НЗОК да осъвремени критериите за лечение на вирусен хепатит В и С спрямо препоръките на Българското дружество по гастроентерология, тъй като в момента те са дискриминационни и в противоречие с актуалните ръководства на Европейската и Американска асоциация за изучаване на черния дроб.
За това призовават в отворено писмо пациентски организации, лекари и СЗО.
Писмото е изпратено до Министерството на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса и внесено от Българско дружество по гастроентерология, гастроинтестинална ендоскопия и абдоминална ехография, Сдружение „ХепАктив“, Портал на пациента и Световната здравна организация.
Припомняме, преди дни се проведе Национален форум, посветен на елиминирането на хепатит B и С в България, като целта на срещата беше да се оцени прогресът на страната към постигане на глобалните цели на СЗО до 2030 г., а именно – диагностициране на 90% от инфектираните с вирусни хепатити, лекуване на 80% от пациентите и намаляване на смъртността с 65%.
Организациите изразяват надежда МЗ да даде ясни указания към НЗОК за нейната роля в осъществяването на националната политика по превенция и лечение на вирусните хепатити, защото по думите им към момента Касата се явява сериозна пречка пред изпълнението ѝ.
В писмото организациите призовават също така МЗ да осъществи информационна кампания, с която да насърчи населението да се възползва от предоставените по Програмата за вирусни хепатити безплатни възможности за скрининг. „Притеснително е, че за първите две години, въпреки че беше заложена като дейност подобна инициатива, тя не е осъществена“, отбелязват от там.
Въпреки осигурения скрининг за хепатит В и С по Националната програма, липсват ясни указания към личните лекари как да докладват и мониторират новооткритите пациенти, посочва се още в писмото.
С оглед на това се предлага да се въведе система на епидемиологичен надзор над вирусните хепатити В и С и да се изпълнят препоръките на Европейския център за контрол на заболяванията за предоставяне на индивидуални данни за вирусните хепатити В и С и включване на страната в Европейската система за сървейланс TESSY, като за това според организациите е необходимо да се направят някои нормативни промени като актуализиране на Наредба 21 за реда за регистрация на заразните заболявания, като в частта за вирусните хепатити се въведат последните дефиниции на ECDC.
Необходимо е също така спешно изграждане и внедряване на регистър за вирусни хепатити В и С, както и изработване на наредба за реда за превенция, изследване и контрол на вирусните хепатити, посочват организациите.
С пълния текст на отвореното писмо можете да се запознаете тук.