!
Четвъртък, 15 Януари 2026
07
авг
18
 

Проф. Владимир Пилософ:

Няма прекалено високи цени, след като на лечебното заведение е дадено правото да ги формира

Сряда, 07 Август 2019 | 11:22:51
18

„Наши екипи вече

„Наши екипи вече проверяват частни лечебни заведения на територията на цялата страна. Ние можем да се намесим, ако установим, че в лечебното заведение няма ценоразпис“. Това каза в предаването „Здравей, България“ по Нова телевизия Росен Иванов, директор на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“.

Проф. Владимир Пилософ, част от екипа на Изпълнителна агенция „Медицински надзор”, който проверява частния медицински център в курорта „Златни пясъци“, издал фактура от 530 лв. за промиване на ушите, обясни, че проверките се изпълняват по определени правила и докато не бъде направен констативен протокол за резултата от тях, не би било редно да се споделя каквото и да било.

„Да, ние проверяваме не само в курорта „Златни пясъци“, но и на други места. От една страна, в лечебното заведение трябва да има задължително ценоразпис, той да бъде поставен на видно място. Като е в България центърът, ценоразписът ще е на български език. Ако обслужват чужденци, е редно да бъде на чужд език.

Частните лечебни заведения сами формират цените си, когато нямат договор с НЗОК и трябва да ги обяват на видно място. Тук въпросът е по-скоро морален и търговски“, обясни проф. Владимир Пилософ. 

Според него, няма прекалено високи цени, след като на лечебното заведение е дадено правото да формира цени. „В крайна сметка, за това има различни типове лечебни заведения, има и такива, които работят с НЗОК и хората трябва да се обръщат към тях. Що се отнася до спешната помощ, тя априорно не се заплаща. Единственото изискване към лечебни заведения, които нямат договор с НЗОК, е цените им да са публично обявени”, добави той.

 

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
xeU9

лекар 08.08.2019 13:28:44

А дали прегледа по стандарт не включва поставяне на диагноза , определяне на лечебен план , рецепта и експертиза на трудоспособността !? Медицинския надзор дали чете стандарти ? А за цените - пазарни .

Лекар 08.08.2019 23:52:35

От стандарт УНГ: "7.2.1. Клиничният преглед на пациента с ушно-носно-гърлено заболяване е специфична диагностична процедура, която включва: а) клиничен диагностичен преглед (КДП) – за изясняване характера на заболяването, локализацията и топика, влиянието или засягането от основното заболяване на съседни органи и системи, необходимостта от оперативна намеса (показания за операция), нейния очакван обем, избор на оперативен достъп и оперативна техника, прогноза за очаквания резултат и изход; б) клиничен преглед за оценка на оперативния риск (КПООР) – уточняване общото състояние на пациента, наличието на придружаващи заболявания, шансовете да понесе необходимата анестезия и хирургична намеса, в резултат на което се уточнява оперативният риск и факторите, които го повишават. "

Elf 08.08.2019 08:31:13

Проф. Владимир Пилософ, част от екипа на Изпълнителна агенция „Медицински надзор” e Agent na Darjavna sigurnost.Vmesto v zatvora e na hubava dlajnost i dava saveti.Komunizma shte e do grob.Tehnia ili nashia.

Гост 07.08.2019 23:57:56

Пилософ е достоен приемник на мама Злати. Сухи парички на държавна работица. Иначе умее да ги нарежда благи и тънки, не може да му се отрече.

Ganjo Balkanski 07.08.2019 22:42:35

Hairsazi .kato zavartja edna debela tojaga ha na ljavo,ha na djasno,deto idesh samo pari iskat ot proskubanija bulgarski evropeyski grazdanin,nito se najadoha , nito se nasitiha .Garson jun kafe ....

В същото време 07.08.2019 23:18:20

"Hairsazi !" Изсумтя под мазен мустак Бай ви Ганя и отпусна едрото си туловище на дървената пейка под асмата на двора. Големият му, изпъкнал гаче е погълнал футболна топка тумбак, опря ръба на масата, покрита с прокъсана мушама, оплюта шахматно от мухи, динени семки и люспи от домат. Гочоолу и Дочоолу стояха от двете страни на масата и алкохолните им погледи проблеснаха с хитра искрица: "Тиииии, бай Ганьо, само кажи кого да бастисаме...!" промърмори Гочоолу и наля половин водна чаша от пърцугата, уригна се и я изпи на един дъх. Мазните му, дебели като кебапчета пръсти, нервно забарабаниха по мушамата в ритъма на чалгата, лееща се от прашасалия касетофон, увесен на асмата. "Има време, ще ти кажа, няма да бързате!" - заговорнически смигна Бай Ганьо, разкопчавайки напрегнатите до пръсване копчета на потната си риза. "Аз съм ги нарЕдил по списък...".

Гост 07.08.2019 21:27:13

Ма другарят Пилософ наистина ме изненадва с трезвата си оценка въпреки вградената му от партийните секретари още от младостта омраза към частника. Дори и комунетата разбраха логиката ,само герберокомунистите мобилизираха всичките си копои да преследват частната медицинска дейност. А ? Някой има ли някакъв анализ на парадоксите в татковината ? Може би ГЕРБ са по-автентичните комуняги,хм

В края на фалшивия ни ПСЕВДОпреход 07.08.2019 22:14:48

"Може би ГЕРБ са по-автентичните комуняги,хм" Колега, та Вие открихте топлата вода...

Гост 07.08.2019 22:50:54

Отдавна е ясно-БСП са учените комуняги-Първанов,Станишев,Нинова,Добрев,Овчаров и малко оше. Гербаджиите са простите и неуки комунисти,които са лъскали обувките на първите и затова толкова уж ги мразят. Това са Тиквата,Физкултурника,Фидоска,Цецка,Даниел Кирилов,и много оше.

В края на фалшивия ни ПСЕВДОпреход 07.08.2019 22:59:32

Ама не говори таквиз политнекоректни неща, съсипа им с години градения от медийните лакеи имидж на "антикомунисти" и големи "демократи"! Ха ха ха ха

Дарк 07.08.2019 14:07:53

Въпреки, че е в Надзора професора не знае нормативната база-ВСЯКО ЛЕЧЕБНО ЗАВЕДЕНИЕ НЕЗАВИСИМО ОТ СОБСТВЕНОСТТА МУ ИМА ЦЕНОРАЗПИС НА МЕДИЦИНСКИ И НЕМЕДИЦИНСКИ УСЛУГИ, А НЕ САМО ЧАСТНИТЕ!!

БЛС-Въоръжено Крило 07.08.2019 12:43:39

А-ха-хааааа. Дори другарят Пилософ, член на Висшия съвет на БСП ви го каза другарки и другари. Смях се цял ден как всички журналя, плебеи и всякакви се опитваха да заклеймят платените здравни услуги , ама нахалост. Щом плебсът плаща 70 лева за два шезлонга и чадър, и 20 лева паркинг на ден край хотела значи може. Най-смешното е ,че тези собственици на здравния център са май украинци с признати дипломи у нас и показаха на всички овце в БЛС как се прави частно здравно заведение и как не се работи за жълти стотинки. А щом пациентът е надлежно информиран за цени не може да има нарушение. Всичко е според търсенето и предлагането и не е единствен център на тази територия Да си е промивал ушите в къщи на чешмата на двора пациентът. Айде със здраве .Да живей Свободната Черноморска Икономическа Зона.

ЗОЛ 07.08.2019 12:56:50

Ей Шишо, ти кога си гледаш пациенти, като по цял ден висиш във форума бе ?!

Гост 07.08.2019 22:45:55

За какъв х..да те гледа бре,да не си принц Чарлз.

Гост 07.08.2019 20:09:38

Откъде ли пък съдиш че е шишо бе другарю милиционер ? И глупако с пагони, ако ти имаш наблюдение ,че е по цял ден във форума , значи и ти си толкова време във форума за да направиш подобна констатация, иначе не би могъл да го твърдиш със сигурност. Ама то в Симеоново и Пазарджик милиционерското нямате часове по логика.... уф забравих. И другарю с фуржката, пациентите не се гледат като милиционер в участък, а се преглеждат при докторите . Уф да бе нямате часове по логика в милиционерското

ЗОЛ 07.08.2019 21:27:43

Знам го кой е, много добре го познавам. И ако продължава да спами форума с глупостите си ще го обявя публично. Бъди сигурен, че на това поне са ни научили в Симеоново .

07.08.2019 13:08:31

Ще го арестуваш ли, що ли? Гледай си твоето дежурство да минава, ф@тм@к прост!

Всичко е точно! 07.08.2019 11:36:50

"....частния медицински център в курорта „Златни пясъци“, издал фактура от 530 лв. за промиване на ушите,..." Няма такъв филм! Фактурата е издадена за доста повече неща! --> 1. Преглед от лекар НОЩЕН (19.00 - 07.00) 2. Изписване на рецепта 3. Промивка на ухо 4. Отстраняване на незалепнали чужди тела от слуховия канал или тъпанчевата мембрана 5. Апликация на лекарствено средство в ушния канал 6. Консумативи Това е КОРЕКТНОТО представяне на нещата! ----- И ще ви дам прост пример със случка, случила се с един приятел: Блокира му елстъклото на старата 20 годишна количка. Човекът установява, че има скъсано влакно от жило, и води колата на лекар по автостъклата. "Елате утре, за днес сервизът е ПЪЛЕН!" Добре, отива на другия ден. Междувременно, кара с поставен найлон на стъклото, за да не му духа въздушната струя и да не опре до ушен лекар след това... Приемат болната кола сутринта, следобед около 17 часа е готова. Работата е свършена пефектно. Хората си издават надлежно касов бон. Обяснено е, че ДИАГНОСТИКАТА на проблема е 30 лева, ОСТАНАЛОТО - за труд за РЕМОНТА и ЧАСТИ. Така! Научете се, че това"Ама докторе, само ДА МЕ ПОГЛЕДНЕШ какво ми има!?!?" има ЦЕНА!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Детелинова: Не прибягвайте до самолечение, особено ако симптомите продължават повече от три дни
15.01.2026 10:18:05

Д-р Детелинова: Не прибягвайте до самолечение, особено ако симптомите продължават повече от три дни

„Не прибягвайте до самолечение, особено ако симптомите се проявяват повече от три дни, защо ...

Медици от МБАЛ „Св. Анна“ – Варна на протест срещу ниското си заплащане
15.01.2026 09:29:24

Медици от МБАЛ „Св. Анна“ – Варна на протест срещу ниското си заплащане

Лекари, сестри и други здравни служители на многопрофилната болница „Света Анна“ във ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...