138 души са лекувани в чужбина със заплащане от НЗОК от 2023 г. досега, като за тях са заплатени 12 563 797 лв., става ясно от справка на Здравната каса, направена за bTV по повод случая на Ирена Методиева, на която й предстои белодробна трансплантация в САЩ.
НЗОК заплаща пътни и квартирни разходи и придружител, когато пациентът е дете, но не и когато е пълнолетен. Не е ясно и кой ще плати скъпите медикаменти след трансплантацията. Методиева е изчислила, че ще ѝ бъдат необходими поне 100 000 лв., заради което е открита дарителска сметка, в която е събрана около половината сума.
„Когато ще съм излязла от операция, аз ще съм абсолютно безпомощна и ще разчитам само на подкрепата на моята майка, която ще бъде до мен и нямам представа как ще се справим. Разчитаме да съберем още пари“, каза тя.
От сдружение „Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония“ настояват разходите за пътни, квартирни и придружител да бъдат поемани и за възрастните пациенти, заради което са подготвили становище до МЗ, НЗОК и парламентарната комисия по здравеопазване.
„В останалите членки на Европейския съюз на здравноосигурените лица се поема и престоят както на пациента, така и на неговия придружител. Може би е време да заговорим и за промени в нормативната уредба“, каза председателят на сдружението Наталия Маева.
От МЗ заявяват, че разграничаването в здравноосигурителните политики между деца и възрастни е отражение на ангажимента на държавата да защитава правата и благосъстоянието на децата. Същевременно социалното законодателство позволява еднократно изплащане на помощи за дневни и квартирни за пациента и придружител след завръщането в България.
Ако искате да помогнете на Ирена, може да го направите:
Чрез директен банков превод:
Пощенска Банка (сметка в BGN)
Титуляр: Ирена Пламенова Методиева
IBAN: BG50BPBI79401094398001
Основание за плащане: Дишай, Ирена
Чрез REVOLUT:
@imetodieva към телефонен номер +359 898 822 935
Чрез PayPal
@IrenaMetodieva
И чрез платформата дарителската платформа ТУК.