!
Събота, 18 Май 2024
31
ян
 

Изследване на биомаркерите дава най-добър шанс на пациентите с рак на белия дроб

Сряда, 31 Януари 2024 | 13:36:29


Биомаркерите са решението към съвременното персонализирано лечение на рак на белия дроб. Определянето на генетичната мутация може да помогне на онколозите да преценят коя е най-подходящата терапия за пациента. Това припомнят специалисти по повод предст

Биомаркерите са решението към съвременното персонализирано лечение на рак на белия дроб. Определянето на генетичната мутация може да помогне на онколозите да преценят коя е най-подходящата терапия за пациента. Това припомнят специалисти по повод предстоящия 4 февруари – Световен ден за борба с онкологичните заболявания.

Недребноклетъчният рак на белия дроб е най-широко разпространеният тип белодробен карцином и се регистрира при 85% от случаите, а приблизително половината от тези пациенти имат точно определен вид генетична мутация. Откриването ѝ е от ключово значение за по-прецизно дългосрочно прогнозиране на изхода от съответната терапия. Това може да стане чрез тестване на биомаркерите на пациента, което се извършва в лаборатория чрез анализ на проби от туморна тъкан на болния, кръв или урина. При изследването се търси наличие на известни мутации в туморните клетки. Резултатите от теста се интерпретират от медицинските онколози. При рака на белия дроб биомаркерите често са „движещи мутации“, т.е. генетични промени, които карат туморните клетки да растат неконтролируемо. Често срещани мутации при този вид карцином са: KRAS G12C, EGFR, BRAF, ALK, MET, ROS-1, NTRK.

Изследването на биомаркери се препоръчва от специалист онколог при повечето пациенти с диагноза рак на белия дроб за определяне вида на лечението. В момента специалистите избират лечение за пациентите си между три основни начина или комбинация от тях. Това са стандартната химиотерапия, таргетната терапия и имунотерапия, които навлязоха през последните две десетилетия.

Таргетната терапия се основава на откриване на генетични нарушения в туморните клетки, които играят ключова роля за съществуването на самата клетка. Чрез прилагане на лекарства, които блокират активността на тези генетични мутации, се стига до забавяне или спиране на развитието на злокачествения процес. В момента има открити 10 таргета (генетични мутации, пренареждания или други аномалии в клетката), за които вече са създадени, регистрирани и се прилагат лекарствени продукти, като за момента само половината са достъпни за българските пациенти и се реимбурсират от Националната здравноосигурителна каса.

Вторият съвременен метод на лечение е имунотерапията, която навлезе в клиничната практика преди 7 – 8 години. Тя цели да освободи блокирания от тумора имунитет и да даде възможност на имунната система сама да се бори срещу злокачественото заболяване. Характерно за имунотерапията е, че благодарение на нея се постигат изключително дълги клинични ремисии. Не малка част от болните, които се лекуват по този начин (самостоятелно или в комбинация), живеят повече от 5 години, въпреки че се касае за метастазирал рак на белите дробове.

По света всяка година близо 10 млн. души умират в резултат на онкологично заболяване, като най-често срещаните видове рак са рак на гърдата, простата, белия дроб и дебелото черво.

Ракът на белия дроб е една от водещите причини за смърт от злокачествени заболявания у нас. Рисковите фактори, водещи до белодробен карцином, са активното и пасивно тютюнопушене. Относителният риск при пушачите се увеличава с 13,3 пъти в сравнение с този при непушачите. Влияние оказват още фамилната обремененост и предходно облъчване на белите дробове. Като рискова група за белодробния карцином се определят и хората с други белодробни заболявания като туберкулоза, Хронична обструктивна белодробна болест и белодробна фиброза.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
PXnR


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 300 души прегледаха безплатно сърцето си за два дни в УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив
18.05.2024 11:45:28

Над 300 души прегледаха безплатно сърцето си за два дни в УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив

При огромен интерес преминаха безплатните прегледи на сърцето, организирани от УМБАЛ “Свети ...

САЩ: Предлагат нов подход за диагностика на HPV в първичната помощ
18.05.2024 10:59:29

САЩ: Предлагат нов подход за диагностика на HPV в първичната помощ

Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) одобри два теста за самостоятелна употреба ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...