Ако навън, както се очаква днес, е около 40 градуса, климатикът вътре трябва да бъде настроен на около 23, за да не се шокира организмът при излизане или прибиране. Това каза кардиологът проф. Арман Постаджиян пред БНТ, поканен да даде професионалните си съвети за адекватно поведение в жегите.
„Със сигурност водата е нещото, което трябва да повтаряме през тези дни, защото това е начинът, по който да се охлаждаме. Затова има една препоръка – количеството на течности, които се приемат в подобни дни, да е около 2 л дневно, така че да можем по някакъв начин да имаме правилна терморегулация“, коментира специалистът.
По отношение на кофеина проф. Постаджиян отбеляза, че той се препоръчва при сърдечносъдови проблеми. „Това доказано води до увеличаване на продължителността на живота“, каза той.
Лекарят посочи още, че в някои култури при големи горещини се пият топли напитки. „Неслучайно в Турция или на други места се предлага чай в тези жеги, за да може по някакъв начин наистина да се охлаждаме по-лесно“, отбеляза той, но допълни, че усещането при изпиването на ледена напитка е много по-приятно, както и че усещането за жажда в този случай се потиска по-адекватно.
Основният проблем при тези горещини е дехидратацията, коментира той в контекста на употребата на алкохол при високите температури. „Количеството течност, циркулацията ни е по-малко, отколкото имаме нужда. Това е проблемът при тези екстремни жеги. Алкохолът води до допълнителна дехидратация и допълнително засилва този феномен. Така че нищо лошо няма в това някой да джурне една бира или едно малко питие, но реално погледнато, след това е разумно да се възпре“, заяви проф. Постаджиян.
Специалистът бе категоричен, че в жегите е задължително да се пие вода. „Тук стигаме до ситуации, в които определени групи хора могат да не изказват това, че имат нужда от вода, но ние не трябва да забравяме, че това е ултимативно важно. Не чакайте детето ви да ви подсети, че то е жадно. Съвсем логично, ако вие изпитвате жажда, и вашето дете ще изпитва. Обратният пример е възрастни хора, които нарочно трябва да бъдат подканяни, за да приемат течности“, коментира той.
Добре е човек да знае своите стойности на кръвното, като при високи температури те падат, отбеляза още проф. Постаджиян. Той посочи, че голяма част от пациентите с хипертония или други сърдечносъдови заболявания имат нужда от известна модификация на медикаментите си. „При болшинството от тях може да се стигне до намаляване, но е разумно това да става под лекарски надзор и с ясна концепция какво става с кръвното“, посъветва той.
„По правило един от показателите, който е изключително важен, е какво става с кръвното ни нощем, и той е дори по-важен от това какво става през деня. Неслучайно нощта е време за почивка, това е време, в което обичайно кръвно, пулс – всичко върви надолу. Когато и температурата върви надолу, това е окей, но ако това не е достатъчно, тогава имаме нощна хипертония, която е наистина увреждаща в по-дългосрочен аспект за съдовото здраве“, предупреди специалистът.