Здравната ни система да бъде адаптирана към здравословното остаряване, по-добро качество и по-справедливо здравеопазване и социални грижи за възрастните хора, включително и чрез развиване на специалността „Гериатрия“, предвижда проект на Национална стратегия за гериатрична грижа и остаряване в добро здраве 2030, публикуван за обществено обсъждане на сайта на МЗ.
Според стратегията трябва да бъдат идентифицирани нуждите от адаптиране на системата към нуждите на по-възрастните хора. „Трябва да бъде осигурен лесен достъп до медицински интервенции, основани на научни доказателства, които отговарят на нуждите на възрастните хора и могат да помогнат за предотвратяване на зависимостта от грижи по-късно в живота. Осигуряването на здравословен живот и насърчаване на благосъстоянието за всички хора на всички възрасти може да бъде постигнато чрез предоставяне на интегрирана и ориентирана към личността грижа, която има най-голямо влияние върху функционалните способности в по-напреднала възраст. Здравните услуги трябва да включват интервенции, които са ключови за поддържане на вътрешния капацитет и функционалните способности на възрастните хора“, се казва в стратегията.
Тъй като много от разстройствата в по-напреднала възраст могат да бъдат предотвратени и много от техните детерминанти започват по-рано в живота, трябва да се изпълняват активни политики за превенция на заболявания и повишаване на функционалния капацитет на възрастните хора. В по-младите възрасти и когато капацитетът е висок, усилията трябва да са насочени към предотвратяване на често срещаните неинфекциозни болести, като се осъществи възможност за физическа активност и добро хранене, избягване на тютюнопушенето и употребата на алкохол. Тези фактори остават важни през целия живот, но ако капацитетът започне да намалява, започват да се появяват други подходи, които помагат на възрастните хора да избягват или забавят зависимостта от грижи.
Предвижда се и допълнително обучение по „гериатрични грижи“, тъй като клиничните грижи за възрастни хора изискват участието на мултидисциплинарни екипи и компетентност при работа в болнични или общностни условия. „Осигуряването на адекватно обучена работна сила изисква да се определят естеството, обема и характеристиките на тези компетенции. След това те трябва да бъдат включени в учебните програми на всички медицински и здравни специалисти. Осигуряването на специалисти по гериатрия отговаря на нуждите на населението и насърчаването на развитието на специализирани звена за управление на сложни случаи също ще бъде важно. Това може да осигури подходящо лечение на по-сложни случаи и може да бъде средство за изследване и идентифициране на по-добри модели на грижа“, пише в проекта.
Според авторите на стратегията у нас има изразени асиметрии по региони по отношение достъпа до квалифицирана медицинска помощ и фармацевтична грижа и е нужно спешно да се създадат възможности за изграждане на експертен потенциал, разработване на добри практики и оптимизиране на реимбурсната политика за медицински услуги и здравни грижи. Предвижда се да се разработят не само възможности за същинска медицинска специализация по линия на следдипломното образование, но и на краткотрайни акредитирани целеви програми, даващи възможност за подобряване на квалификацията на лекари, лекари по дентална медицина, фармацевти, медицински сестри, специалисти по здравни грижи.
Освен това според проекта е необходимо и изграждане на системи, които да позволяват „осигуряване на възможно най-добрите траектории на функционални способности през целия жизнен цикъл на човека“, което ще изисква значителни промени в събирането, записването и анализирането на здравна и административна информация. Тя трябва да се събира рутинно при всяка среща на възрастните хора с изпълнителите на здравните и социални услуги. Според авторите на проекта това може да бъде от полза за клиничната практика, но в бъдеще би могло да формира и основата за управление на ефективността и механизми за финансиране. Използването на технологични иновации (включително помощни технологии и информационни и комуникационни технологии) може да бъде особено полезно в клинични условия, дома и общността. Технологични иновации или обединяване на съществуващите технологии може също така да помогне при по-оскъдни ресурси в системите.
Проекта на Национална стратегия за гериатрична грижа и остаряване в добро здраве може да видите тук.
Хинков и Околийски мислят, че като произвеждат стратегии на тон някой ще ги остави.Това са кухи документи, които нямат план, бюджет и индикатори...Кипи безсмислен труд...
Празни приказки на мутрите на власт. За ефективни гериатрични грижи им трябват 5 пъти повече медицински сестри, които да работят като патронажни медсестри по домовете (както това става в британските медицински практики, имат и собствени медицински автомобили за обикаляне на възрастния контингент) и 3 пъти повече лекари. А тези идиоти,които тук си изгониха лекарите и медсестрите и демотивираха останалите с никси възнаграждения могат само да се молят на Бог да ги съжали вкл кохато и мутрите одъртеят и няма кой да ги види. Могат само жалки планове след планове и стратегии да си драскат ,колкото да имитират дейности и загриженост.