С настъпването на лятото, освен повече слънце и време на открито, идват и типичните алергични оплаквания, които не подминават част от населението. Основните виновници? Слънце, полени, прах, ухапвания от насекоми.
Какво представляват летните алергии?
Алергиите са свръхреакция на имунната система към иначе безвредни вещества – в случая полен, треви и цветен прашец. Организмът ги възприема като „врагове“ и реагира с кихане, сълзене, сърбеж и други не особено приятни симптоми.
Сред често срещаните симптоми през лятото са водниста хрема и запушен нос, сърбеж в очите, носа или гърлото, зачервени и сълзящи очи, кашлица или затруднено дишане (особено при астматици).
Как да се предпазим доколкото е възможно съветват от русенската УМБАЛ „Канев“. От там посочват, че е добре предразположените хора да следят нивата на полени в прогнозата и ако са високи, да ограничат времето навън. Също така, дрехите трябва да се прибират веднага след разходка и е добре да се вземе душ, тъй като прашецът е навсякъде. Използването на слънчеви очила също помага – те са не само моден аксесоар, а и щит за очите, посочват специалистите. Когато сме вкъщи пък е добре да държим прозорците затворени в сутрешните и вечерните часове.
При обостряне на алергия можем да приемем антихистамини, но само по съвет от лекар или фармацевт. Ако пък симптомите пречат сериозно на ежедневието, консултацията с алерголог може да „ни върне“ лятото обратно, отбелязват експертите.
„Нека не позволяваме на алергиите да ни диктуват сезона – природата може да бъде красива и с чист нос!“, посочват лекарите.
Няма такъв. Празнословие на журналисти.
Този Алеголог от Канев Русе може ли да се идентифицира, моля!