!
Неделя, 25 Май 2025
22
юли
 

Кондева: Със собствен циклотрон в УМБАЛ "Александровска" няма лимит за обслужвани пациенти

Понеделник, 22 Юли 2024 | 12:46:12


Към момента в МЗ не е постъпвало искане от лечебното заведение за одобряване възлагането на обществена поръчка, финансирана със собствени средства за закупуване на нов циклотрон от УМБАЛ „Александровска“, а за финансиране с целеви средства

Към момента в МЗ не е постъпвало искане от лечебното заведение за одобряване възлагането на обществена поръчка, финансирана със собствени средства за закупуване на нов циклотрон от УМБАЛ „Александровска“, а за финансиране с целеви средства за капиталови разходи от държавния бюджет следва дружеството да представи подробно искане, придружено е всички относими документи.

Това казва служебният здравен министър д-р Галя Кондева в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Лена Бориславова относно обявена обществена поръчка от болницата за нова апаратура.

Министър Кондева съобщава, че поръчката за циклотрона е обявена от „Александровска“ без  осигурено финансиране. „Съгласно Закона за обществените поръчки, когато при откриване на процедурата не е осигурено финансиране, възложителят посочва това обстоятелство в обявлението или поканата за потвърждаване на интерес и предвижда в проекта на договор клауза за отложено изпълнение“, допълва тя.

Във въпрос си Лена Бориславова пита дали на „Александровска“ болница изобщо е нужен нов циклотрон, след като притежават такъв, закупен през 2015 г. „Цялостната инвестиция през 2015 г. възлиза на 6 200 000 лв. От тях 500 000 лв. за ремонт и изграждане на помещенията за бейби циклотрона са собствена инвестиция на УМБАЛ „Александровска“, а средствата за самото оборудване (5 200 000 лв.) са осигурени от Министерство на здравеопазването чрез Револвиращия фонд по Заем от Международната банка за възстановяване и развитие. (…) За работния цикъл са нужни специални условия на радиозащита, климатизация и режим на отпадните води предвид наличието на завишени нива на радиоактивност. Необходимо е наличие на специално обучен персонал. В началото на работата си този метод се счита за ефективен, тъй като вноса на радиофармацевтици в страната бе затруднен и се чакаше по няколко дни. С течение на времето се появиха доставчици, които внасят радиофармацевтик от съседни страни, където производството е в големи количества. Така към момента излиза ценово по-изгодно внасянето на радиофармацевтик от външен доставчик, вместо инвестиция в собствен циклотрон, още повече че болницата има такъв. (…) В обявлението на обществената поръчка се посочва, че циклотронът, за който са разходвани вече от държавата чрез заем 6 200 000,00 лева и незнайно още колко за поддръжка, се демонтира и изхвърля. С други думи държавата и M3 са разходвали със средствата за поддръжка сума в порядък на 7-8 милиона лева, които се изхвърлят като отпадък“, пише Бориславова.

Министър Кондева отговаря, че по данни на лечебното заведение, броят изследвани пациенти на работен ден чрез външна доставка, е ограничен до 20-23 пациенти, поради постоянния разпад на радиофармацевтика. „С вътреболнично приготвяне, такъв лимит не съществува и това се доказва вече близо 10 години, сравнявайки броя на пациентите, които успешно преминават ПЕТ-сканиране в УМБАЛ „Александровска“ и броя на тези в другите лечебни заведения, разчитащи на външна доставка на бързоразпадащ се радиофармацевтик. За периода на експлоатация на настоящия минициклотронен комплекс и благодарение на възможността за собствено и независимо производство на радиофармацевтици (РФ) са преминали повече от 35 000 пациенти. Към момента през отделението преминават над 520 пациента на месец и над 6 500 годишно, с което звеното е водещо в България. За сравнение през 2015 година средно месечният брой на обслужени пациенти е бил 163, а след инсталацията на РЕТ/СТ апарата от последно поколение и въвеждането на собствено производство на изотопи, вкл. два нови такива, които се произвеждат само на две места в страната, предходната 2022г.-2023 г., завършва с 6 048 пациента, с приход от 10 920 323 лв. и генерирана печалба на годишна база от 5 057 706 лв. (ръст от 37% спрямо 2018/2019 г.). В сравнение с 2015 г. е видно огромното увеличение в броя на обслужените пациенти - ръст от приблизително 300 %“, казва тя.

Министърът подчертава, че според направените от болницата калкулации, вътрешното производство продължава да е по-изгодно от внос или външно снабдяване. „Предвид по-ниската себестойност на изследването и възможността за изследване на по-голям брой пациенти с вътреболнично приготвяне, УМБАЛ „Александровска“ е спестила приблизително 1 милион лева на годишна база, или близо 10 милиона лева за периода на експлоатация на текущия циклотронен комплекс“, допълва д-р Кондева.

По думите на здравния министър циклотронният комплекс за вътреболнично приготвяне е бил експлоатиран на своя максимум поради огромния брой онкоболни пациенти, което е довело до амортизация. „Системата инсталирана през 2015 г. е спомогнала за по-ефективния лечебен път на огромен брой нуждаещи се онкоболни пациенти, което не е съвместимо с твърдението за „безстопанственост“ или „нефункционалност“. Циклотронният комплекс се експлоатира съгласно всички законови изисквалия“, завършва д-р Галя Кондева.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
3R*T


Всичко за коронавируса
Още новини
Честит празник!
24.05.2025 07:00:06

Честит празник!

На 24 май поздравяваме всички, които със своите знания, умения и дух създават блага, търсят и отк ...

Включват хората с увреждания в комисията за изготвяне на спецификация за помощни средства
23.05.2025 17:32:36

Включват хората с увреждания в комисията за изготвяне на спецификация за помощни средства

Министерството на здравеопазването публикува за обществото обсъждане редактираните текстове от На ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...