!
Събота, 19 Юли 2025
15
септ
2
 

Кибернесигурността в здравеопазването буквално отнема животи

Четвъртък, 15 Септември 2022 | 14:28:57
2

89% от здравните организации са претърпели средно 43 кибератаки през последните 12 месеца. Това прави приблизително по една атака на седмица. Най-честите последици от атаките са забавени процедури и изследвания, което се отразява зле на пациентите, соч

89% от здравните организации са претърпели средно 43 кибератаки през последните 12 месеца. Това прави приблизително по една атака на седмица. Най-честите последици от атаките са забавени процедури и изследвания, което се отразява зле на пациентите, сочи ново съвместно проучване на фирмата за киберсигурност Proofpoint и института Ponemon, цитирано от Technews.bg.

При около половината от анкетираните клиники, наред със забавянето на процедурите, се наблюдава и ръст на усложненията от медицински процедури. В изследването са анкетирани 641 специалисти по ИТ и сигурност в здравеопазването.

Повече от 20% от изследваните болнични заведения са претърпели четири най-често срещани типа атаки – компрометиране на облачни системи, криптиране и искане на откуп, компрометиране на веригата за доставки и компрометиране на бизнес имейли. При тези клиники проблемите са довели до повишени нива на смъртност на пациентите, според проучването.

Рансъмуер атаките са тези, които имат най-голямо отрицателно въздействие върху грижите за пациентите. Те водят до забавяне на процедурите или изследванията в 64% от организациите и до по-дълъг престой на пациентите при 59% от клиниките.

Близо три четвърти от респондентите вярват, че техните организации са уязвими на изнудваческа атака. Освен това 60% посочват, че това е типът нападение, което ги тревожи най-много. Следователно 62% са предприели стъпки за предотвратяване и реагиране на рансъмуер.

71% от респондентите съобщават, че се чувстват уязвими към атаки спрямо веригата на доставки. 64% се самоопределят като уязвими за BEC и фишинг. Въпреки тези проценти обаче само 44% и 48% имат документиран метод за реагиране на тези два вида нападения, се казва в доклада.

Проучването сочи, че финансовите разходи вследствие на кибератаки са зашеметяващи. Най-скъпата кибератака е струвала средно 4,4 милиона долара през последните 12 месеца. Успоредно с това загубата на производителност е причинила значително финансово въздействие, оценявано на 1,1 милиона долара.

Повечето специалисти по ИТ и сигурност смятат организациите си за уязвими на тези атаки. Две трети смятат, че технологии като облака, мобилните устройства, „големите данни“ и IoT допълнително ще увеличат рисковете за данните и безопасността на пациентите.

Колкото и ефективна технология да е облакът в предоставянето на всякакви услуги, в това число и здравни грижи, той си има своята цена от гледна точка на кибербезопасност: с него са свързани най-честите видове атаки в здравеопазването.

Три четвърти от респондентите отбелязват, че техните организации са уязвими към компрометирани облачни системи. 54% от запитаните споделят, че през последните две години техните организации са претърпели поне един проблем от този вид.

Други ключови констатации от доклада включват:

Несигурният медицински IoT е основна тревога: здравните организации имат средно над 26 000 устройства, свързани в мрежа. Докато 64% от анкетираните са загрижени за сигурността на медицинските устройства, само 51% ги включват в своята стратегия за киберсигурност.

Програмите за обучение и осведоменост са най-добра защита: организациите признават, че невнимателните и небрежни служители представляват значителен риск. 59% работят по проблема с липсата на осведоменост на служителите. 63% провеждат редовно обучение и семинари за осведоменост, а 59% практикуват наблюдение на действията на служителите.

Липсата на финансиране и ресурси продължава да е предизвикателство: 53% от участниците в проучването казват, че липсата на вътрешен експертен опит е предизвикателство. Освен това 46% споделят, че им липсва достатъчно персонал. И двата недостатъка се отразяват негативно на състоянието на киберсигурността.

„Здравеопазването традиционно изостава от другите сектори в справянето с уязвимостите на фона на нарастващия брой атаки срещу киберсигурността. Това бездействие има пряко отрицателно въздействие върху безопасността и благополучието на пациентите“, казва Райън Уит, експерт по киберсигурност в здравеопазването в Proofpoint. „Докато киберсигурността остава с нисък приоритет, доставчиците на здравни услуги ще продължат да застрашават своите пациенти“, отбелязва той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
X#D2

Гост 15.09.2022 15:54:36

Такива са ни компотаджиите, пардон компютърджиите.

Един 15.09.2022 14:56:38

И по този критерий здравеопазването е на последно място...


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 9000 души сдвоиха телефоните си с приложение еЗдраве от началото на месеца
19.07.2025 09:43:45

Над 9000 души сдвоиха телефоните си с приложение еЗдраве от началото на месеца

Над 9000 българи получиха достъп до електронните си здравни досиета от началото на месеца. Кампан ...

Окончателно приеха измененията на Международните здравни правила на СЗО
18.07.2025 19:11:56 Надежда Ненова

Окончателно приеха измененията на Международните здравни правила на СЗО

След вяли дебати народните представители приеха и на първо, и на второ четене измененията на Межд ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...