Комисията по здравеопазване в Народното събрание (НС) няма да изпрати становище до Конституционния съд (КС) за това дали лимитите в болниците са противоконституционни. Това решиха днес депутатите с 12 гласа „за“ и 5 „въздържал се“.
Припомняме, във Върховния административен съд (ВАС) бе образувано дело по жалби на Националното сдружение на частните болници, МБАЛ „Сърце и Мозък”, Сдружението на общинските болници и Сдружението на областните болници срещу няколко разпоредби от Националния рамков договор 2020 - 2022 г. Във връзка с това от ВАС изпратиха питане до КС за текст от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), засягащ лимитите на болниците.
Съгласно законовите разпоредби, определението на Конституционния съд, с което парламентът е конституиран като страна по делото, е предоставено за становище на Комисията по здравеопазване като водеща по компетентност във връзка със ЗЗО.
Предложението да не бъде изпратено такова становище дойде от председателя на Комисията проф. Костадин Ангелов, който мотивира подробно идеята си.
Проф. Ангелов припомни, че оспорваният текст от ЗЗО всъщност бе приет през преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК за 2019 г., като водеща комисия по него е не здравната, а бюджетната.
Комисията по бюджет и финанси е обсъдила проекта на първо и второ гласуване и е подготвила доклада за пленарна зала. Комисията по здравеопазване е обсъдила законопроекта за първо гласуване, в доклада е отразено, че в хода на дискусията членовете остро са възразили срещу подхода, в който се извършват промени в основни здравни закони с преходните и заключителни разпоредби на друг законопроект.
„Също така в писмените становища на съсловните, пациентските и неправителствени организации при първо гласуване е изразено несъгласие с предлаганите промени. Нито становищата на Комисията по здравеопазване, нито тези на организациите са взети предвид от водещата комисия при второ гласуване на законопроекта“, посочи проф. Ангелов.
Той отбеляза още, че със законопроекта за бюджета на НЗОК за 2019 г. са направени съществени изменения в почти всички основни здравни закони. „Комисията по здравеопазване към 44-ото НС не е участвала в обсъждането и гласуването на тази промяна и няма информация какви са мотивите за приемането на второ гласуване на оспорваната разпоредба“, подчерта още той.
И макар доц. Васил Пандов и д-р Александър Симидчиев да изразиха мнение, според което по-добрият вариант е Здравната комисия да даде своето аргументирано становище, депутатите в крайна сметка приеха предложението на председателя на Комисията.
Мнозина страдат от диабет и дори не знаят, че са болни, но сега е напълно възможно да се предотврати диабет или да се излекува. Има уникално лекарство, което подхожда на всички и действа бързо, прочетете го сами------> min.lc/diabexin
Нищо добро не идва от болница "Сърце и мозък".