!
Вторник, 03 Декември 2024
30
май
 

Негативни преживявания в детството водят до лошо здраве в зряла възраст и дори ранна смърт

Сряда, 30 Май 2018 | 14:41:43


Неблагоприятни преживявания в детството се отразяват върху поведението на човека в зряла възраст и водят до отключване на редица болести като карциноми, психични разстройства, сърдечносъдови заболявания и др. Резултатът от тях е лоши здравни резултати

Неблагоприятни преживявания в детството се отразяват върху поведението на човека в зряла възраст и водят до отключване на редица болести като карциноми, психични разстройства, сърдечносъдови заболявания и др. Резултатът от тях е лоши здравни резултати и дори ранна смърт. Това отбелязаха специалисти от Националния център по обществено здраве и анализи на пресконференция днес.

Двугодишно изследване на Центъра за преживяванията до 18-годишна възраст, проведено сред 600 студенти на средна възраст 24,5 години, потвърждава този проблем, стана ясно от думите на д-р Румяна Динолова, главен експерт в отдел „Психично здраве“ на НЦОЗА.

Пряко на поведението и здравето в зряла възраст се отразяват физическото, емоционалното и сексуалното насилие. Косвено влияние пък оказва животът на детето в дисфункционална семейна среда – с един или без родители, при смърт на родител, при съжителство с член на семейството, който употребява алкохол, такъв с психични отклонения или такъв, който е бил в затвора. „Това се отразява в развитието на детето, като променя неговите социални, емоционални и когнитивни възприятия. Води до високорисково поведение като употреба на алкохол, ранно тютюнопушене, употреба на наркотици, ранен сексуален живот и т.н.“, коментира д-р Динолова, като подчерта, че това рисково поведение може да доведе дори до ранна смърт.

Проблемите са на ниво индивид, на ниво семейство, на ниво общност и общество. „Българското общество не е защитено на нито едно ниво“, отбеляза експертът.

Почти 1/4 от участвалите в проучването на НЦОЗА са деца на разведени родители, 10,5% от анкетираните пък са с починал родител. От всички 600 студенти свидетели често вербално домашно насилие са 33,7%, а на физическо – 10,2%. Свидетели на физическо насилие със сериозно нараняване пък са били 3,5% от анкетираните.

44,6% от тях са съобщили, че никога не са се чувствали разбрани, 28% са били физически насилвани, 11% - сексуално, а 9,3% са с пренебрегвани физически потребности.

Според други от данните обект на тормоз от връстници са били 27,3% от анкетираните студенти, в училищни сбивания са участвали 24,9%.  26,7% от тях пък са били свидетели на пребиване на улицата.

Подобни проблеми водят до вредна употреба на алкохол, разпространение на тютюнопушене, затлъстяване, както и рисково сексуално поведение. „Например 44,3% от изследваните пушат, а повече от половината живеят в семейства, в които се пуши. 4,1% пият всеки ден. 11% започват сексуалния си живот между 12 и 15 години, повече от 20% до 24-ата си година имат над 5 сексуални партньори. Близо 40% не използват или рядко използват предпазни средства“, отчете д-р Динолова.

Основен акцент на изследването е дали има конкретна връзка между различните видове насилие и пренебрегване и това дали човек ще пуши, пие или ще се държи рисково сексуално. „Откриваме, че физическото насилие увеличава почти 3,6 пъти риска от това да пушат в зрелия си живот. 3,7 пъти са по-рискови физически насилваните да започнат рано сексуален живот и да имат много сексуални партньори. Емоционално насилие – близо 2 пъти риск от злоупотреба с алкохол, риск от ранен сексуален живот с множество партньори“, посочи още експертът.

Данните кореспондират и с резултатите от световни проучвания, стана ясно още на пресконференцията. Така например 70% от случаите на ранна смърт сред хората в зряла възраст според СЗО се дължат на поведение, формирано във възрастта между 9 и 19 години.

Превенцията на всичко това е адекватно поднесена информация, здравно образование, както и здравни услуги, подходящи за младите хора – така че младият човек да отиде в един кабинет и вместо критика до получи помощ, отбеляза психологът Анина Чилева.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
w4Gs


Всичко за коронавируса
Още новини
Намалява броят на родните донори на генетичен материал
03.12.2024 17:32:33

Намалява броят на родните донори на генетичен материал

На 2 декември 2024 г. в Медицински университет – Пловдив се проведе Втората национална конф ...

Две медицински ситуации подпомогна военният „Спартан“ за ден
03.12.2024 17:16:24

Две медицински ситуации подпомогна военният „Спартан“ за ден

Две медицински ситуации бяха разрешени със съдействието на военния „Спартан“ във вчер ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...