!
Понеделник, 07 Юли 2025
25
февр
2
 

Пловдивски зимни ендокринни дни:

Инсулиновата резистентност не е болест и няма „магическо хапче“ за нея

Неделя, 25 Февруари 2024 | 11:29:30
2

Инсулиновата резистентност като метаболитно състояние бе темата на тазгодишното пето издание на Пловдивски зимни ендокринни дни, която събра водещи ендокринолози, андролози, физиолози, патофизиолози и специалисти по обмяната на веществата за споделяне

Инсулиновата резистентност като метаболитно състояние бе темата на тазгодишното пето издание на Пловдивски зимни ендокринни дни, която събра водещи ендокринолози, андролози, физиолози, патофизиолози и специалисти по обмяната на веществата за споделяне на най-новите научни данни и клиничен практически опит.

Форумът се проведе на 24.02.2024 г. (събота) в Аудиторията на Учебен корпус – 1 на МУ – Пловдив. Събитието бе в хибриден формат (присъствено и онлайн) с над 100 участници, съобщават от вуза.

Организирани под егидата на МУ – Пловдив, петите ендокринни дни бяха под ръководството и модерацията на ръководителя на Катедрата и Клиниката по ендокринология проф. д-р Мария Орбецова, дм и се превърнаха в интересно академично обучително събитие с надграждаща образователна цел.

От името на ректора – проф. д-р Ангел Учиков, и на академичното ръководство на МУ – Пловдив откриващо приветствие към участниците поднесе заместник-ректорът по проектна дейност – проф. д-р Николета Трайкова, дм, която поздрави участниците за научното им вдъхновение и енергия, както и за избора на особено актуалната тема „Инсулинова резистентност“ и представянето на последните научни и клинични резултати за съвременното разбиране на това социалнозначимо метаболитно нарушение.

В своята откриваща лекция водещият ендокринолог професор Орбецова въведе аудиторията в мултидисциплинарната проблематика на инсулиновата резистентност. Тя се спря върху многото аспекти за разбирането и овладяването на това метаболитно нарушение като представи най-новите данни за същността, патофизиологичните и биохимични механизми на секреция и действие на инсулина за усвояването на глюкозата в трите таргетни органа (черен дроб, скелетна мускулатура и мастна тъкан), както и редица индекси за измерване степента на резистентност. Специалистът детайлно проследи причините за инсулиновата резистентност вследствие на затлъстяване и прекомерно хранене или т. нар. хранителен стрес, както и при диабет тип 2. В основата на повлияването и регулирането на инсулиновата резистентност е храненето и двигателната активност.

В лекционната част на събитието участваха академични преподаватели и клиницисти от Катедрата по ендокринология на МФ, които представиха оригинални и актуални данни по темата за инсулиновата резистентност и асоциираните с нея последващи патофизиологични процеси и метаболитни аномалии, свързани с редица от най-честите здравословни проблеми. Инсулиновата резистентност е в основата на социалнозначимите заболявания на нашето съвремие - болести на сърцето и сърдечносъдовата система, затлъстяване, диабет тип 2, неврологични и психични инциденти, депресии, нефрологични и хепатологични нарушения, гинекологични аномалии, фертилитет, дори рак и Алцхаймер.

Особено място бе отделено на лекциите за репродуктивните проблеми при мъже и жени, вследствие на инсулинова резистентност, представени обзорно от доц. М. Митков, д-р Д. Колева Тютюнджиева и д-р М. Илиева. Д-р Н. Ботушанов представи в детайли липидните нарушения при системна инсулинова резистентност, а д-р П. Няголова дефинира вродените и придобитите синдроми на тежката инсулинова резистентност.

Доц. д-р Катя Тодорова – гост-лектор от катедра “Кардиология, пулмология, ендокринология” на МУ-Плевен засегна ендокринните нарушения при бременност и развитието на физиологична и патофизиологична инсулинова резистентност. Бяха разгледани причините за метаболитната дисфункция, адипоцитната дисфункция, генерализираната инсулинова резистентност, както и концепцията за метаболитно програмиране. Специалистът акцентира на ролята на прецизното проследяване за овладяването на влошена патологична инсулинова резистентност в този период.

Специален гост-лектор на събитието бе изтъкнатият специалист проф. Маурицио Нордио от Университет „Ла Сапиенца“ и Швейцарско-италиански университет – Рим, който е един от първите изследователи на мелатонина. Той представи ключовото значение на метаболитния баланс като лабиринт и сложен метаболитен комплекс. Международно признатият учен представи съвсем наскоро публикувани международни проучвания за затлъстяването, зависимостта от захар, преддиабета. Професор Нордио разгледа инсулиновата резистентост не като болест, а като променящо се състояние в светлината на последните изследвания върху микробиома и микробиом-зависимите механизми и ефекта на терапията с някои натурални съставки. „Инсулиновата резистентност не е болест и няма магическо хапче.“- каза в отговор на многобройните въпроси италианският специалист и допълни, че трябва и пациентът и лекарят да свършат всеки своята работа – за правилна диета, полезна храна и повече движение. „Отговорността, как избира да живее е на пациента, лекарят трябва да го насочи към правилния избор, но не може да го направи вместо него“ – обобщи професор Нордио.

След активната дискусия по зададените въпроси от залата и от он-лайн включилите се, равносметката и през тази година е, че Пловдивските зимни ендокринни дни се налагат като особено ценен и с много добавена научна и познавателна стойност конферентен форум в МУ–Пловдив. Организатори и участници изразиха увереността и очакването си за следващото шесто издание, в което ще продължат темата за инсулиновата резистентност, но от ракурса на имунната система и канцерогенния риск.

На снимките: лекторите на V Пловдивски зимни ендокринни дни в МУ - Пловдив; проф. Мария Орбецова; проф. Маурицио Нордио



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
#*Uk

Гост 25.02.2024 21:12:09

Много смешно са облечени, особено тоя с навитите ръкави.

Гост 26.02.2024 16:31:30

За мен е важно дали му е навит мозъка.


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Петко Хаджиламбрев: За мен е предизвикателство и възможност да бъда част от екипа на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ
06.07.2025 10:27:14 Невена Попова

Д-р Петко Хаджиламбрев: За мен е предизвикателство и възможност да бъда част от екипа на Клиниката по артроскопска травматология в УМБАЛ "Софиямед"

Д-р Петко Хаджиламбрев е специалист ортопед травматолог. Завършва медицина отличие през 2014 ...

Несъгласието за донорство ще се вписва в регистър на ИАМН
05.07.2025 12:42:09

Несъгласието за донорство ще се вписва в регистър на ИАМН

Несъгласието за донорство, което всеки, който не желае да дари органите си след смъртта си, трябв ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...