Между 12% и 15% са антиваксърите у нас. Това стана ясно по време на семинара „Ваксини и ваксинопрофилактика“, който се провежда днес. Данните са от представително проучване на УНИЦЕФ, като според Министерството на здравеопазването те потвърждават данните от всички досегашни проучвания. Проучването е реализирано сред 1002 родители и 350 общопрактикуващи лекари.
„Българският антиваксър не може да бъде победен с наука. Той е много долнокачествен антиваксър. 15% вдигат шум за 115%. Игнорирайте тези 15%, защото с тях не може да се работи“, призова главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му подобна на нашата картина по отношение на антиваксърството има само донякъде в Сърбия, Македония, Румъния и Молдова. „Само в Молдова и България се увеличава заболяването от рак на маточната шийка. Това е и отговорът на въпроса защо сме на първо място по смъртност“, каза още той.
Според проучване има 5 групи в българското общество, които варират в отношението си към ваксините, допълни зам.-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски. „25% са привържениците на ваксините, 24% са хората, които са притеснени. Това е част от средната класа, живеят в градски райони, имат задоволителна здравна грамотност, приемат донякъде рутинната имунизация, но имат нужда от повече информация, за да разберат необходимостта и страничните ефекти както от ваксините, така и от заболяването. 20% са скептиците, които имат нужда от доказателства за всяка ваксина и 12% са антиваксърите – хората, които целенасочено, убедено не вярват във ваксините, сравнително млади – между 18 и 49 г., по-често жени, но мъжете са с по-ниска здравна грамотност“, каза доц. Околийски.
Той допълни, че обществото ни е допуснало появата на скепсис по време на COVID-пандемията, което е довело до съмнение и в традиционните ваксини. „Това се наваксва с бързи темпове, но не бива да се забравя“, каза още доц. Околийски.
Зам.-министърът каза още, че това, което най-много е било надценено у нас, е страхът от инфекциозните заболявания, тъй като 20% от родители искат детето им да изгради имунитет само.
Д-р Радосвета Филипова от дирекция „Опазване на общественото здраве и здравен контрол“ на МЗ заяви, че сред главните проблеми, свързани с ваксинациите, констатирани от Министерството, са липса на единна автоматизирана система за планиране и отчитане на извършените имунизации, което води до грешки при планиране и при отчитане на имунизациите от ОПЛ; извършване, но неточно отчитане на имунизациите (напр. с ваксини, които съдържат задължителните антигени, но са в друга композиция) и отчитане на неизвършени имунизации - предпоставка за грешни анализи на национално ниво и риск от неточно планиране на нуждите от ваксини, както и от възникване на ваксинопредотвратими заболявания. Липсва информационна система за прехвърляне на здравна информация за пациента при преместване, липсва и автоматизирана система за отчет на раздадените и използвани ваксини на национално ниво.
Като най-голям проблем обаче тя отбеляза незаинтересоваността на медицинската общност и формиране на трайни негативни обществени настроения.
В същото време данните от анкетата на УНИЦЕФ показват, че 99,5% от ОПЛ съветват родителите да ваксинират своите деца с всички ваксини от задължителния имунизационен календар, а 83,7% от тях се обединяват около мнението, че ваксините от имунизационния календар на децата на възраст от 0 до 6 години трябва да останат задължителни.
Над 92% от общопрактикуващите лекари отхвърлят твърдението, че ваксините да имат тежки странични ефекти, над 80% заявяват, че отговарят изчерпателно на всички въпроси на родителите, свързани с ваксините, а 78% посочват, че в своята практика нямат деца от 0-6 години, които не са ваксинирани със задължителни ваксини. Според общопрактикуващите лекари една от основните причини за намаляването на ваксинационното покритие при заболяванията, включени в имунизационния календар, е неинформираността или липсата на достатъчно осведоменост у родителите срещу кои заболявания са ваксините от имунизационния календар и кога се поставят. Сред останалите причини, които затрудняват комуникацията с родителите, лекарите са посочили страхове и притеснения от странични ефекти на ваксините; незаинтересованост на родители по отношение имунизацията на децата; разпространение на негативни възгледи, дезинформация и заблуди относно ваксините; проблеми с разбирането и комуникацията с хора с ниско ниво на образование, както и с представители на етнически малцинства.
Според доц. Кунчев решението дали да се имунизираш или да имунизираш детето си е емоционално, а не рационално. „Разберат ли хората, че е за тяхно добро, ще го направят“, категоричен беше той.
Лъжа са процентите. Повече са немаксинираните от ваксинираните и това е добре! Българина показва истинста си за самосъхранение
Ха Изгладнелите мишоци изпълзяха!!! Но сте се объркали!!! Това са процентите на ваксинираните, факт!!!
Околийски ако не се дистанцира от Кунчев ще загуби скоро доверието на хората. Кунчев е изключително корумпирана личност.
Истината за рака на маточната шийка е, че Илийката Тасев тотално неглижира програмата. А сега се прави на ощипана госпожица., че трябва да се за бърза и да работи. Но нали е под шапката на Кунчев, Околийски не му търси отговорност.