4,01 млрд. лв. за здравноосигурителни плащания е разходният таван, определен на този етап от Министерски съвет за бюджета на Касата догодина. Сумата е с 348 млн. лв. над тази, записана в Закона за бюджета на НЗОК за 2018 г., и със 192 млн. лв. над очакваното изпълнение на бюджета. Това става ясно от думите на председателя на Надзорния съвет на фонда Жени Начева по време на заседанието от 13 юли.
На срещата надзорниците разгледаха в общи рамки изпълнението на бюджет 2018 към полугодието и финансовата прогноза за идната година.
Начева информира надзорниците, че така заложените суми е възможно да бъдат коригирани при разглеждането на бюджета на втория етап от средносрочната бюджетна прогноза, но уточнява, че параметрите, които се залагат, са на 90% тези, представени на заседанието.
„За здравноосигурителните плащания разходният таван, определен на този етап от Министерски съвет, е 4 милиарда и 10 милиона лева“, казва Начева. Отделно от тези средства предвиденият за 2019 г. резерв на Касата е в размер на 123 млн. лв. От думите на председателя на Надзора обаче става ясно, че и бюджетът за идната година ще бъде с дефицит, въпреки увеличението по всички пера. Към момента се обмисля това да бъде официално заложено в Закона за бюджета на НЗОК за 2019 г. „В разходните тавани за 2019 г. първо предлагаме бюджетът за 2019 г. да се гласува с дефицит“, казва Начева пред надзорниците.
За първична извънболнична медицинска помощ към момента се предвиждат 215 млн. лв., при 214 млн. лв. очаквано изпълнение тази година с усвоен резерв. В специализираната медицинска помощ предвидените средства са в размер на 242,7 млн. лв. За медико-диагностични дейности, при 83 млн. лв. очаквано изпълнение, параметрите за догодина са остойностени на 85 млн. лв. За лекарства са предвидени допълнителни 175 млн. лв. над средствата от 1 млрд., заложени в тазгодишния бюджет, а за медицински изделия – 17 млн. лв. повече от сегашните 98 млн. лв. В болничната помощ пък се залагат 1,920 млрд. лв., което е с близо 100 млн. лв. над предвидените за 2018 г. средства.
По малко от седем милиарда си е НЕДОФИНАНСИРАНЕ, Сега здравната система се крепи на ниските заплати в здравеопазването, особено болничното.Не стига че работят денонощтно и в намален състав поне 30% от преди, ами и трябва да издържат нищо не вършещи бордове и раздута администрация.Реформите се осъществяват, като се намалява персонала за сметка на здравните работници, които напускат или се пенсионират и на тяхно място не се търси никой. От администрацията никой не напуска, това е мениджмънта , който се изучава в университетите.Да му мислят тези ,които остават да работят вместо трима -четирима души, извън силите си и за мизерно заплащане и 1 лв допълнително за нощен труд.
Отличен коментар. При нас, в Александровска болница е точно така. Малко на брой лекари и медицински сестри, ниски заплати и раздута администрация.
Така е,но ще излезе пак Тиквата и ще каже,какво искат още,миналата година им ,,дадохме" 3.5 милиарда,тази 4 милиарда!
От тези 4 млрд. поне половината ще се врътнат през фирмите - болници и лекарствени на тарикатите политици
Частните болници се надяват и тая година да "превъртят" един милиард от НЗОК , па покрай него - още 1-2 милиарда "доплащания" . Сънуват пропадане на НЗК и слободия както досега в НРД 2019
Държавата не трябва да дава възможност на частните болници, които са с относителен брой по-малко от 20% от всички лечебни заведения за болнична помощ да усвояват близо 40% от годишния бюджет на касата и при това да формират печалба от моите и твоите здравни вноски.
То държавните с шефове партизани и тлъсти комисионни няма да паднат по- долу.