„Най-големият проблем на България е в липсата на адекватни пречиствателни станции и фаталното закъсняване с изпълнението на европейската директива, която се отнася до пречистването на отпадъчните води“. Това заяви Диана Искрева от Фондация „Земя завинаги“ на пресконференция по повод представянето на ситуационния анализ за равноправен достъп до вода и санитария в България.
През 2017 г. едва 0,7% от пречиствателните станции са в съответствие с евродирективата. „Проблемът е, че нашето законодателство не позволява използването на други технологии за пречистване на отпадъчни води“, обясни Искрева.
Анализът установява, че 99,7% от населението има достъп до централно водоснабдяване. Проблемът е в санитаризацията, като най-сериозно това засяга пътуващите хора, тъй като например тоалетните в автобусите не могат да бъдат използвани.
„Достъпът до чиста вода и адекватни хигиенни условия е фундаментално право на хората и липсата на такъв би довела до много по-бързо разпространение на заразни и инфекциозни заболявания“, каза зам.-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова. Тя подчерта, че проектът за оценка на равноправния достъп до вода и санитария в България ще бъде продължен.
Браво вярно е. Както и да се изгориш стопла вода.
Така е, фундаментални изводи ни дава "статията"...