Приключиха преговорите на НЗОК с БЛС по анекса към НРД 2023-2025 по отношение на ПИМП, СИМП и МДД, сега предстоят разговорите за болнична помощ. Това каза пред БНТ зам.-министърът на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК доц. Михаил Околийски.
Той съобщи, че вече е постигнат консенсус по отношение на увеличението на цените на клиничните пътеки, но това трябва да стане по справедлив начин.
„Със сигурност всички клинични пътеки ще претърпят увеличение нагоре. Процентът ще е различен, защото пътеките, които имат най-голяма нужда от увеличение, недофинансираните пътеки – те ще получат най-голямо увеличение. Това е добрата новина за българските граждани. Увеличението няма да бъде в противоречие на високотехнологичните пътеки, които все пак трябва да бъдат адекватно финансирани“, каза доц. Околийски.
Той допълни, че ще бъдат обсъдени и възможностите еднодневните хоспитализации да заместят тридневните. „Установено е, че много от дейностите могат да бъдат амбулаторни и могат да бъдат спестени ненужните хоспитализации. Един от най-големите казуси е адекватни, навременни изследвания, които могат да се случат извън болниците, или ако се извършват в тях, да бъде ефективно и бързо. От Надзора на НЗОК разпределихме едни 63 млн. лева, които бяха предназначени за извънболнична помощ и за медико-диагностични изследвания, за болнична помощ и за лекарства, защото не бяха усвоени. Искаме да променим това с драконовски контрол“, каза зам.-министърът.
Той застава отново зад идеята да има мораториум за откриването на нови болници.
„Не е късно това да се случи, въпреки че веднъж предложението беше отхвърлено в парламента. Има нова възможност това да се случи през Закона за лечебните заведения, има шанс отново да влезе този мораториум. Въпросът е, че тази мярка и още няколко мерки се бавят от ноември във Финансовото министерство, което трябва да даде финансова оценка за тях, за да може ние да си свършим работата. Не е нужно в София, Бургас и Пазарджик например да се правят нови болници, а трябват такива лечебни заведения в Северозападна България например“, уточни доц. Околийски.
По отношение на профилактиката доц. Михаил Околийски заяви, че от другата седмица започва мащабна информационна кампания.
„Кампанията е да информира, че профилактиката може да открие много рано дори малък проблем. Това е изключително важно, защото само 14% от здравето на хората зависи от здравната система. Другото зависи от генетика, поведение, околна среда и т.н. Хората няма да станат по-здрави, ако инвестираме в болнично лечение, ще станат по-здрави, ако се предпазват от болести“, каза още той.
"защото само 14% от здравето на хората зависи от здравната система" Затова комунягите сте оставили здравната система на едва 14% от ЕВРОПЕЙСКИТЕ СТАНДАРТИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ, нали .Реално сте закрили здравната система с такова финансиране но не го казвате на тъпите ви избиратели от неудобство и се уповавате на чичо Митко да има гени да оцелее без доктори ,нали? Мръсни същества, грешни са ви сметките - не случайно туземците тук са с най-ниска продължителност на живота в ЕС и по-голямата част от Света. То и без това не заслужавате да живеете защото се толкова хем тъпи ,хем нагли ,че не си заслужава да виждате лекар повече никога. И иронията е ,че ше ви се сбъдне....
Околийски спри с празнодумието. Никой за нищо не ти вярва!
Няма адекватно финансирана клинична пътека.
Набързо приключиха преговорите за ПИМП, СИМП и МДД, сега още по-набързо ще приключат и за БП и сме ток...
И ще го отпразнуват по стар олигофрено-тъпанарски обичай със ....събор на овчата кошара ,където ще славят политичесската класа и овчето ръководство и ще предъвкват евтини клишета колко са постигнали и тази година за воцете в стрижбата.
НЗОК и справедливост - това е оксиморон; като Сталин и демокрация