретен регион в страната веднага се насочват към София. Това е нерационално управление на системата“, коментира той.
Пълен капут. Оставка!
Добро утро, този сякаш сега пада от Луната
Така попадна и в списъка за кандидат здравен министър в проекто ГЕРБ - ГАБРОВСКИ!
Няма ли контролни органи? Къде е ИАМН? Къде е НЗОК? Как функционира болница без работещо отделение по образна диагностика? Или законахе за някои, за други не важи? Здравеопазването стана система сееща масова смърт! То служи за частна употреба на шепа политици.
Цялото интервю е една изповед как не може да се справя на поста който заема. Очаквах накрая да каже, че си подава оставката. Резил!