!
Събота, 19 Юли 2025
24
ноем
 

Из пресата: Бюджетът за здраве, медицинският туризъм, лечението на две деца

Петък, 24 Ноември 2017 | 09:56:06


Едва един вестник днес се спира по-подробно на приетите вчера на второ четене в бюджетната комисия промени в бюджета на НЗОК за 2018 г. „Депутатите се съгласиха да добавят още 27 млн. лева разходи в бюджета на Националната здравноосигурителна кас

Едва един вестник днес се спира по-подробно на приетите вчера на второ четене в бюджетната комисия промени в бюджета на НЗОК за 2018 г. „Депутатите се съгласиха да добавят още 27 млн. лева разходи в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това предложи още в сряда новият здравен министър Кирил Ананиев, който увери, че парите ще дойдат от резерва, като в никакъв случай в момента не трябва да се намаляват парите за други дейности”, пише „Монитор”. (Де факто разходите в бюджета не се увеличават и той остава балансиран, само се регламентират изрични суми от вече заложения резерв, които ще отидат по съответните пера в извънболнична и дентална помощ, б. р.)

„По време на второто четене на бюджета на здравната каса в бюджетна комисия предложението бе внесено от депутата от ГЕРБ Даниела Дариткова, която е и председател на парламентарната комисия по здравеопазване.

Така средствата за първична извънболнична помощ за догодина ще се увеличат със 7 млн. лева, парите за специализирана извънболнична помощ - със 7 млн. лева, с 3 млн. лева да е по-голям бюджетът за медико-диагностичните дейности и с 10 млн. лева - тези за стоматологична дейност”, допълва изданието, като се спира и на промяната в мораториума за нови дейности: „Даде се възможност новите дейности да се позволят в случаите тогава, когато клинична пътека не е изпълнявана на територията на съответната Районна здравноосигурителна каса, което също ще гарантира по-добър достъп по отношение на дейности, които не са били изпълнявани досега в региона”, поясни Дариткова пред журналисти.

Тя даде за пример болницата в Смолян, която със средства от Министерски съвет ще реализира придобиване на апарат за инвазивни процедури и в следващата година ще може да се изпълняват такива клинични пътеки в областното лечебно заведение. „Досега пациентите от Смолянска област нямаха възможност да получават животоспасяваща медицинска помощ и най-близката инвазивна лаборатория беше на 100 километра. Това ще бъде позволено следващата година, защото това е в интерес на българските пациенти и на техния живот и здравна сигурност”, разясни Дариткова”, четем във вестника.

Друг материал в изданието се спира на проведения вчера форум за медицински туризъм. „До две години трябва да е готова стратегията за развитие на здравния и медицинския туризъм. Това каза вчера зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева след участието си на първата конференция по медицински и здравен туризъм, организирана от Министерството на туризма и Българския лекарски съюз (БЛС).

Според Георгиева това е реалистичният срок за изпълнение на тази задача. Предстои да се направи продуктова стратегия за здравния туризъм. „Това е част от голямата актуализирана стратегия на туризма ни. В нея е заложено да се развият 4 продуктови стратегии. Една от тях е именно здравният и медицински туризъм”, обясни зам.-министърът”, пише изданието.

„По думите й България дава сериозна заявка да се превърне в един от центровете за здраве в Европа, защото страната ни има всички условия да бъде конкурентно място като здравен център, но все още е неразработено. Георгиева посочи, че с цел лечение от януари до септември в България през 2017 г. са били над 26 000 чужденци, а за цялата минала година посещенията с тази цел са били над 47 000. "Вероятно е имало и нерегистрирани туристи, които са били в страната ни с такава цел", уточни тя. Прогнозата, по думите на Георгиева, е че ще нараства броят на посещенията с цел лечение предвид застаряването на населението в Европа”, допълва още ежедневникът.

„Телеграф” пък алармира за проблем с лечението на две деца. „Държавата няма средства, за да финансира извънредно скъпото лечение на двете деца с редки заболявания. Това е станало ясно на заседания на Комисията по редки болести, която била свикана в понеделник от зам. здравния министър д-р Бойко Пенков. Всяка от терапиите е на стойност стотици хиляди лева само в рамките на няколко месеца. Специалистите признават, че лечението е подходящо, но пари няма”, четем във вестника.

Изданието уточнява, че едното дете е с мускулна атрофия, а другото - с мукополизахаридоза, като терапията му струва 703 000 лв. за три месеца. „Молби за финансиране са изпратени и до Фонда за лечение на деца, откъдето обаче все още няма решение. За лечението на едното дете няма оферта, а за второто е липсвал кворум на последното заседание на обществения съвет”, уточнява публикацията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Aq2C


Всичко за коронавируса
Още новини
Окончателно приеха измененията на Международните здравни правила на СЗО
18.07.2025 19:11:56 Надежда Ненова

Окончателно приеха измененията на Международните здравни правила на СЗО

След вяли дебати народните представители приеха и на първо, и на второ четене измененията на Межд ...

Министърът: Рентгенов лаборант с ниво 2 не може да бъде управител на самостоятелна лаборатория
18.07.2025 17:22:24

Министърът: Рентгенов лаборант с ниво 2 не може да бъде управител на самостоятелна лаборатория

Рентгенов лаборант с ниво на правоспособност 2 не може да бъде управител на самостоятелна медико- ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...