Виждаме позитивното, но и алармираме за това, което ни притеснява в бюджета на НЗОК за 2024 г., каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров пред NOVA NEWS по повод разпределението на финансовите средства за здравеопазване за следващата година.
По думите му положителното при това разпределение е плавното изместване на тежестта на финансирането към извънболничната помощ с цел осигуряване на профилактика за пациентите и повишаване на интереса на лекарите да работят в тази истема. "Всеки лев, който се даде в посока превенция е много по-ефективно похарчен, отколкото всеки лев, който е похарчен, когато се лекува тежко заболяване в болница. Нищо не може да стане с вълшебна пръчица, просто трябва да стане модерно. Има една голяма опасност обаче от въвеждането на новите системи за пушене, които макар и да не отделят катран, вредят по същия начин на сърдечносъдовата система и след 10-15 години ще има фатално въздействие върху поколението, което ги употребява постоянно сега“, каза д-р Иван Маджаров.
По отношение на средствата за болнична помощ той заяви, че голямото на пръв поглед увеличение практически вече е изразходвано през тази година и трудно ще позволи болниците да подсигурят по-високи заплати. "За да се случи това, трябва да договорим по-високи цени на медицински дейности, но средствата не са достатъчни. Същевременно остават само три месеца до края на гратисния период, в който трябва да подсигурят минималните нива на заплатите на лекари и сестри. Някои лечебни заведения са достигнали тези нива, а други са категорични, че няма да могат да ги достигнат. Ако успеем обаче да намерим механизми за обективизация на процесите в болниците до края на февруари, бихме могли да се договорим за по-високи цени от очакваното според това, което ни предлага бюджета“, каза д-р Маджаров.
В отговор на въпрос дали ще бъде коригирана "ножицата" в заплащането на медиците д-р Маджаров отговори, че е важно да се гарантира минималното увеличение на заплатите, но заплащането на лекарите и сестрите не трябва да има таван, а трябва да отговаря на способностите им и търсенето от пациентите.
Председателят на БЛС беше категоричен и че генерална реформа може да се направи само при наличие на абсолютно политическо мнозинство, каквото имаше по времето на Иван Костов през 2000 г., когато беше променен здравноосигурителния модел и каквото сега не е налично.
Крадат управителите и приближените им в държавните и общински болници като невидели. Затова там пари за заплати няма, докато в частните има.
Плащайте на лекарите си по европейски бре хайвани комунистически.
Изходът е-доплащане.
За всички е ясно, че нашето първенство не може да се мери във финансов аспект с големите западноевропейски шампионати, а дори и с повечето първенства от Централна Европа. Ограничени от финансовите си възможности, понякога е трудно за нашите отбори да привлекат наистина качествени чужденци, но все пак да се каже, че индивидуална класа в нашето първенство отсъства би било погрешно. В българската Първа лига има играчи, които определено можем да кажем, че получават солидно възнаграждение. Такива за настоящия сезон са: Матиас Фаетон – 35 000 евро на месец Руан Секо – 35 000 евро на месец Дюкенс Назон – 30 000 евро на месец Юрген Матай – 30 000 евро на месец Ноа Сонко Сунберг – 25 000 евро на месец Тобиас Хайнц – 20 000 евро на месец Ивайло Чочев – 15 000 евро на месец Рикардиньо – 10 000 евро на месец Ивелин Попов – 8 000 евро на месец