!
Вторник, 11 Ноември 2025
11
ноем
 

Доц. Ивилин Тодоров: Роботизираната хирургия трансформира цели хирургични направления

Вторник, 11 Ноември 2025 | 18:24:59 Надежда Ненова


Последните иновации в сърдечната хирургия се фокусират върху минимизиране на инвазивността, повишаване на прецизността и ускоряване на възстановяването на пациента чрез комбинация от съвременни технологии и нови хирургични техники. Това заяви доц. Ивил

Последните иновации в сърдечната хирургия се фокусират върху минимизиране на инвазивността, повишаване на прецизността и ускоряване на възстановяването на пациента чрез комбинация от съвременни технологии и нови хирургични техники. Това заяви доц. Ивилин Тодоров от Клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ „Софиямед“ по време на XII Годишна конференция „Иновации и добри практики в здравния сектор“, организирана от „Капитал“ и HealthPR с медийното партньорство на Zdrave.net.

По думите му роботизираната хирургия трансформира цели хирургични направления в специалности като гинекология, урология, гръдна хирургия и др. Резултатите са по-малки разрези и по-бързо възстановяване, както и щателна лимфна дисекция. В сърдечната хирургия все още малък процент от операциите се извършват роботизирано, но бавно се наблюдава увеличение в приложението на метода, уточни той.

Според доц. Тодоров роботизираните стандартни операции дават по-добра визуализация за хирурга и  позволяват да се достигне до области, които иначе биха били труднодостъпни.

Той припомни, че преди няколко години единствените сърдечни операции, извършвани роботизирано, бяха операцията на митралната клапа и коронарният байпас. „Сега виждаме роботи, използвани в хирургията на аортни клапи и предсърдно мъждене. Наскоро в Саудитска Арабия хирурзи извършиха първата напълно роботизирана трансплантация на сърце на 16-годишен младеж с терминална сърдечна недостатъчност”, допълни той.

Използването на изкуствения интелект (ИИ) в кардиохирургията е все още в начален етап – ограничава се главно до хирургично планиране, където ИИ, а понякога и 3D печат създават модел на сърцето на пациента преди процедурата. Това помага да се визуализира как нова клапа може да се постави в сърцето и как можем да постигнем най-добри резултати.

Доц. Тодоров каза още, че в бъдеще ИИ може да ни помогне да извършваме по-безопасни операции, като насочва хирурга по време на операцията; да анализира операция в реално време и да уведоми хирурга, ако приближава до структури на сърцето, които несъзнателно може да увреди. „Това са малки неща, които могат да подобрят качеството на хирургията и да я направят още по-безопасна“, категоричен беше той.

„Кардиохирургията се развива бързо благодарение на иновативните технологии, което позволява въвеждането на нови, по-щадящи и по-сигурни за пациента хирургични техники“, заяви доц. Тодоров и допълни, че благодарение на свободните пазари и достъпа до информация лекарите успяват да внедрят голяма част от световните иновации в България, скоро след като докажат своята полза и ефективност. Според него е нужно по-адекватно финансиране, което би ускорило и улеснило значително този процес, а в България има изключително добре подготвени специалисти, което дава шанс на пациентите да получат лечение и медицинска услуга на много високо ниво.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
vCFU


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Георгиев: Съвременните технологии помагат за контрола на нелечими досега заболявания
11.11.2025 17:35:39 Надежда Ненова

Д-р Георгиев: Съвременните технологии помагат за контрола на нелечими досега заболявания

Изкуственият интелект помага в контурирането, планирането и верификацията на позиционирането и об ...

Медици от УМБАЛ – Пловдив блокират кръстовище в града
11.11.2025 17:10:38

Медици от УМБАЛ – Пловдив блокират кръстовище в града

Протестиращите медици от УМБАЛ – Пловдив ще блокират утре – 12 ноември, за половин ча ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...