„В Европейската система за верификация и в системата на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) се използва продуктов код, който фигурира и в досиетата на лекарствата. Той е 14-цифров, разработен е на базата на световен стандарт на GS1 и е приет в Европейския съюз. Най-лесното решение е този код да бъде използван и за национален, а не да се разработва нов.“ Това каза изпълнителният директор на Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ) Илиана Паунова в интервю за Zdrave.net по повод окончателното гласуване на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ).
Според приетите промени трябва да се създаде национален номер за идентификация на лекарствения продукт. Той трябва да осигурява еднозначно идентифициране на всеки лекарствен продукт и оперативна съвместимост на информационните системи в здравеопазването и да се използва и в медицинската документация, свързана с лекарствените продукти. Изпълнителната агенция по лекарствата трябва да генерира уникален национален номер за идентификация на всеки лекарствен продукт и да го впише в регистъра, а производителите да го изпишат на всяка опаковка от продукта, беше записано още в ЗЛПХМ.
Според Илиана Паунова продуктовият код (GTIN) може да се използва като национален номер за идентификация на лекарствения продукт. „Ако се въвежда нов национален идентификационен номер, това ще създаде много големи допълнителни разходи за всички участници в лекарствоснабдяването. Включително ще има повече разходи и за публичните фондове, тъй като това е допълнително поле в информационните системи, които ще иска преработване на всички тях. Отделно, самото генериране на чисто нов код ще коства много допълнителни средства. Това е много експертна тема и според мен трябва да бъде решена с подзаконов нормативен акт“, каза Паунова.
„Това, от което има сериозна нужда, е национален класификатор на лекарствата, като може да се използва вече съществуващият продуктов код от европейските системи. Националният класификатор би включвал както лекарствата по лекарско предписание, така и тези без рецепта, медицинската козметика и хомеопатичните лекарства“, допълни още тя.
Интервюто с Илиана Паунова очаквайте по-късно.
Всяка нормална държава трябва сама да си изработва националните кодове на лекарствата, а не да чака някой друг да ги изработи.
ако двете опаковки са произведени в различни заводи на една компания" в различни страни
Не не можеш да използваш GTIN кода за идентификатор защото едно и също лекарство може да има два различни GTIN номера ако двете опаковки са произведени в различни заводи на една компания. Тук водещото трябва да е ПРУ а не производителя.