Бюджетът на НЗОК в голямата си част трябва да отиде за повишаване на цените на медицинските дейности, защото това е начинът, по който се осигурява качествена услуга, а с допълнителните средства да се закупуват нови и нови дейности. Това каза пред NOVA NEWS председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
По думите му с увеличаването на броя на медицинските дейности допълнително се натоварват намаляващите медицински специалисти и съответно качеството на услугите става все по-ниско. Искането за повишаване на цените е обусловено и от инфлацията, както и от различното финансиране на различните болнични дейности.
„В момента диалогът с НЗОК е много добър. Има разбиране и от наша, и от тяхна страна и разговорите ни са конструктивни“, каза д-р Маджаров. Той обаче допълни, че тези действия са опит да бъде предотвратена катастрофата, която ни очаква в следващите 5-6 години.
„Тогава повече от 30% от лекарите ще бъдат на възраст над 70 години, което вече се случи при медицинските сестри. В момента гасим пожари – кадровата криза, неравномерното разпределение на специалисти в страната, възрастта на медиците. На първо място трябва да мислим за кадрите и едва след това да разказваме красиви приказки какво ще се случи в здравеопазването. Нищо не може да се случи без медици“, категоричен беше д-р Маджаров.
Той уточни, че проблемът е най-изразен при общопрактикуващите лекари, при които над 50% са над 60-годишни. „Практически обаче всички специалности са засегнати от това. В централните болнични структури София, Пловдив, Варна и Бургас има подмладяване на кадрите, но в другите региони – и в болниците, и в медицинските центрове, това не е така. Едно от нещата, които предлагат НЗОК, е да има диференциация в заплащането на прегледите в СИМП за тези, които разкрият амбулаторна практика в отдалечени региони“, каза председателят на БЛС.
В отговор на въпрос относно предложението при отсъствие на лекар пациентът да може да се прегледа навсякъде, д-р Маджаров заяви, че това ще доведе до хаос. По думите му сега при отсъствие на личен лекар той може да бъде заместван от всеки дипломиран медик, дори той да не е общопрактикуващ. „Личните лекари трябва да информират пациентите и Касата докога ще отсъства и кой точно го замества. В предложения вариант потокът от пациенти ще бъде пренасочен към друг лекар, което съвпада с наличната пациентска листа. За да се случи това, не трябва да има капитация, а заплащането да е на преглед. Това е съвсем друга философия, но не се възприема от повечето общопрактикуващи лекари, а е и много скъпо“, обясни той.
Според д-р Маджаров трябва да се обърне специално внимание на образованието на медицинските сестри, защото лекарите не могат да работят без тях, а сестрите вече са под критичния минимум. „Трябва да имаме много повече медицински сестри, за да създадем усещане за качество“, каза той.
Доц. Околийски: Увеличението на цените на пътеките ще стане по справедлив начин
16.01.2024 10:22:59Д-р Брънзалов: По-голям брой еднодневни пътеки ще намали ненужните хоспитализации
15.01.2024 09:48:36Аркади Шарков: Трябва да бъде постигната справедлива цена на клиничните пътеки
09.01.2024 10:12:10