Четвъртък, 20 Март 2025
25
септ
4
 

Между 12% и 15% са антиваксърите у нас. МЗ: Не бива да им обръщаме внимание (Обновена)

Това, което най-много е било надценено у нас, е страхът от инфекциозните заболявания, каза доц. Околийски

Понеделник, 25 Септември 2023 | 12:09:05 Надежда Ненова
4

Между 12% и 15% са антиваксърите у нас. Това стана ясно по време на семинара „Ваксини и ваксинопрофилактика“, който се провежда днес. Данните са от представително проучване на УНИЦЕФ, като според Министерството на здравеопазването те потвър

Между 12% и 15% са антиваксърите у нас. Това стана ясно по време на семинара „Ваксини и ваксинопрофилактика“, който се провежда днес. Данните са от представително проучване на УНИЦЕФ, като според Министерството на здравеопазването те потвърждават данните от всички досегашни проучвания. Проучването е реализирано сред 1002 родители и 350 общопрактикуващи лекари.

„Българският антиваксър не може да бъде победен с наука. Той е много долнокачествен антиваксър. 15% вдигат шум за 115%. Игнорирайте тези 15%, защото с тях не може да се работи“, призова главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

По думите му подобна на нашата картина по отношение на антиваксърството има само донякъде в Сърбия, Македония, Румъния и Молдова. „Само в Молдова и България се увеличава заболяването от рак на маточната шийка. Това е и отговорът на въпроса защо сме на първо място по смъртност“, каза още той.

Според проучване има 5 групи в българското общество, които варират в отношението си към ваксините, допълни зам.-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски. „25% са привържениците на ваксините, 24% са хората, които са притеснени. Това е част от средната класа, живеят в градски райони, имат задоволителна здравна грамотност, приемат донякъде рутинната имунизация, но имат нужда от повече информация, за да разберат необходимостта и страничните ефекти както от ваксините, така и от заболяването. 20% са скептиците, които имат нужда от доказателства за всяка ваксина и 12% са антиваксърите – хората, които целенасочено, убедено не вярват във ваксините, сравнително млади – между 18 и 49 г., по-често жени, но мъжете са с по-ниска здравна грамотност“, каза доц. Околийски.

Той допълни, че обществото ни е допуснало появата на скепсис по време на COVID-пандемията, което е довело до съмнение и в традиционните ваксини. „Това се наваксва с бързи темпове, но не бива да се забравя“, каза още доц. Околийски.

Зам.-министърът каза още, че това, което най-много е било надценено у нас, е страхът от инфекциозните заболявания, тъй като 20% от родители искат детето им да изгради имунитет само.

Д-р Радосвета Филипова от дирекция „Опазване на общественото здраве и здравен контрол“ на МЗ заяви, че сред главните проблеми, свързани с ваксинациите, констатирани от Министерството, са липса на единна автоматизирана система за планиране и отчитане на извършените имунизации, което води до грешки при планиране и при отчитане на имунизациите от ОПЛ; извършване, но неточно отчитане на имунизациите (напр. с ваксини, които съдържат задължителните антигени, но са в друга композиция) и отчитане на неизвършени имунизации - предпоставка за грешни анализи на национално ниво и риск от неточно планиране на нуждите от ваксини, както и от възникване на ваксинопредотвратими заболявания. Липсва информационна система за прехвърляне на здравна информация за пациента при преместване, липсва и автоматизирана система за отчет на раздадените и използвани ваксини на национално ниво.

Като най-голям проблем обаче тя отбеляза незаинтересоваността на медицинската общност и формиране на трайни негативни обществени настроения.

В същото време данните от анкетата на УНИЦЕФ показват, че 99,5% от ОПЛ съветват родителите да ваксинират своите деца с всички ваксини от задължителния имунизационен календар, а 83,7% от тях се обединяват около мнението, че ваксините от имунизационния календар на децата на възраст от 0 до 6 години трябва да останат задължителни.

Над 92% от общопрактикуващите лекари отхвърлят твърдението, че ваксините да имат тежки странични ефекти, над 80% заявяват, че отговарят изчерпателно на всички въпроси на родителите, свързани с ваксините, а 78% посочват, че в своята практика нямат деца от 0-6 години, които не са ваксинирани със задължителни ваксини. Според общопрактикуващите лекари една от основните причини за намаляването на ваксинационното покритие при заболяванията, включени в имунизационния календар, е неинформираността или липсата на достатъчно осведоменост у родителите срещу кои заболявания са ваксините от имунизационния календар и кога се поставят. Сред останалите причини, които затрудняват комуникацията с родителите, лекарите са посочили страхове и притеснения от странични ефекти на ваксините;  незаинтересованост на родители по отношение имунизацията на децата; разпространение на негативни възгледи, дезинформация и заблуди относно ваксините; проблеми с разбирането и комуникацията с хора с ниско ниво на образование, както и с представители на етнически малцинства.

Според доц. Кунчев решението дали да се имунизираш или да имунизираш детето си е емоционално, а не рационално. „Разберат ли хората, че е за тяхно добро, ще го направят“, категоричен беше той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
8sMQ

Гост 26.09.2023 12:11:54

Лъжа са процентите. Повече са немаксинираните от ваксинираните и това е добре! Българина показва истинста си за самосъхранение

Гост 25.09.2023 19:56:11

Ха Изгладнелите мишоци изпълзяха!!! Но сте се объркали!!! Това са процентите на ваксинираните, факт!!!

Гост 25.09.2023 17:37:27

Околийски ако не се дистанцира от Кунчев ще загуби скоро доверието на хората. Кунчев е изключително корумпирана личност.

Хеи 25.09.2023 12:35:04

Истината за рака на маточната шийка е, че Илийката Тасев тотално неглижира програмата. А сега се прави на ощипана госпожица., че трябва да се за бърза и да работи. Но нали е под шапката на Кунчев, Околийски не му търси отговорност.


Всичко за коронавируса
Още новини
През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.
20.03.2025 17:22:40

През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.

Министерство на здравеопазването е предприело действия за стартиране на преговорите по Колективни ...

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“
20.03.2025 16:54:58

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“

Седмица на отворените врати за туберкулоза организира кърджалийската МБАЛ „Д-р Атанас Дафов ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...