По искане на парламентарните комисии на труда и социалната политика и на здравеопазването, омбудсманът Велислава Делчева изпрати становище по законопроекта за изменение на Закона за здравето, засягащ правата на психичноболните. Това съобщиха от пресслужбата на обществения защитник.
В становището се подчертава, че през годините омбудсманът констатира множество системни проблеми, свързани с правата на пациентите с психиатрични заболявания, като един от най-съществените е прилагането на крайни принудителни мерки спрямо пациентите без наличието на система за контрол.
Обръща се внимание, че най-тежкият случай, квалифициран като изтезание от началото на мандата на омбудсмана като НПМ, е възникналият на 2 октомври 2023 г. пожар в Държавна психиатрична болница в Ловеч, по време на който умира пациент.
Тогава омбудсманът установява, че в деня на пожара този пациент е бил изолиран в продължение на 9 часа и е бил имобилизиран, т.е. вързан за четирите крайника, за почти 6 часа. Това е причината по време на пожара той да загине.
Zdrave.net припомня, че във връзка с този случай преди седмица прокуратурата внесе в съда обвинение срещу медицинска сестра от ДПБ – Ловеч.
Друг съществен проблем посочен в становището на омбудсмана е липсата до момента на механизъм за правна защита и други системни дефицити. Акцентира се върху Публичното изявление относно България от 4 ноември 2021 г. на Европейския комитет за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание (КПИ). Тогава в заключителните си бележки Комитетът отбелязва, че в своите предходни доклади е вземал надлежно предвид многократните уверения на българските власти, че ще бъдат предприети действия за подобряване на третирането на лицата, настанени в психиатрични болници и социални институции.
„Същевременно констатациите от посещението през 2021 г. за пореден път показаха сериозните и дългогодишни проблеми, по които не е предприето системно действие. Това положение на нещата свидетелства за продължаваща липса на действие от страна на българските власти по повечето от основните недостатъци и по прилагането на конкретните и многократно отправяни в продължение на много години препоръки на Комитета. КПИ е на мнение, че отдавна е трябвало да бъдат предприети действия в тези насоки и е необходима коренна промяна в подхода към цялостния въпрос за грижите за психичното здраве и социалните грижи в институции в България“, се подчертава в становището.
В него се обръща внимание и на факта, че през март 2023 г. КПИ отново извършва проверка в две психиатрични болници в България, където констатира, че насилието спрямо пациентите от страна на персонала продължава. От Комитета отчитат като сериозен провал, че Министерството на здравеопазването не е успяло да преустанови тези неприемливи практики.
Цялото становище на новоизбраната за национален обществен защитник Велислава Делчева вижте тук.