В сградата на Столичната лекарска колегия беше открита паметна плоча на проф. д-р Милан Миланов – изтъкнат български лекар, учен, общественик и визионер в развитието на анестезиологията, реанимацията и спешната медицинска помощ в страната, изпълнявал длъжността председател на СЛК от 2012 до 2017 г.
Инициативата за поставянето на паметната плоча бе на Столичната лекарска колегия, в знак на признателност за приноса на проф. Миланов към българското здравеопазване и към утвърждаването на професионалните и етични стандарти в медицинската общност.
„Тази скромна плоча е символ на признанието и благодарността към неговия дългогодишен труд и принос към развитието на медицината в нашия град. Вярвам, че подобни инициативи ще ни напомнят за ценностите, които обединяват нашата професия — отдаденост, хуманност и висок професионализъм“, каза при откриването председателят на Столичната лекарска колегия д-р Асен Меджидиев.
На откриването на паметната плоча присъстваха семейството, близките и приятели на проф. Миланов, лекари от столицата и членове на управата на СЛК, както и директорът на болница „Пирогов“ д-р Валентин Димитров, председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов и генералният директор на Българския червен кръст д-р Красимир Гигов, които разказаха лични спомени за проф. Миланов.
Главният секретар на Столичната лекарска колегия проф. Любомир Алексиев припомни на присъстващите важни моменти от биографията и работата на проф. Миланов.
На събитието беше обявено създаването на Златна книга на Столичната лекарска колегия. В нея ще бъдат събрани имената на лекари от София, които със своята работа, отдаденост и знания са допринесли за развитието на здравеопазването и медицината в столицата. Първите две имена, които ще бъдат вписани в Златната книга, са на проф. Драган Бобев и проф. Милан Миланов, в чест на които в последния месец бяха открити паметни плочи. Златната книга е инициативата на Столичната лекарска колегия и подборът за нея ще бъде направен от специално учредена редакционна колегия.
„Не бойте се, деца!“ – това казваше моят баща винаги, когато не виждах изход от някоя ситуация. Мисля, че това е заветът, който трябва да бъде записан в Златната книга на Столичната лекарска колегия“, коментира Вера Миланова - дъщеря на проф. Миланов.
Проф. д-р Милан Миланов посвещава над 40 години от живота си на работата в спешната болница на България „Н. И. Пирогов“, където преминава през всички етапи на професионалното развитие – от анестезиолог-реаниматор и научен сътрудник в Централната реанимация, до завеждащ Клиниката по анестезиология и интензивно лечение, а в периода 1992–1993 г. – и директор на болницата.
След 1990 г. проф. Миланов е сред ключовите фигури за възстановяването на Българския лекарски съюз, като два пъти заема поста на заместник-председател. През годините участва активно в реформите в сектора – като заместник-министър на здравеопазването в правителството на Филип Димитров и като ръководител на проекти по FAR и Световната банка за модернизация на спешната помощ. Първи национален консултант по донорство и спешна медицина, той остава завинаги в историята като новатор и авторитет с дълбока гражданска позиция.
Заради изключителните му заслуги проф. д-р Милан Миланов е удостоен с Орден „Стара планина“ – I степен, най-високото държавно отличие.
НЦОКССМП е мястото на тази плоча. Милан беше приет от спешните медици като баща и з тях не беше спорна личност.Те просто се пребориха без шум и без благословията на семейството му, да нарекат центъра си за обучение на Учителя си.Поклон пред делата паметта ти, Професоре.Завинаги ще останеш в сърцата ни като учител, баща и защитник.СБЛС умуваха две години след смъртта му дали въобще да го споменат УМБАЛСМ Пирогов така и не набра куражда го сложи до барелефите на видни пироговци в коридора на втория етаж. И едните и другите се страхуваха от острия му ум иезик, така, че сега са жалки.И без барелефа ти, Професоре името ти ще бъде във всички документи на центъра за обучение на спешните медици
Блестящ специалист! Поклон!
Поклон пред Човека и Професора, Българският Лекар д-р Милан Миланов! А скопените хибридни дребни душици, нека си лаят...
Удивително е как времето изкривява истината. Да не го познавахме добре, да повярваме на всичко написано
Да, знаят се не малко неща...
Заедно с проф. Красимир Иванов от МУ Варна са най големите крадци в българското здравеопазване