!
Вторник, 22 Юли 2025
21
юли
1
 

Клозапин: Променени препоръки за рутинно проследяване на кръвната картина

Понеделник, 21 Юли 2025 | 14:15:43
1

Комитетът за оценка на риска в проследяването на лекарствената безопасност (PRAC) към Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) одобри разпространяването на Пряко съобщение до медицинските специалисти, което да предостави информация за променените преп

Комитетът за оценка на риска в проследяването на лекарствената безопасност (PRAC) към Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) одобри разпространяването на Пряко съобщение до медицинските специалисти, което да предостави информация за променените препоръки за проследяване на кръвната картина, целящи свеждане до минимум на риска от тежка неутропения и агранулоцитоза при лечение с клозапин, съобщават от Изпълнителната агенция по лекарствата.

Клозапин е атипичен антипсихотик, показан за лечение на пациенти с резистентна на терапия шизофрения и такива с шизофрения, които имат тежки, неподдаващи се на лечение неврологични нежелани реакции при прилагане на други антипсихотици, включително други атипични антипсихотици. Клозапин е показан също за психични нарушения при Паркинсонова болест в случаи, когато стандартното лечение не дава резултат.

Известно е, че клозапин увеличава риска от неутропения и агранулоцитоза, поради което е необходимо редовно проследяване на броя на кръвните клетки с цел свеждане до минимум на този риск. Неутропенията се проявява с намален брой неутрофили (вид бели кръвни клетки), което прави пациентите податливи на инфекции. Агранулоцитозата включва внезапно и рязко намаляване на неутрофилите и представлява много тежка форма на неутропения.

Нови данни от научната литература показват, че въпреки, че клозапин-индуцираната неутропения може да се появи по всяко време докато се провежда лечението, тя се наблюдава преимуществено по време на първата година, с най-висок риск на поява в първите 18 седмици от лечението. След това честота намалява и става постепенно по-ниска след две години от началото на лечението при пациенти без предходен епизод от неутропения.

Във връзка с това PRAC препоръча по-рядко проследяване на кръвната картина. Например при пациенти без неутропения, честотата на проследяване е намалена до веднъж на 12 седмици след едногодишно лечение и веднъж годишно след две годишно лечение. Освен това понастоящем се препоръчва проследяването да бъде базирано само на абсолютния брой неутрофили. Това съответства на настоящите данни, показващи, че абсолютния брой на неутрофилите е по-специфичен и клинично релевантен маркер за оценка на неутропенията. Поради това проследяването на белите кръвни клетки отпада.

Продуктовата информация на всички лекарствени продукти, съдържащи клозапин ще се актуализира, за да отрази честотата на проследяване, свързана с риска от клозапин-предизвикана агранулоцитоза и променената прагова стойност при започване на лечението и съответно при продължаването му.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Jk8q

Як купон беше 21.07.2025 22:08:38

Ехе, преди 30-ина години, тъкмо беше въведен, колко лепонекс назобаха войничетата от военната психиатрия?! Доктор Огнян Джунов, светла му памет, конски дози изписваше, заедно със семейство Калудиеви. Но пък фармамафията щедро им се отплащаше.


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 1,2 млн. случая на мозъчни заболявания отчетени у нас през 2022 г.
22.07.2025 11:19:58

Над 1,2 млн. случая на мозъчни заболявания отчетени у нас през 2022 г.

Близо 179 млн. европейци живеят с мозъчно заболяване, като според прогнозите на експертите всеки ...

Проф. Постаджиян: Основният проблем в жегите е дехидратацията
22.07.2025 10:30:51

Проф. Постаджиян: Основният проблем в жегите е дехидратацията

Ако навън, както се очаква днес, е около 40 градуса, климатикът вътре трябва да бъде настроен на ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...