От Българския лекарски съюз вече са изпратили писмо до Националната здравноосигурителна каса, с което изразяват своята готовност за започване на преговори по Националния рамков договор за следващата година. Това стана ясно от думите на председателя на съсловната организация д-р Иван Маджаров пред bTV радио. Според него, въпреки че по закон преговорите трябва да започнат след приемането на бюджета на НЗОК, не е проблем да се стартират по текстовата част, която не засяга цени и обеми.
Д-р Маджаров уточни, че има уверението на Министерство на здравеопазването, че ще започнат преговори по НРД за следващата година, въпреки че бе съобщено, че се предвижда БЛС да отпадне от договорния процес. „Успяхме да изложим аргументи и имаме уверението, че ще започнем преговори по НРД за следващата година, с едно малко уточнение – ще се нарича анекс към 2018 г.“, каза председателят на съсловната организация. Причината да е анекс към НРД 2018 е желанието рамковият договор да е с начална дата 1 януари, а не както досега – 1 април.
Той отново категорично заяви, че какъвто и здравноосигурителен модел да се приеме за в бъдеще, лекарите трябва да участват в договарянето на националната рамка.
Д-р Маджаров коментира и проблема с недостига на направления. Той припомни каква е била самата идея в началото, а именно – общопрактикуващите лекари да преценяват има ли нужда пациентът от консултация със специалист, а не да се дават безразборно направления. Според него с течение на времето под натиска на обществото тази роля е била забравена и е започнало настояване за безкронтолно посещение на специализираните кабинети. Това измества изцяло философията на здравноосигурителния модел. Пирамидата трябва да е обърната, добави той.
Председателят на съсловната организация на лекарите заяви още, че според него е дошло време да има някакво подобрение на съществуващия здравен модел, който да го направи по-ефективен. Трябва обаче да е ясно на всички, че медицината става все по-скъпа с навлизането на нови технологии. От друга страна населението е все по-застаряващо и се нуждае от повече медицински грижи, затова и никой не трябва да очаква намаление на средствата, категоричен бе той. Здравеопазването е недофинансирано, но и е нужно да се направят необходимите стъпки към подобряване на ефективността и контрола, добави д-р Маджаров.
Д-р Иван Маджаров: Не можем да си позволим да се връщаме пак към административно здравеопазване
12.09.2018 10:08:15Не приемаме промени в здравноосигурителния модел, които ограничават ролята на съсловните организации
11.09.2018 13:17:30 Надежда НеноваМинистър Ананиев представя концепцията си за реформа пред управляващите
25.07.2018 12:41:35