С пълно единодушие, изразено в подкрепата на 121 народни представители, парламентът прие днес на първо четене предложението на депутати от „Продължаваме промяната“ и ГЕРБ за допълнение в Закона за здравното осигуряване, насочено основно към заплащането на медиците.
Припомняме, допълненията в Закона са в няколко направления: финансиране на приоритетни болници, финансиране на аптечна дейност, както и залагане в Националния рамков договор на изисквания относно заплатите на медиците, които следва да бъдат „не по-малко благоприятни от предвидените в колективните трудови договори“ в сектора, а също така и методика, с която да се финансира осигуряването на персонал в лечебни заведения, намиращи се на отдалечени и труднодостъпни места.
По време на дискусията депутати от всички парламентарни групи, които се включиха в обсъждането, декларираха, че ще подкрепят текстовете, но ще внесат корекции между първо и второ четене.
Сред изказалите се бяха Илиян Йончев от БСП, доц. Джевдет Чакъров от ДПС, д-р Александър Симидчиев от „Демократична България“, както и вносителите доц. Васил Пандов и доц. Антон Тонев от „Продължаваме промяната“.
По думите на доц. Пандов природата на законопроекта е такава, че всички съсловни организации и синдикатите го подкрепят, а възраженията са от работодателите – организациите на университетските и на общинските болници, БСК. Той отбеляза, че притесненията на работодателите ще се коментират между двете четения на законопроекта.
Д-р Симидчиев заяви: „Парламентарната група на „Демократична България“ ще подкрепи допълненията на първо четене, макар че нашата философия е малко по-различна. Лекарската професия е една от малкото саморегулирани и те обичайно не се регулират с КТД, а с определяне на минимални почасови ставки от съответната професионално-съсловна организация. Независимо от това факт е, че тенденцията е изключително негативна и лекарското съсловие е тежко ощетено, заедно с другите медицински специалисти. Поради това ще подкрепим на първо четене, със съответните забележки между първо и второ четене“.
В дискусията се включи и бившият образователен министър акад. Николай Денков. „От няколко години в сферата на образованието се използва подобен подход – чрез колективните трудови договори да се дефинират минимални заплащания за различните категории преподаватели и педагогически участници в процеса. Този подход показа, че е изключително положителен, защото обърнахме една негативна тенденция, която десетки години наред пречеше в нашето образование. Затова призовавам народните представители да подкрепят този закон, защото това е нашият шанс да обърнем съответния тренд и в областта на здравеопазването. Без качествено образование, без качествено здравеопазване България няма бъдеще“, коментира той.
Илиян Йончев от БСП пък призова „колегите от Здравна комисия всички да се съберем и да направим най-доброто предложение, което да мине максимално бързо, така че и съсловните организации, и общинските болници да бъдат удовлетворени от промените, които предстоят“.
В крайна сметка при гласуването народните представители подкрепиха единодушно текстовете на първо четене.
Здравната комисия одобри финансирането на приоритетни болници
13.01.2023 17:19:11 Ирина ПекареваБСК се обяви срещу предложението заплатите от КТД да залегнат в рамковия договор
10.01.2023 16:59:09ПП отново внесе предложението за приоритетните болници, този път заедно с ГЕРБ
29.12.2022 10:25:26