„Един от най-големите проблеми у нас е, че пазарът на труда зацикля поради липса на работна ръка, а имаме над 300 000 души в страната, които са извън пазара на труда и това са голяма част от хората с увреждания“. Това каза пред БТА председателят на Балканския институт по труда и социалната политика Иван Нейков.
Той е категоричен, че е много по-важно е да се разсъждава върху системата на ТЕЛК и за това как да се помогне на хората с увреждания, без да губят днешните си права, да се изгради капацитет, за да могат те да се появят на пазара на труда.
„Това би променило много сериозно и капацитета на икономиката ни и живота на хората с увреждания в положителна посока“, каза Иван Нейков.
По думите му начинът на подкрепа, който сме създали през десетилетията, всъщност ги демотивира да се появят на пазара на труда.
„Ние ги насърчаваме да стигнат до така желаното решение за намалена работоспособност, за да могат чрез това решение да получат достъп до десетки възможности, като се почне от пенсия и се завърши с място за паркиране. По този начин ние си измиваме ръцете с тях и им казваме, че толкова може да им бъде дадено и оттук нататък – оправяйте се“, посочи той.
Според Нейков това е грешният път и ще бъде огромно предизвикателство дали финансовия министър и министърът на труда и социалната политика ще получат съдействие от цялото правителство и социалните партньори да се намерят нови начини за подкрепа на хората с увреждания, най-вече чрез новите технологии, така че да станат пълноценни участници в пазара на труда.
„Веднага искам да кажа, че съм сигурен, че ще се появят поредните дивотии, че някой иска да вземе пенсиите на хората с увреждания. Няма такова нещо, промяната трябва да съхрани днешните им възможности, но и да създаде нови. Много от хората с увреждания, които работят, са много добри, лоялни работници и това трябва да бъде показано на българските работодатели“, подчерта председателят на Балканския институт по труда и социалната политика.
Той припомни, че у нас хората с увреждания са приблизително 10% от цялото население – около 800 000 души.
„Това не е само български проблем, средно около 10% са хората с увреждания във всички развити страни. Ресурсът е наистина огромен с оглед мащабите на българската икономика“, заключи Нейков.
polovinata falshivi