!
Четвъртък, 05 Декември 2024
20
март
 

Какво трябва да знаем за хранителните добавки?

Понеделник, 20 Март 2023 | 09:55:48


Хранителните добавки са широко разпространени и често използвани продукти, които лесно можете да закупите от онлайн магазини като greenlabox.bg, както и от различни аптеки. Въпреки че те носят безброй ползи за вашето здраве, много хора не зна

Хранителните добавки са широко разпространени и често използвани продукти, които лесно можете да закупите от онлайн магазини като greenlabox.bg, както и от различни аптеки. Въпреки че те носят безброй ползи за вашето здраве, много хора не знаят достатъчно за тях. Важно е да знаете какво представляват те, техните тънкости, какви видове съществуват на пазара и как да изберете правилните от тях.

1. Какво е хранителна добавка?

Хранителните добавки се описват най-добре като „допълнение към основния режим за хранене на човека“ и служат за набавяне на вещества, които като цяло липсват или се намират в недостатъчни количества. Те са изкуствено произведени продукти, в които се намират високо концентрирани съставки като например – минерали, витамини, екстракти от растения и др. Те не само се използват като допълнение към режима за специално хранене или запълване на липса на вещество в човешкия организъм, но и за профилактика при наличие на заболявания.

 През последните години производството на тези продукти както и продажбата им драстично са се увеличили и заради това на пазара се среща огромно разнообразие не само от производители, но и от видове елементи. Сигурно сега се чудите какви различни видове са налични и как да намерите подходящите за вас? 

2. Какви видове са хранителните добавки? 

По магазините се предлага изобилие от различни видове, защото почти всяко вещество може да бъде подготвено за външен прием. Най-често срещаните са – витамини, минерали, аминокиселини, билкови и растителни вещества. Те могат да бъдат предназначени за подобряване на имунитета, заздравяване на костите и ставите, отслабване, борба с целулит и хемороиди, разширени вени, черен дроб, високо кръвно, менопауза и други здравословни проблеми. Те се срещат както в течна форма, така и под формата на хапчета, бонбони, прах и др.

магазин за хранителни добавки

3. Как да изберете правилните хранителни добавки?

За да изберете правилните хранителни добавки е най-важно да си направите консултация с лекар или специалист по здравословно хранене. Те могат да ви посъветват кои точно видове са подходящи за конкретните ви нужди и да ви дадат съвети относно дозирането и начина им на употреба. Все пак от обща култура може да знаете, че при отслабване се приема „L-карнитин“, при изгаряне на мазнини – „Йохимбе“, при проблеми със сърцето – „Омега-3“, за имунната система – „Витамин Ц“ и т.н. Друго нещо, което е хубаво да знаете е, че витамините от група B са много полезни особено за жените. За имунната система, повечето хора приемат “Витамин Д”.

4. 10 факта за хранителните добавки

Не ги бъркайте с лекарства! Лекарствата са направени от активни концентрирани съставки, които са по-високи от дозите, необходими за нормалното функциониране на тялото. Преди да бъдат одобрени, лекарствата преминават през много тестове, за да се уверят производителите, че те са безопасни и ефективни. Разбира се, че и хранителните добавки преминават през тестове, но не в толкова голям мащаб. Също трябва да имате предвид, че не можете да си набавите абсолютно всички необходими вещества на организма си чрез храната, именно заради това трябва да се набавят външно. Това обаче не е цялата информация, която трябва да знаете. Ето 10 факта, които биха ви били полезни:

  1. Хранителните добавки не са заместител на здравословния начин на живот и добрия режим за хранене, а допълнение.

  1. Внимавайте с дозирането им.

  1. Преди приема им, прочетете внимателно етикета, за да видите самия състав.

  1. Натуралните, билкови и растителни вещества не винаги са безвредни. Някои от тях могат да имат нежелани ефекти и да доведат до алергии или други проблеми.

  1. Хранителните добавки не са регулирани от FDA (Агенцията за храните и лекарствата) в САЩ по същия начин като лекарствата. Това означава, че производителите не са задължени да доказват ефикасността и безопасността преди да ги пуснат на пазара.

  1. Внимавайте с продуктите, които обещават „чудеса“.

  1. Не приемайте външно набавени елементи, ако сте бременни или кърмите, освен ако не сте се консултирали с лекар.

  1. Някои вещества не трябва да бъдат комбинирани с лекарства, които приемате, избягвайте да ги комбинирате ако нямате изрична препоръка за това.

  1. Избягвайте да правите ваши си комбинации или да приемате повече от една таблетка от един вид. Това може да доведе до прекомерно дозиране.

  1. Преди да изберете онлайн магазин, откъдето да закупите избраните от вас елементи, проверете неговата репутация. Изберете утвърден магазин, който предлага качествени продукти, като например greenlabox.bg.

Както научихте вече, за да дадете всичко необходимо на тялото си е необходимо да приемате хранителни добавки. Те са изключително полезни за поддържането на добро здраве и силна имунна система. Въпреки това, е важно да изберете правилните и да ги приемате според съветите на лекаря ви или указанията на етикета.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
F3eW


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Брънзалов: Ако биомаркерите се заплащат от бюджета на НЗОК, да е от перо лекарства
05.12.2024 15:42:04 Надежда Ненова

Д-р Брънзалов: Ако биомаркерите се заплащат от бюджета на НЗОК, да е от перо лекарства

С председателя на БЛС д-р Николай Брънзалов разговаряме за промените в Наредба 9, предложени ...

Близо 20% от домакинствата в Европа се сблъскват с катастрофални разходи за здравеопазване
05.12.2024 14:37:39

Близо 20% от домакинствата в Европа се сблъскват с катастрофални разходи за здравеопазване

До 20% от домакинствата в цяла Европа се сблъскват с „катастрофални разходи“ за здрав ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...