Липсата на информационна електронна здравна система е забавила организацията в действията около спирането на 62 медикамента за сърдечносъдови заболявания от ИАЛ. Това стана ясно от изслушването на директора на лекарствения орган проф. Асена Стоименова пред депутатите в пленарна зала. Да обясни публично проблема настояха по-рано днес от БПС, като първоначално директорът на ИАТ отказа да се яви в зала, но впоследствие бе задължена да го направи от народните представители.
От опозицията критикуваха, че на отговорните институции е била необходима повече от седмица, за да предприемат нужните действия, както и че те не са излезли с обща публична позиция по темата, за да не се всява паника сред обществото.
В отговор проф. Стоименова заяви, че е уведомила за проблема зам.-министър Начева, като подчерта, че веднага е усетила подкрепа от нея. Писмено са били уведомени и НЗОК, и МЗ. "Защо на НЗОК е отнело тези пет дни, които вероятно допълнително са привнесли масло в огъня, е въпрос, на който аз не мога да отговоря”, посочи тя. Стоименова обясни, че по това време е била в испанската лекарствена агенция, която на практика е издала т. нар. rapid alert, тоест предупреждението за спиране на медикаментите. "Видях, че усилията, които те полагат, са същите, само че им е малко по-лесно, защото има електронно здравеопазване”, заяви тя, като допълни, че тези пет дни организация у нас може би биха изглеждали по-различно, ако е-системата съществуваше и у нас.
От своя страна председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова посочи, че проблемите са възникнали около списъците на медикаментите, които не са били достатъчно прецизирани именно поради недостатъчно ефективната електронна система на българското здравеопазване. По думите й това е нещо, в което трябва да се инвестира. Сега е много важно да се чуе, че опасността е потенциална, това е превантивна мярка, заяви тя. „Досега канцерогени са доказвани единствено върху опитите с животни, така че българските граждани могат да са спокойни, има достатъчно налични медикаменти”, увери Дариткова, като посъветва пациентите да се доверят на своите лекуващи лекари по отношение на терапията си. По думите й НЗОК е действала бързо и навременно е уведомила изпълнителите на медицинска помощ, включително нея самата в качеството й на такъв, за проблема.
Пред депутатите проф. Стоименова представи и хронологията на проблема, като изясни, че на 3-ти юли между всички национални регулаторни органи и Европейската агенция по лекарства е проведена телеконференция, на която е съобщено за проблема с наличието на веществото валсартан, произведено от китайски производител. В края на срещата отделните агенции са уведомени, че ще се издаде rapid аlert от испанските им колеги. Ден по-късно сигналът е постъпил в ИАЛ и агенцията издава заповеди на засегнатите 14 притежатели на разрешение на употреба, които по закон са задължени в срок от 24 часа да организират спирането на медикаментите. Уведомени са МЗ и НЗОК, както и всички РЗОК, които трябва да осъществят контрол.
Проф. Стоименова уточни още, че не е имало шестгодишна употреба на медикаменти с въпросната съставка и разясни, че всъщност през 2012 година е установено наличието на субстанцията заради промени в производствения процес. „Няма категорични данни, че примесът е в лекарствените продукти от 2012 година”, заяви тя, като допълни, че се касае за предполагаем канцероген. „Това е превантивна мярка”, каза още проф. Стоименова и призова хората да черпят информация по темата само от сайтовете на официалните институции, както и да се доверяват на своите лекари.
За бързо изясняване на ситуацията настоя депутатът от БСП проф. Георги Михайлов, който всъщност призова директора на агенцията да говори пред парламента. Все пак той благодари на проф. Стоименова, че е дала подробности за проблема публично.
Проф. Михайлов изтъкна, че е въведен аналитичен метод, който показва много по-ниски количества от валсартана, които не са опасни за гражданите. Да не се окаже, че цялата буря с лекарствата е продиктувана от съвсем други сили, заяви той, като допълни, че в общественото пространство вървят и други мнения, а именно, че се предписва терапия с различна финансоемкост от тази, която пациентите в момента получават. Намесата на агенцията трябва да бъде своевременна, категоричен бе той.
Изслушват директора на ИАЛ в парламента заради спрените лекарства
11.07.2018 11:09:00Няма място за паника във връзка с блокираните лекарства, успокояват кардиолози
10.07.2018 12:56:36Лекарите могат да заменят свободно блокираните лекарства в рамките на месец
10.07.2018 09:44:43