За проблеми със специализациите на млади медици с български корени, съобщи bTV.
Медицината пресича пътищата на д-р Анжела Първанова и д-р Олег Олтян – бесарабски българи от Украйна. Професията ги събира и в живота. Завършват стоматология в България на държавна издръжка. От нея се възползват годишно около 400 студенти в специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“, сочи справка за последните 5 години.
За да специализират обаче медиците трябва сами да си намерят място в университет. „Появихме се в университета да питаме дали има свободни места. При което на полуотворена врата ни отговориха, че няма никакви места за нищо“, казва д-р Първанова.
Д-р Олтян успява да намери място в Пловдивския университет през 2023 г. И кандидатства за държавно финансиране.
„Казаха ми не, че не съм класиран, а че има казуси, които се изясняват. Но накрая казаха, че не съм класиран по няколко причини“, разказва младият стоматолог.
Първата причина, която му посочват, е, че специализацията му е одобрена от шефа на катедрата, а не от Ректорския съвет. Второ – стоматологът трябва да положи изпит за владеене на терминологията на български, въпреки че е завършил в България. И трето – специализацията му не може да надхвърля 12 месеца. А в неговия случай са нужни 36.
От Министерството на образованието потвърждават, че за настоящата учебна година специализацията с държавно финансиране за българите от историческите територии се полагат общо 240 месеца за всички кандидати. Като за всеки ограничението е 12 месеца.
„Подобна регламентация не само осигурява справедливо разпределение на ресурсите, но и позволява на повече специалисти от българска народност да повишат своята квалификация с държавна подкрепа“, гласи позицията на МОН.
„Започнах много сериозно да следя сайта в МОН за българи в чужбина и всяка година имаше 110 до 140 месеца от необходимите 240 и оставаха винаги излишък. И тези месеци не можаха да се оползотворят и да се дадат на още желаещи“, казва д-р Олтян.
Година след като д-р Олтян кандидатства, специализацията на медици от историческите територии с държавни средства е изрично забранена.
„През 2024 г. са въведени ограничения към тези правила, които не се подкрепят от настоящото ръководство на МОН, тъй като не съответстват на основната цел на Постановлението, а именно – да се подпомага развитието на млади специалисти от българска народност и да се осигурява качествен образователен процес за повишаване на квалификацията им, включително чрез специализация“, уточниха от МОН.
От ведомството допълват, че министърът ще издаде заповед, с която ще отмени ограничението още от следващата учебна година.
Д-р Олтян е приятно изненадан от бързата развръзка след намесата на bTV. „Решиха веднага да го отменят. При положение, че аз съм писал до Президентството, до Министерството на здравеопазването, до Министерството на образованието и нямаше никакъв казус. Но в рамките на 3 дни решиха изцяло да променят правилника и да отменят тази точка“, коментира д-р Олег Олтян.
Остават неясни намеренията на министерството дали ще остане в сила ограничението за продължителността на специализацията, заради което тя отново би била недостъпна за медици.
Добър ден, приятели! Лек и спорен ден! Какво казва Тошко Йорданов? "Заплатата ми е само 7-8 ХИЛЯДИ лева, когато е "най-спаднала". Не знам точно колко е!".