Повишените цени на тока и газта поставиха на тежко изпитание лечебните заведения, но по-същественото е, че извадиха на повърхността и други, не по-малко важни проблеми, с които се сблъскват те, както и цялата система. Сред тях са намирането на начини за запазването на нейната стабилност и обезпечаването й с кадри.Това заяви директорът на дирекция „Здравеопазване“ в Община Пловдив д-р Калин Калинов пред Zdrave.net след работна среща на управителите на общински лечебни заведения с участието на Районната колегия на БЛС.
„Категорично се солидаризираме с предложението на БЛС да бъдат повишени цените на клиничните пътеки с не по-малко от 20%, както и да има промени в същата посока за ПИМП, СИМП и за медико-диагностичните дейности. На срещата взехме решение да изчакаме до предприемането на мерки на национално ниво, каквито обещания има.“, каза д-р Калинов.
По думите му е много важно да бъде намерен отговор на въпроса какво се случва със заплащането на медиците в ситуацията, породена от кризата с високите цени на тока и газта.
„Известно е, че издръжката на едно лечебно заведение включва освен заплащането на отопление, осветление и други режийни разноски, още много други разходи – за медикаменти, за медицински консумативи, за поддръжка, за ремонтни дейности. И тук е мястото да зададем много остро въпроса – какво се случва със заплащането на труда на лекарите и сестрите сега?“, каза д-р Калинов.
Той е категоричен, че на финансовата подкрепа за лечебните заведения в този момент не трябва да се гледа единствено от ъгъла на решаването на конкретния проблем – заплащането на тока и синьото гориво, а в много по-широк план, като се постави приоритетно и темата за заплащането на труда на медиците.
„Държа да подчертая, че в условията на тежка и дълго продължила пандемия, те останаха на своя пост, никой не се отдръпна, никой не отказа да лекува болните. Има десетки примери на колеги, които даваха денонощно дежурства, покриваха графици, дублираха смени, за да не останат хората без медицинска помощ. Обществото трябва ясно да си дава сметка за това“, подчерта той.
Д-р Калинов допълни, че при задълбочаващата се сериозна кадрова криза, общинският съвет на Града под тепетата се стреми да провежда политика на приемственост и да търси възможности за стимулиране на студенти и специализанти, както лекари, така и специалисти по здравни грижи.
"Енергийната ефективност също е една от насоките, по които в пловдивските общински лечебни заведения се работи отдавна. От години в много наши лечебни заведения се въведе LED осветление, обърна са внимание на топлоизолацията на външни стени, подмениха се дограми. Търсят се фирми, които могат да предложат ефективни решения, търсят се и средства по европейски програми“, каза той и уточни, че предстои работна среща, на която ще бъдат обсъдени и тези въпроси.
50 000 000 лева за ритнитопковците - дето на мач събират по 200-300 човека! httрs://www.marica.bg/plovdiv/gradat/savetnicite-glasuvaha-50-mln-lv-za-stadionite-v-plovdiv-video "Марица" - 27.10.2021 | 11:05 - - - - - - Общинските съветници гласуваха 50 млн. лв. за стадионите в Пловдив. Това се случи след като приеха бюджетната прогноза на Общината до 2024 година, като групата на БСП гласува против нея. Сумата беше приета по време на дебатите от вносителя на предложението зам.-кмета Величко Родопски по настояване на общинския съветник от ВМРО Владимир Кисьов. Той подчерта, че парите са за всички общински стадиони, включително и за този на „Марица“. „Общинските стадиони са започнати, трябва да се довършат“, аргументира се Кисьов.
„Категорично се солидаризираме с предложението на БЛС да бъдат повишени цените на клиничните пътеки с не по-малко от 20%, както и да има промени в същата посока за ПИМП, СИМП и за медико-диагностичните дейности....." КАКВИ 20% БЕ СМЕШНИЦИ?!?! ПРОЦЕНТИТЕ ТРЯБВА ДА СА ПОНЕ 300, ЗА ДА БЪДАТ ЩО ГОДЕ АДЕКВАТНИ !!!!! АКО ТЪПАНАРИТЕ ОТ БЛС ДОГОВОРЯТ ПО-НИСКО УВЕЛИЧЕНИЕ, В БУЛГАРИСТАН НЯМА ДА ОСТАНЕ НИТО ЕДИН МЕДИК! "СТИГА РОБСТВО И ТИРАНСТВО...." НАПРЕД, С ЕДНОПОСОЧЕН БИЛЕТ, ПРЕЗ ТЕРМИНАЛ-2 КЪМ ДОСТОЕН ЖИВОТ И ОЦЕНЕНИ ТРУД И ОТГОВОРНОСТИ!
Като заговорихме за кадровото обезпечаване, та се сетих за нещо много важно...: "8000 euro на месец за РИТНИТОПКОВЕЦ - а вие, роби на труда, работете, работете, работете ангария...превивайте гръб! Нагайката и камшикът ще плющят до сетния ви дъх!----- В "Ботев" явно наистина са развързали ударно кесията за пролетта и ще гонят място в Европа. Поне така говорят сумите, хвърлени по новото попълнение Мохамед Брахими. Пловдивчани са платили 120 000 лева трансферна сума на закъсалия Пирин за правата на дясното крило. Отделно са му разписали тлъста заплата от 8000 евро на месец. Има и бонуси! " ЕЙ НА ТОВА МУ ВИКАМ АЗ КАЧЕСТВЕНО КАДРОВО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ! ЧЕ И "БОНУСИ" ИМА! РАЗБЕРЕТЕ ЕДНО ПРОСТИЧКО НЕЩО - НЯМА КАК РИТНИТОПКОВЦИТЕ ДА ЗАРАБОТВАТ 8000 ЕВРО МЕСЕЧНО, А ЛЕКАРИ И СЕСТРИ ДА АРГАТУВАТ ЗА ТОЛКОВА ЗА ДВЕ ГОДИНИ!
Не мога да разбера огромна част от лекарите - отиват в някоя частна болница да работят, подписват договор, в който пише, че ще получават 1000 лв. бруто. Е, каква вина имат тук НЗОК, МЗ, Светия синод и всички българи!
Ами поработват някой друг месец и хващат самолета. Проблемът е ваш, че мрете без доктори.
Аз пък не мога да те разбера какъв ти е на теб проблема с частните болници? В България 40% от болните ги лекуват частните болници, като там нивото на апаратура и лечение е 20 години пред това в държавните. Ако не бяха частните с Ковида катастрофата щеше да е пълна - Св Георги , Пловдив -26% смъртност, Бургаската болница- 24% смъртност и т.н. Нали виждаш колко е забавно там , където няма частни болници, Ловеч , Монтана и прочее 70 починали на хиляда с КОВИД
Все си мисля, че 70 на хиляда е по-малко от от 26 на сто и 24 на сто. Ако не си разбрал, точно Пловдив и Бургас са бъкани с частни "болници".