„Посрещам този ден в чудесно настроение, каквото имам винаги. Това за мен е още един хубав ден, който Бог ми е подарил на Земята, благодарна съм, че имам до себе си близките и колегите си, както и работата си, която много обичам“. Това каза пред Zdrave.net психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова, директор на ДПБ - Нови Искър, която потърсихме във връзка с днешния празник на лекарите.
Удовлетворена съм, че с професията си вече 30 години помагам на тежко болни и на хора с по-леки заболявания, които имат нужда от мен и от знанията ми на лекар. В същото време не мога да не изпитам неудовлетворение от това, че ние, лекарите продължаваме да бъдем неразбрани и недооценени от обществото. Очакванията към нас са големи, а ние не можем да ги удовлетворим. Това идва да покаже, че проблемът е системен, допълни тя и сподели тревогата си от липсата на мотивация у младите лекари да останат в родината си.
„За съжаление, това, което се случи с нас, е, че ни превърнаха в търговци. Никой не може да се изправи срещу лобизма в здравеопазването, интересите там са големи и перспективите не са никак оптимистични.
Вижда се, че младите лекари не остават в България и причината е, че те не виждат перспектива за себе си тук.
Двата основни стълба, на които може да се крепи и развива здравеопазването, са доброто заплащането и условията за кариерно развитие. У нас те просто липсват, и затова младите си отиват.
Заплащането е знак за отношението на обществото към нас лекарите, не е тайна какво получаваме, както се вижда и че младите не усещат възможност да се реализират и развиват тук.
Можем да построим нови сгради, можем да сложим нови дограми, да купим нова апаратура. Не можем обаче да намерим лекари, които да лекуват. А се знае, че една счупена човешка душа се лекува от друг човек, който да застане до теб. Когато го няма човекът, който да те окуражи с поглед, с думи, с жест, който да седне до теб, за какво лечение изобщо говорим?
Ние, старите вече сме не изгорели, а изпепелени, а младите не идват. И тук следва въпросът – кой ще ни лекува нас, които си отиваме?
За съжаление, поставени бяха много разделителни линии между лекари и пациенти. И се получи така, че и двете страни са недоволни. А ние сме двете страни на една и съща монета. Това, което се прави за лекарите, рефлектира върху пациентите и обратно.
Всяка година в здравеопазването се изсипват нови 500 млн. лв. и всички са недоволни и точно това трябва да се промени“, сподели д-р Гълъбова.