Психичното здраве на медицинския персонал е тема, която не е достатъчно засегната в българското общество. Самите лекари и медицински сестри не виждат необходимостта от това да се погрижат за себе си и собственото си здраве. Това каза Момчил Баев, председател на фондация „Астра Форум“, по време на дискусионно студио по повод 75 години от основаването на СЗО.
„По време на COVID много медици споделяха за неимоверния стрес, на който са подложени на работното си място – изключително високата смъртност, дългите часове работа, нощните смени и две-три работни места на човек. Всичко това допринася за увеличаване на стреса, умората и синдрома на прегарянето. Вярваме, че ако медицинските специалисти се погрижат за своето психично здраве, това ще подобри качеството има на живот, а оттам и индивидуално им представяне на работното място. Това в дългосрочен план ще се отрази на по-доброто качеството на здравната услуга, по-добрата комуникация между лекари и пациенти и по-добрите резултати в лечението“, каза още Баев.
СЗО трябва да има по-голяма възможност да влияе върху глобалните здравни политики, коментира на свой ред доц. Михаил Околийски, управляващ офиса на СЗО в България. По думите му в момента работна група в Женева преразглежда мандата на СЗО, за да се осигури подобна възможност.
Той допълни, че основните теми, по които СЗО работи ефективно с Министерството на здравеопазването, са съдействието по време на COVID пандемията, хроничните незаразни заболявания, човешкия папиломен вирус, ваксинопредотвратимите заболявания и предстои пробив с Националната програма за микробната резистентност, която все още не е факт.
По повод утрешния Ден на здравето СЗО стартира едногодишна кампания „Здраве за всички“. Тя ще ангажира държавите членки, партньорите и обществеността да споделят своите истории и опит за това какво означава здравето за тях.
„Слоганът предполага хората по света да са в добро здраве, в мирен, проспериращ и устойчив свят. Въпреки че това е утопия, е добре да имаме хуманна цел, към която да се стремим, тъй като правото на здраве е основно човешко право и не би трябвало достъпът до здравни услуги да е свързан с възможностите за заплащането им от страна на гражданите“, каза още доц. Околийски.
Обаче наистина трябва да се грижим за здравето си. Нашето здраве е много по-ценно от здравето на Сульо и Пульо.
Благодарим за съвета
Как да се грижат, с техните заплати какво по-напред, те без зъби останаха....
Момчил Баев като какъв се изказва? Нито е лекар? Нито е експерт??? Стига давайте трибуна на някакви недоносчета.
Като никакъв, същата е и измислената му фондация. Опитва се да се легитимира като се снима до някои познати физиономии.