!
Понеделник, 07 Юли 2025
25
окт
18
 

Заради неразпознаването на симптомите на инсулта пациентите пристигат късно в болница

МУ-Варна и УМБАЛ "Св. Анна" със споразумение за обучение на специалисти

Петък, 25 Октомври 2024 | 12:58:09 Надежда Ненова
18

Основната причина в България да не се прилага специфичното лечение на мозъчен инсулт достатъчно често е късното пристигане на пациентите в болница. Това показват данните от анкетата на Българското дружество по инсулт (БДИ), проведена сред 128 медици, с

Основната причина в България да не се прилага специфичното лечение на мозъчен инсулт достатъчно често е късното пристигане на пациентите в болница. Това показват данните от анкетата на Българското дружество по инсулт (БДИ), проведена сред 128 медици, свързани с лечението на инсулт, от които 50% са невролози, а останалите 50% са специалисти по „Спешна медицина“, „Образна диагностика“, „Вътрешни болести“, „Анестезиология и интензивно лечение“ и „Обща медицина“.

Анкетата беше представена от главния секретар на БДИ и началник на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ „Св. Анна“ доц. Росен Калпачки на пресконференция преди Втория национален конгрес за инсултите.

Според анкетираните медици в основата на късното пристигане на пациентите стои неразпознаването на симптомите на инсулта. 63% от отговорилите са категорични, че пациентите и техните близки не могат да разпознаят симптомите на инсулта навреме. 47% от анкетираните обаче смятат, че колегите им в извънболничната помощ и Спешна помощ също не разпознават навреме симптомите на инсулта. По-малък е този процент в спешните отделения и кабинети, където грешката в триажа е сведена до 20%.

Сред останалите проблеми, които медицинските специалисти посочват за ниския брой на тромболизите в страната са липса на денонощен режим на работа - 20%, недостатъчно добре подготовка на медицинските специалисти - 17%, страх от усложнения от прилагането на метода - 14%, липса на нужната апаратура - 12% и т.н. 27% от анкетираните посочват, че в техните лечебни заведения не се приемат пациенти с инсулт денонощно поради липса на свободни легла, липса на готовност за работа, липса на кадрови капацитет, липса на условия за лечение, понякога дори на апаратура и лекарства.

Освен в самите болници, са налице проблеми и с логистиката до тях. 38% от анкетираните смятат, че те съществуват, когато пациентът е клинично прегледан и транспортиран от Спешна помощ, а 43% са на мнение, че такива са налице, когато той се е самонасочил или е транспортиран от своите близки. Тези проблеми са свързани с отказ на болниците да приемат пациента, липса на екипи за транспортиране на пациента, липса на необходимите познания или квалификация, липса на координация между болницата и Спешна помощ, липса на ясни правила и протоколи за действие.

От анкетата става ясно още, че за да се подобри навременната и точна диагностика и лечение на мозъчния инсулт, е нужно да се наблегне на обучението на специалистите. Това е категоричното мнение на 81% от анкетираните. В момента 17% от отговорилите смятат, че не притежават необходимата компетентност в диагностиката и лечението на мозъчния инсулт, а 30% не са обновявали знанията си в тази област в последните 2 години. Също така 69% от анкетираните са на мнение, че трябва да се заложи и на обучението на обществото. Сред другите решения, които посочват медицинските специалисти, са по-добра координация между болнична и извънболнична помощ - 79%, по-добра кадрова обезпеченост - 69%, по-добро оборудване на болниците - 49% и по-доброто финансиране на клиничните пътеки - 45%.

Доц. Калпачки изрази безкрайната си изненада, че на въпрос какво липсва за лечение на инсулт у нас е получен отговор „морал“. „Хипократовата клетва ни кара да направим най-доброто за пациента, можем винаги да намерим причина нещата да стават по най-лекия и мързелив начин, но това не е допустимо да се случва, когато става дума за инсулт“, каза той.

В резултат от данните, получени в проучването, от БДИ са взели решение да започнат обучение на място в основните бъдещи центрове на инсулт – областните болници, които се очаква да произвеждат повече тромболизи. „Тъй като всички българи трябва да имат възможност за модерно лечение, от следващата година по график ще посещаваме центровете, в които се правят тромболизи и ще запознаем колегите с нашия опит. Ръководството на УМБАЛ „Св. Анна“ подкрепи тази инициатива, Асоциацията за инсулт и афазия също приеха присърце идеята“, каза доц. Калпачки.

Д-р Ивелина Георгиева, зам.-директор на УМБАЛ „Св. Анна“ и началник на изградения в болницата мозъчно-съдов (строук) център за съвременно лечение на инсулт и други мозъчно-съдови болести, съобщи, че са получили статут на Обучителен център, като по Плана за възстановяване и устойчивост ще бъде осигурена допълнителна апаратура и симулатори.

„Сключихме споразумение с МУ – Варна и вече сме център за обучение на невролози, неврохирурзи, анестезиолози, кардиолози“, съобщи д-р Георгиева.

Доц. Калпачки каза още, че екипът на УМБАЛ „Св. Анна“ ще контактува с директорите на болниците, тъй като трябва да се проведе обучение на лекари от различни специалности. „4 пъти повече българи умират от инсулт, отколкото средно в ЕС. Тромболизата трябва да стане масова. Пациентът трябва да е в центъра на системата, да е здравеопазване, а не болестолечение“, заяви той.

Председателят на БДИ началник на интензивното отделение в Клиниката по нервни болести на УМБАЛ „Св. Анна“ д-р Филип Алексиев подчерта, че трябва не толкова да бъдат обучени много хора, колкото да са ключовите хора. „Навсякъде трябва да намерите поне един сърцат човек, по-добре е двама, които да запалят колегите си за това лечение“, каза той.

Д-р Алексиев представи и съдържанието на конгреса, който ще се проведе в три последователни дни. „Трябваше да изоставим чисто научната част, за да говорим за това, което интересува обществото, невролога, общопрактикуващия лекар, рехабилитатора. Определихме 29 тематични форума, в които лекторите да споделят своя опит и най-важното – да стигнем до дискусия. Трябва да се доближим един към друг – пациенти, лекари, доболнична и следболнична помощ, да си поставим проблемите, колкото и да е неприятно, и да стигнем до решение. Поканили сме достатъчно специалисти, които са навътре в нещата от тяхната гледна точка. На първия конгрес имаше толкова неща, които да се кажат, че не ни стигна времето. Разликата от миналата година е, че конгресът ще се проведе в два потока, уъркшопи, както и възможност да говорят и посетителите на конгреса“, каза той.

В Световния ден за борба с инсулта – 29 октомври, в УМБАЛ „Св. Анна“ ще бъде поставена специална инсталация „Пътеката на знанието“, която ще запознае обществеността с основните рискови фактори за инсулт, съобщи председателят на Асоциацията по инсулт и афазия Дорина Добрева.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
3QLa

Гост 01.11.2024 13:36:29

В ИМЕТО НА ДЕНЯ НА БУДИТЕЛИТЕ КОГА ЩЕ СЕ ЗАКРИЯТ ФАКУЛТЕТИТЕ ПО ОБЩЕСТВЕНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ (ФОЗ)????? СРАМ ЗА ОБРАЗОВАНИЕТО И АКАДЕМИЗМА!!!!!

Ди 27.10.2024 11:26:18

90% от така наречените "доктори"НЯМАТ МОРАЛ за тях не съществува Хипократовата клетва, ако имаш късмет да попаднеш на добър лекар и имаш парички може и да оцелееш

Гост 28.10.2024 08:28:48

Търси врачките. Те имат морал.

Александра Петкова Тодорова 27.10.2024 04:34:42

Бих искала да си направя преглед.

Гост 26.10.2024 18:18:01

Доцент на 5 медицински сестри в Благоевград, върти най-скъпата пътека, друга болест не знае. Младите колеги освен тромболиза друго не са виждали. Ебелина началник на Stroke centre - пародия, болен не е пипала, няма клинична специалност.

Гост 26.10.2024 15:31:59

Ниският процент на тромболизите се дължи основно на ниските заплати на лекари, извършващи тази високоспециализирана дейност.

Мария 26.10.2024 15:02:43

Кажете симтомите Това е най-важното за хората ,а не другите неща които са само за лекарите

Избирател 26.10.2024 11:04:59

Проблемът е , че и някои лекари от бърза помощ и спешните центрове не различават симптомите ( Шумен - майка ми не може да си движи ръката, падна , тя лекарката ми казва, това е деменция, при повторно идване, на друг екип инсулт ) .

Бездарни 26.10.2024 10:31:20

Хора,никой не се интересува от статистиката ви,употребихте толкова писане в нещо което н0икой не чете вместо с две думи да кажете най-важните симптоми,такча,че всеки да ги знае

Провинциалистка 26.10.2024 08:07:50

Моята майка, от един такъв "специалист", който не пожела да я приеме в болницата за лечение, защото това било "малко неразположение на мозъка", получи тежък инсулт и 3г и 7 м. беше на легло с памперси. Колко го молихме с брат ми да я хоспитализират!

Гост 26.10.2024 06:34:09

Първи ден-високо кръвно и световъртеж. Отиваш в Спешното. Изокет спрей и в къщи. На втория ден същото. Молиш за скенер, не може, а си с множество микроинсулти. И на третия път-инсулт, масивен или оживяваш или си отиваш.

М. Маринова 25.10.2024 23:19:46

И като пристигнах рано във Втора градска болница - какво? Завиха ме с едно мръсно одеало и ме оставиха да се вдървя! Голяма грижа! Айде скрийте се!

М. Маринова 25.10.2024 23:14:24

И като пристигнах рано във Втора градска болница - какво? Завиха ме с едно мръсно одеало и ме оставиха да се вдървя! Голяма грижа! Айде скрийте се!

Валентина 25.10.2024 21:55:04

Много правилно са казали, че липсва морал в медицинското съсловие... некадърници, безотговорно и нечовешко отношение....

Ела 25.10.2024 19:17:07

А когато отидеш в два поредни дни и кажат,че на баща ти му няма нищо и на третия той вече изпада в безсъзнание пред спешните кабинети и ти изритат една инвалидна количка през вратата да го вдигаш сам и тщго вкарат в НО на Св Анна и не те допускат до него и ти дават грешна информация.......Всичко се връща......

Иванов 25.10.2024 19:04:52

И как да дойдат навреме хората като не могат на краката си да седят световъртеж и неадекватност човек направо седнал не може да седи главата му тежи и как се чака пред кабинета като не можеш ни седнал ни прави да си там

Гост 25.10.2024 17:37:10

Дялан камък - началник на изградения в болницата мозъчно-съдов (строук) център за съвременно лечение на инсулт и други мозъчно-съдови болести, където и да е положиш - ляга, стига пари и власт да има.

Гост 25.10.2024 15:03:15

На Калпачки само приказките му големи


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Петко Хаджиламбрев: За мен е предизвикателство и възможност да бъда част от екипа на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ
06.07.2025 10:27:14 Невена Попова

Д-р Петко Хаджиламбрев: За мен е предизвикателство и възможност да бъда част от екипа на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ "Софиямед"

Д-р Петко Хаджиламбрев е специалист ортопед травматолог. Завършва медицина отличие през 2014 ...

Несъгласието за донорство ще се вписва в регистър на ИАМН
05.07.2025 12:42:09

Несъгласието за донорство ще се вписва в регистър на ИАМН

Несъгласието за донорство, което всеки, който не желае да дари органите си след смъртта си, трябв ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...